وزیر خارجه انگلیس: می خواهیم ایران را به پایبندی کامل به توافق هسته ای بازگردانیم

به گزارش سرگرمی تفریحی، وزیر امور خارجه انگلیس در پی فعال کردن مکانسیم ماشه علیه ایران بر بازگرداندن ایران به پایبندی کامل به توافق هسته ای و حفظ توافق بیان کرد.

وزیر خارجه انگلیس: می خواهیم ایران را به پایبندی کامل به توافق هسته ای بازگردانیم

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید. از شهرهای زیبایی همچون لندن و منچستر دیدن کنید، سوار چرخ فلک چشم لندن شوید و از تعطیلات حسابی لذت ببرید.

به گزارش ایسنا، دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس در پی فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی تروئیکای اروپا[ فرانسه، آلمان و انگلیس] علیه ایران در پیامی توییتری نوشت: بسیار مهم است که ایران هیچ گاه به سلاح هسته ای دست نیابد. امروز، انگلیس، فرانسه و آلمان مکانیسم حل اختلاف[مکانیسم ماشه] را در پاسخ به تخطی ایران از تعهداتش در توافق هسته ای فعال کردند. ما می خواهیم ایران را به پایبندی کامل آن به توافق هسته ای بازگردانده و توافق را حفظ کنیم.

اظهارات وزیر خارجه انگلیس در حالی است که ایران بارها تاکید نموده که دستیابی به سلاح هسته ای در دکترین دفاعی کشورمان وجود نداشته و نخواهد داشت و کاهش تعهدات برجامی ایران به دلیل تعلل اروپایی ها در عمل به تعهداتشان پس از خروج یک جانبه آمریکا از این توافق است.

فرانسه، انگلیس و آلمان امروز (سه شنبه) در یک بیانیه مشترک مکانیسم حل اختلاف در برجام، موسوم به ماشه را به دلیل آنچه نقض توافق از سوی ایران خواندند، فعال نموده اند.

تروئیکای اروپا در ادامه بیانیه خود تاکید نموده اند که به کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا علیه ایران نمی پیوندند.

بنا بر بیانیه صادر شده از سوی سه کشور اروپایی عضو توافق هسته ای، این دولت ها در هماهنگی با سرویس روابط خارجی اتحادیه اروپا این تصمیم را گرفتند.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: باتوجه به اقدامات ایران ما هیچ انتخاب دیگری نداشتیم جز اینکه امروز نگرانی های خود را در رابطه با اینکه ایران دیگر به تعهدات خود در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عمل نمی نماید، نشان دهیم و طبق مکانیسم حل اختلاف، مطابق با بند 36 در برجام این مسئله را به کمیسیون مشترک ارجاع دهیم.

مکانیسم حل اختلافات برجام (مکانیسم ماشه) یک فرایند مذاکره و گفت وگو میان اعضای برجام است که با ارجاع گزارش اختلافی از سوی یکی از طرف های برجام به کمیسیون مشترک شروع می گردد و برای چند مرحله با زمان های قابل تمدید در نظر گرفته شده است.

در مرحله اول مسائل اختلافی به ترتیب در سطح مشاوران، معاونان وزرای خارجه و وزیران خارجه طرح می گردد که در صورت عدم اجماع و حل اختلافات موجود، مسائل اختلافی به شورای امنیت ارجاع داده می گردد و شورای امنیت هم درباره بازگشت تحریم ها یا عدم بازگشت آنها رای گیری می نماید که این پروسه به شکل کلی یک فرایند زمان بر است که اعضای برجام می توانند همین فرایند را نیز ماه ها و حتی سال ها تمدید نمایند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 500

به "وزیر خارجه انگلیس: می خواهیم ایران را به پایبندی کامل به توافق هسته ای بازگردانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه انگلیس: می خواهیم ایران را به پایبندی کامل به توافق هسته ای بازگردانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید