عراقچی: به محض لغو تحریم ها و راستی آزمایی، گام های جبرانی هسته ای را متوقف می کنیم

به گزارش سرگرمی تفریحی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه در نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام با بیان اینکه ایران به محض لغو تحریم ها و راستی آزمایی آنها، گام های جبرانی هسته ای را متوقف می کند، گفت: برای بازگشت آمریکا به برجام نیاز به هیچ مذاکره ای نیست و جهت آمریکا در این خصوص کاملا روشن است.

عراقچی: به محض لغو تحریم ها و راستی آزمایی، گام های جبرانی هسته ای را متوقف می کنیم

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) امروز (جمعه) 13 فروردین 1400 برابر با 2 آوریل 2021 به صورت مجازی برگزار شد.

مطابق مفاد برجام، کمیسیون مشترک مسئول نظارت بر اجرای توافقنامه است.

کمیسیون مشترک، به ریاست انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی از طرف جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با حضور کنندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزرای امور خارجه برگزار شد.

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه، ریاست هیأت ایرانی در این نشست را عهده دار بود.

در راستای بیانیه مشترک وزرا مورخ 21 دسامبر 2020، اعضا چشم انداز بازگشت کامل ایالات متحده به برجام را مدنظر قرار دادند و آمادگی خود را برای بررسی موضوع با نگرش مثبت و در یک تلاش جمعی مورد تاکید قرار دادند.

عراقچی: برای بازگشت ایالات متحده به برجام نیاز به هیچ مذاکره ای نیست

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست، ضمن تشریح مواضع اصولی کشورمان، لغو تحریم های آمریکا را اولین گام برای احیای برجام خواند و گفت: ایران به محض لغو تحریم ها و راستی آزمایی آنها، گام های جبرانی هسته ای را متوقف خواهد کرد.

سید عباس عراقچی گفت که برای بازگشت ایالات متحده به برجام نیاز به هیچ مذاکره ای نیست و جهت آمریکا در این خصوص کاملا روشن است.

وی افزود: ایالات متحده همانگونه که از توافق خارج شد و تحریم های غیرقانونی علیه ایران وضع کرد، به همان صورت نیز می تواند به توافق برگشته و قانون شکنی را خاتمه دهد.

در این نشست اعضای برجام با اشاره با ابعاد فاجعه بار خروج آمریکا از برجام بر انتفاع ایران از برجام، بر از دست ندادن زمان در این مقطع تاکید کردند.

در خاتمه، طرف های برجام ضمن تاکید بر تعهدشان جهت حفظ برجام، تصمیم گرفتند این جلسه کمیسیون مشترک را هفته آینده (سه شنبه) به منظور تداوم رایزنی ها در وین از سر بگیرند تا اقدامات مربوط به لغو تحریم ها و گام های هسته ای را گروه های کارشناسی مربوطه معین کنند.

گفتنی است، پیش از این خبرگزاری ژاپنی کیودو از برگزاری این نشست خبر داده و اعلام کرده بود که مقام های ارشد ایران و اروپا دوشنبه گذشته در آلمان با یکدیگر دیدار کرده تا درباره ایده های احیای مجدد توافق هسته ای 2015 (برجام) گفت وگو کنند.

یک منبع نیز به کیودو گفت که ایران ایده های جدید سازنده ای در نشست فرانکفورت با امید نجات فوری توافق هسته ای پیش از بسته شدن پنجره کوچک فرصت پیشنهاد داده است.

از سوی دیگر، اتحادیه اروپا نیز دیروز (پنجشنبه) 12 فروردین در بیانیه ای با اشاره به نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام اعلام کرد که در این نشست درباره چشم انداز بازگشت احتمالی آمریکا به برجام گفت وگو خواهد شد.

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، مشارکت کنندگان در نشست مزبور، درباره چشم انداز بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و چگونگی اطمینان حاصل کردن از اجرای موثر توافق توسط تمامی طرف ها گفت وگو خواهند کرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم شامگاه پنجشنبه به نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام واکنش نشان داد و گفت: نشست مجازی فردا بین ایران، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و انگلیس برای بررسی توافق هسته ای ایران گامی مثبت بوده، به خصوص اگر این نشست توپ را به سوی پایبندی دوجانبه به پیش ببرد.

میخائیل اولیانوف کننده روسیه در سازمان های بین المللی در وین شامگاه پنجشنبه در پیامی توئیتری به استقبال آمریکا از نشست کمیسیون مشترک برجام واکنش نشان داد و نوشت: وزارت خارجه آمریکا از نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام با مشارکت ایران و دیگر اعضای توافق هسته ای استقبال کرد. این موضوع تایید تغییر چشمگیر در موضع آمریکاست که در حال حاضر نیازمند تبدیل آن به اقدامات عملی است.

وزارت خارجه فرانسه هم پنجشنبه اعلام کرد: در تلاش تنگاتنگ با شرکای اروپایی به همراه مسکو و پکن بوده و مصمم هستیم تا راهکار دیپلماتیکی پیدا کنیم که به ایران اجازه دهد به پایبندی به تعهدات هسته ای بازشود و همچنین بازگشت آمریکا به توافق در سریعترین زمان ممکن را فراهم سازد و در حال انجام مذاکراتی با تهران و واشنگتن در این زمینه هستیم. این گفت وگوها در حالی بیشتر ضروری می شود که ایران با ارتباط مستقیم با اعضای برجام و آمریکا که یک ماه و نیم پیش پیشنهاد شد، موافقت نکرده است. به لطف تلاش هایمان، ما و شرکایمان امیدواریم تا قالب های جایگزین موثری ایجاد کنیم.

به گزارش فارس، نشست مجازی پیشین کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارت خارجه های ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) 26 آذر 1399 به صورت مجازی به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران و هلگا اشمید دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1341

به "عراقچی: به محض لغو تحریم ها و راستی آزمایی، گام های جبرانی هسته ای را متوقف می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: به محض لغو تحریم ها و راستی آزمایی، گام های جبرانی هسته ای را متوقف می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید