خبرنگاران تروئیکای اروپایی درباره رد فعالیت مکانیسم ماشه از سوی آمریکا توافق کردند

به گزارش سرگرمی تفریحی، تهران- خبرنگاران- وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه درباره حفظ برجام و رد ادعای آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران توافق کردند.

خبرنگاران تروئیکای اروپایی درباره رد فعالیت مکانیسم ماشه از سوی آمریکا توافق کردند

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

هایکو ماس، دومینیک راب و ژان ایو لودریان وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه روز پنجشنبه در نشستی در لندن که جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به صورت ویدئوکنفرانس به آن پیوست، پیرامون حفظ برجام و رد ادعای آمریکا درباره فعال شدن مکانیسم ماشه علیه ایران توافق کردند.

وزارت خارجه آلمان در حساب رسمی توییتر خود با بیان اینکه این نشست برای هماهنگی پیرامون گام های بعدی در ارتباط با برجام برگزار گردید، نوشت: سه کشور اروپایی توافق کردند که کوشش آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها را رد نموده و به حفظ توافق هسته ای [با ایران] پایبند بمانند، اما ایران باید فورا به پایبندی کامل [به برجام] بازگردد.

وزیر خارجه انگلیس نیز در پیامی توییتری نوشت: ایران هرگز نباید سلاح هسته ای بسازد. ایران باید به تعهدات هسته ای پایبند باشد و برجام را حفظ کند؛ این نتیجه [نشست] سه کشور اروپایی بود... ما متعهد به جوابگو کردن ایران هستیم.

ایران دو سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس و منطبق با مفاد توافق هسته ای برای کاهش تعهداتش شروع کرد.

بر این اساس، ایران 15 دی ماه 1398، با صدور بیانیه ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را گفت که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

ایران بارها اعلام نموده که اگر سایر طرف های باقی مانده در برجام تصمیم بگیرند تعهدات خود را مطابق با توافق اجرا نمایند، گام های کاهش تعهدات برجامی ایران قابل بازگشت خواهد بود.

آمریکا به تازگی کوششی را شروع نموده که با استناد بی پایه به حضورش به عنوان مشارکت نماینده در برجام به رغم خروجش از این توافق، با استفاده از مکانیسم ماشه همه تحریم ها را علیه ایران بازگرداند.

واشنگتن در اولین گام خود در این کوشش با شکستی سنگین در شورای امنیت سازمان ملل روبرو شد و قطعنامه پیشنهادی اش برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران با 11 رای ممتنع و دو رای مخالف رد شد.

ایالات متحده در دومین گام نامه ای به شورای امنیت مبنی بر عدم پایبندی چشمگیر ایران به توافق هسته ای و درخواست بازگشت همه تحریم ها را داد که با مخالف همه اعضا روبه رو شد.

ریاست شورای امنیت نیز اعلام نموده است که هیچ اقدامی در راستای نامه ارایه شده توسط آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها انجام نخواهد داد.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 961

به "خبرنگاران تروئیکای اروپایی درباره رد فعالیت مکانیسم ماشه از سوی آمریکا توافق کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تروئیکای اروپایی درباره رد فعالیت مکانیسم ماشه از سوی آمریکا توافق کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید