تردید دبیرکل ناتو درباره خروج نیروها از افغانستان

به گزارش سرگرمی تفریحی، درحالی که براساس توافقنامه قطر همه نیروهای خارجی باید خاک افغانستان را تا اول ماه می سال آینده میلادی ترک نمایند، دبیرکل سازمان ناتو نسبت به خروج کامل این نروها ابراز تردید کرد.

تردید دبیرکل ناتو درباره خروج نیروها از افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو با تاکید بر ادامه ماموریت نیروهای این سازمان برای آموزش، مشاوره و یاری به نیروهای افغان گفت که آمریکا نیز به روشنی گفته که به یاری های تدارکاتی خویش ادامه خواهد داد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

دبیرکل ناتو به بی بی سی گفت: هیچ یک از اعضای ناتو نمی خواهند بیش از آنچه احتیاج باشد در افغانستان بمانند و بخاطر همین است که ما از مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان در دوحه استقبال می کنیم.

وی اضافه نمود: مذاکرات شنماینده است اما این بهترین و تنها راه بسوی یک راه چاره سیاسی پایدار است.

استولتنبرگ با تاکید بر اینکه ناتو سال آینده درباره ادامه حضور و یا خروج از افغانستان تصمیم می گیرد نیز اظهارداشت: ما باید یک ارزیابی سخت و سخت انجام دهیم، ما با یک دوراهی روبرو هستیم که آیا از افغانستان خارج شویم و پیشرفت هایی که داشته ایم را به خطر بیندازیم و یا به حضور ادامه دهیم و خطر افزایش خشونت و دخیل بودن طولانی مدت در یک درگیری سخت نظامی را بپذیریم.

دبیرکل ناتو ادامه داد: هیچ راه ساده ای برای خروج از این دوراهی وجود ندارد اما تنها پیغام من این است که ما باید این تصمیم را با همدیگر و بطور هماهنگ بگیریم، ما معمولاً در ناتو می گوییم که ما با همدیگر به افغانستان رفتیم و وقتی که زمان مناسب باشد باید با همدیگر خارج شویم.

وی اعلام کرد که در حال حاضر بیشتر مسئولیت افغانستان را نه آمریکا بلکه دیگر اعضای ناتو به دوش می کشند و در حال حاضر بیش از نیمی از نیروهای مستقر در افغانستان را دیگر اعضای این سازمان تامین می نمایند.

استولتنبرگ با اشاره به توافق آمریکا با طالبان برای خروج کامل از افغانستان نیز گفت: در این توافقنامه آمده است که همه نیروهای بین المللی از جمله نیروهای ناتو باید تا اول ماه می سال آینده افغانستان را ترک نمایند اما باید دید که آیا این توافقنامه اجرا می گردد و طالبان وعده هایش را عملی می نماید یا خیر.

دبیرکل ناتو با ابراز تردید از خروج کامل از افغانستان در تاریخ مشخص شده نیز توضیح داد: خشونت ها در سطح بسیار بالایی ادامه دارد و به همین دلیل هنوز بسیار زود است که درباره ادامه حضور و یا خروج تصمیم بگیریم.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1106

به "تردید دبیرکل ناتو درباره خروج نیروها از افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تردید دبیرکل ناتو درباره خروج نیروها از افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید