یادداشت اختصاصی سفیر چین، اتهام پراکنی علیه چین اقدامی غیرمسئولانه است

به گزارش سرگرمی تفریحی، سیاستمداران آمریکایی باید رویکرد اتهام پراکنی علیه چین و دیگر کشورها را متوقف نمایند و به راستا صحیح همکاری در مبارزه با فراگیری ویروس بازگردند و درعین حال به تعامل مشترک برای حراست از ایمنی و سلامت مردم دنیا بپردازند.

یادداشت اختصاصی سفیر چین، اتهام پراکنی علیه چین اقدامی غیرمسئولانه است

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در ایران در یادداشتی اختصاصی برای خبرنگاران با عنوان اتهام پراکنی علیه چین اقدامی غیرمسئولانه است نوشته است:

هم اکنون، فراگیری بیماری کووید19 در سراسر دنیا، ایمنی و زندگی تمام مردم دنیا را تهدید می نماید. در شرایط فراگیری این ویروس، تمام کشورهای دنیا باید در کنار یکدیگر، بر مسائل غلبه کرده و دست در دست هم به مقابله با این چالش بپردازند تا از این طریق ایمنی سلامت عمومی در سراسر گیتی را حفظ نمایند، در این میان اما مدتی است که بعضی از سیاستمداران آمریکایی با تخریب کوشش های دولت و مردم چین در مشاخصه با فراگیری این ویروس، به اتهام افکنی علیه چین پرداخته و با طرح عناوینی چون ویروس چینی یا ویروس ووهانی برای ویروس جدید کرونا، تأثیرات به شدت منفی را متوجه فرایند مشاخصه بین المللی با فراگیری این ویروس کرده اند. همان گونه که تندایی آچیومه، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور نژادپرستی نیز بیان داشته، به کارگیری عمدی عناوینی غیر از کرونا برای ویروس جدیدالظهور که به طور ویژه یک بیماری را به کشور یا قومیتی خاص مرتبط می سازد، اقدامی غیرمسئولانه است.

نامگذاری بیماری های جدیدالظهور یک مسئله بی قاعده نیست و جامعه دنیای در این خصوص اجماع دارد. سازمان دنیای بهداشت همیشه تأکید کرده که نمی توان یک ویروس را با مقاصد خاص به یک مکان، کشور یا قومیت، جمعیت، یا شخصی خاص و حتی یک حیوان تعیین مرتبط ساخت. سازمان دنیای بهداشت به جهت استفاده از عناوینی چون آنفلوآنزای خوکی و سندروم تنفسی خاورمیانه که موجبات اتهام افکنی علیه بعضی گروه ها و بخش های مالی و به تبع آن تأثیرات منفی غیرقابل تصوری را در پی داشت، با نقدها بسکمک روبرو شد. دقیقاً بر مبنای همین درس های تاریخی بود که سازمان دنیای بهداشت و دیگر نهادهای مربوطه، در سال 2015 و در روبروه با بیماری عفونی جدیدالظهور در آن برهه به نامگذاری بر مبنای بهره گیری از اصطلاحات تخصصی و خنثی بسنده کردند.

در سال 2009 و با شیوع آنفلوآنزای ان1اچ1 در آمریکا و در پی آن شیوع این بیماری در 214 کشور و منطقه که به قربانی شدن حداقل 18449 منجر شد نیز جامعه دنیای به مقابله با فراگیری این ویروس پرداخت اما این مسئله به هیچ کشور خاصی نسبت داده نشد. سال جاری و با فراگیری ویروس جدید، سازمان دنیای بهداشت نام کووید19 را برای آن برگزید، اما دولت ایالات متحده بی وقفه به استفاده از عناوینی چون ویروس چینی و ویروس ووهان به جای کووید19 پرداخته که طبعاً این رویکرد، اقدامی است به وضوح در مغایرت با اصول و تصمیمات سازمان دنیای بهداشت. تدروس آدهانوم، رئیس سازمان دنیای بهداشت، در این خصوص هشدار داد که: در شرایط کنونی عظیمترین دشمن جامعه دنیای ویروس کرونای فی نفسه نبوده بلکه اتهام پراکنی های متقابل در این خصوص است که ما را تهدید می نماید. در این رابطه حتی در فضای داخلی ایالات متحده نیز بسکمک از مقامات این کشور از جمله رابرت ردفیلد، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها و لاندن برید، شهردار شهر سان فرانسیسکو نیز به صراحت اعلام کردند که زدن برچسب این ویروس به چین خطایی قطعی، حرکتی خلاف آداب و اقدامی است که می تواند نتایج عکس در پی داشته باشد.

در مورد اخیر، فراگیری، ابتدا از چین شروع شد، اما این مسئله لزوماً به آن معنا نیست که چین مبدأ انتشار ویروس بوده است، در واقع، در مورد مبدأ انتشار ویروس، در جامعه بین الملل و در عرصه پزشکی، دیدگاه های مختلفی وجود دارد. هم اکنون، دانشمندان عرصه پیشگیری و مشاخصه با فراگیری این ویروس همگی در کوشش اند تا مبدأ آن را کشف نمایند اما واقعیت آن است که در مورد مکان شروع انتشار ویروس هنوز به نتیجه ای دست نیافته اند، در چنین شرایطی، به کارگیری الفاظی چون ویروس چینی یا ویروس ووهان همگی به عنوان پوششی جهت بعضی تعصبات سیاسی و فرهنگی خاص این جریان قابل ارزیابی است. پیشگیری و مشاخصه با فراگیری بیماری در واقع مانند یک آئینه است، آئینه ای که نمایانگر رویکرد بعضی سیاستمداران آمریکایی در پیگیری بی پروای اهداف سیاسی شان است. هم اکنون شرایط فراگیری در ایالات متحده در اوج خود قرار گرفته است و زندگی مردم این کشور با تهدید روبرو شده، دولت آمریکا که پیش از این با طرح ادعاهای واهی زمان ارزشمندی را که چین برای مقابله و پیشگیری از فراگیری ویروس در دنیا مصروف می داشت را به هدر می داد اکنون باید به صورت همه جانبه به مقابله با فراگیری ویروس در این کشور بپردازد، در چنین شرایطی شاهدیم که این کشور بخش قابل توجهی از زمان خود را نیز صرف اتهام افکنی علیه چین، یا تحریم ایران کرده تا از رهگذر این اقدامات ضمن فرافکنی، به سلب مسئولیت از خویش بپردازد. دولت آمریکا همزمان با اتهام افکنی علیه چین، از تحریم ایران نیز غافل نشده و با این اقدام به سنگ اندازی در جهت مشاخصه ایران با کرونا می پردازد.

چین با فرماندهی و راهنمایی شخص جناب آقای شی جین پینگ رئیس جمهور چین جامع ترین، قاطع ترین و کامل ترین تدابیر مورد احتیاج جهت پیشگیری و کنترل شیوع این بیماری را اتخاذ کرده و با کوششی بی وقفه و خستگی ناپذیر، به نتایجی مثبت نیز دست یافت، هم اکنون جهت کلی امور مربوط به مقابله با پیشگیری فراگیری بیماری در کشور چین، حاکی از بهبود اوضاع است. گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد اشاره کرده که چین در حوزه مقابله با فراگیری ویروس کرونا و ایستادگی در برابر گسترش این بیماری نوعی از خودگذشتگی عظیم را برای تمام بشریت انجام داده و نقشی عظیم در این عرصه ایفا کرده است، در این زمینه رئیس سازمان دنیای بهداشت نیز بیان داشته که اقدامات قدرتمند چین در حوزه مقابله با فراگیری بیماری، نه تنها به کنترل این فراگیری در فضای داخلی کشور چین منجر شده بلکه از گسترش ویروس به کشورهای دیگر نیز جلوگیری کرده و ضمن حفاظت از مردم این کشور، به حراست از مردم دنیا نیز پرداخته است.

چین از نخستین ایام فراگیری ویروس کرونا، ضمن قائل شدن اهمیتی ویژه برای همکاری با سازمان دنیای بهداشت، اصل شفافیت و اطلاع رسانی را سرلوحه امور خویش قرار داده و در اسرع زمان، اطلاعات مربوط به فراگیری را در اختیار تمام طرف ها قرار داد. از سوی دیگر چین اطلاعات مربوط به توالی ژنتیک ویروس را با تمام طرف ها به اشتراک گذارد و همکاری نزدیکی را با سازمان دنیای بهداشت، کشورهای همسایه خود و دیگر طرف های مرتبط با این موضوع در دستور قرار داد. چین هم اکنون به گونه ای مثبت از مشاخصه کشورهای مختلف با فراگیری ویروس کرونا حمایت کرده و کمک هایی را برای بیش از 80 کشور و سازمان دنیای، اتحادیه آفریقا و دیگر مجامع ارسال کرده است. از سوی دیگر گروه هایی از متخصصان پزشکی چین به کشورهای ایران، عراق، ایتالیا، صربستان و دیگر کشورها اعزام شده اند. همچنین چین تا کنون در حدود 20 کنفرانس تصویری با متخصصان بیش از 100 کشور و سازمان بین المللی اعم از کشورهای شمال شرق آسیا، آسیای جنوب شرقی، جنوب آسیا، اروپای مرکزی و شرقی، آفریقا، آمریکای لاتین، کشورهای حوزه کارائیب و جنوب اقیانوس آرام برگزار کرده است. چین با اقدامات عملی خود مسئولیت پذیری و شفافیت یک کشور عظیم را به نمایش گذاشته و در عین حال با ارائه تفسیری حقیقی از مفهوم غنی جامعه بشری با سرنوشت مشترک تحسین بسکمک را برانگیخته است.

چین و ایران مشارکت جامع راهبردی دارند که همیشه در ایام دشواری به کمک یکدیگر شتافته و ضمن کمک متقابل به صورتی راسخ در کنار هم ایستاده اند. پس از فراگیری ویروس کرونا در چین، ما نخستین پیغام دلجویی را از ایران دریافت کردیم. پس از فراگیری کرونا در ایران، صلیب سرخ چین بلافاصله نسبت به اعزام گروهی از متخصصان پزشکی به ایران اقدام نمود تا از این طریق تجربیات طرف چینی در حوزه درمانی و مقابله با گسترش بیماری با همکاران ایرانی به اشتراک گذاشته گردد. دولت مرکزی و دولت های محلی در چین، نهادهای مربوطه، شرکت های تجاری و مردم عادی گروه گروه دست کمک خود را به سوی ایران دراز کرده و مقادیر قابل توجهی از تجهیزات پزشکی را به ایرانیان عرضه نمودند. چین در مورد شرایط دشواری که ایران به واسطه تحریم های آمریکا به ویژه در حوزه های بشردوستانه با آن روبرو شده، عمیقاً ابراز همدردی کرده و خواهان لغو تحریم های یکجانبه و ناعادلانه کشورهای مربوطه شده است. هر دو کشور چین و ایران کشورهایی با سوابق تمدنی طولانی بوده و همان گونه که هیچ دشواری ای قوم چین را از پا درنیاورده، بدون شک ایران و اقوام ایرانی نیز در برابر دشواری ها پایداری خواهند نمود. فراگیری این ویروس بند دوستی مشترک میان دو کشور را منقطع نخواهد کرد و چین و ایران از رهگذر تجربه مشاخصه مشترک و کمک متقابل در روبروه با کرونا، مناسبات مشارکت جامع راهبردی خود را مستحکم تر از قبل کرده و بیش از پیش توسعه خواهند داد، در عین حال همکاری های چین و ایران نمونه ای شاخص از دستگیری متقابل در مشاخصه با کرونا در جامعه دنیای محسوب می گردد.

زمین خانه مشترک ماست. در شرایط کنونی که فراگیری ویروس کرونا در سراسر دنیا در اوج خود قرار گرفته است، هیچ کشوری نیست که بتواند در جزیره ای تنها خود را محفوظ بدارد. تخریب وجهه دیگر کشورها با بهره گیری از نابرابری و با اتکا بر اقدامات ناعادلانه و تقابلات ساختگی، نه تنها اشتباهی سهمگین که رویکردی بسیار مضر می باشد. سیاستمداران آمریکایی باید رویکرد اتهام پراکنی علیه چین و دیگر کشورها را متوقف کرده و به جهت صحیح همکاری در مشاخصه با فراگیری ویروس بازگشته و در عین حال به تعامل مشترک برای حراست از ایمنی و سلامت مردم دنیا بپردازند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 638

به "یادداشت اختصاصی سفیر چین، اتهام پراکنی علیه چین اقدامی غیرمسئولانه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت اختصاصی سفیر چین، اتهام پراکنی علیه چین اقدامی غیرمسئولانه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید