هشدار وزیر نفت به مشترکان پرمصرف گاز: قیمت پلکانی افزایش چشمگیری می یابد

به گزارش سرگرمی تفریحی، وزیر نفت از افزایش بی سابقه 60 میلیون مترمکعبی مصرف روزانه گاز در بخش خانگی و تجاری نسبت به مشابه پارسال اطلاع داد و گفت: سال جاری هیچ گونه افزایش قیمت گازی برای مشترکان خوش مصرف نداریم، اما قیمت گاز مشترکان پرمصرف به صورت پلکانی افزایش چشمگیری می یابد.

هشدار وزیر نفت به مشترکان پرمصرف گاز: قیمت پلکانی افزایش چشمگیری می یابد

به گزارش ایسنا، جواد اوجی صبح امروز در بازدید سرزده از مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران که با همراهی مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و محمدرضا جولایی، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران انجام شد، اظهار کرد: این اندازه افزایش مصرف، معادل فراوری حدود 2.5 فاز پارس جنوبی است این در حالی است که ما هنوز وارد فصل زمستان نشده ایم.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه همکاران ما در مجموعه وزارت نفت، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و شرکت ملی گاز ایران نهایت کوشش خود را کردند تا در ایام پاییز گاز بیشتری به نیروگاه ها و صنایع تحویل دهیم، اعلام کرد: این اندازه در مقایسه با مدت مشابه پارسال، 15 میلیون مترمکعب بیشتر بوده است تا سوخت مایع کمتری مصرف گردد. این در حالی است که پارسال، از اواخر شهریورماه، سوخت مایع به نیروگاه و صنایع تحویل شد.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه با کوشش همکاران ما در شرکت ملی نفت ایران خوشبختانه فراوری گاز روزانه کشور 25 میلیون مترمکعب افزایش یافته است، توضیح داد: با وجود این افزایش فراوری، مصرف ما در بخش صنعت و خانگی غیرمتعارف است و اندازه مصرف گاز در بخش صنایع متناسب با رشد مالی نیست که این امر نشان دهنده این است که گاز به اندازه زیادی اتلاف و اسراف می گردد.

امسال هیچ گونه افزایش قیمت گاز برای خوش مصرفان نداریم

اوجی با اشاره به افزایش دمای هوا در زمستان پیش رو در مقایسه با پارسال طبق پیش بینی های سازمان هواشناسی و ماندگاری بیشتر دمای سرد، گفت: پیش بینی ها حاکی از افزایش مصرف بیش از پیش گاز در زمستان پیش روست که امیدواریم مردم خادمان خود را کمک نمایند تا زمستان امسال را نیز بدون چالش پشت سر بگذاریم.

وی درباره شیوه محاسبه قیمت گاز در امسال اعلام کرد: مشوق های بسیار خوبی برای مشترکان کم مصرف دیده شده است و قانون دست ما را در این زمینه باز گذاشته و در دولت نیز مصوب شده است.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه امسال هیچ گونه افزایش قیمتی برای مشترکین خوش مصرف که در سقف الگو، گاز مصرف می نمایند، نداریم که مشوق خوبی است، اظهار کرد: نزدیک 70 درصد مشترکان ما جزو دسته خوش مصرف ها هستند.

افزایش پلکانی قیمت، جریمه و قطعی گاز در انتظار مشترکان پرمصرف

اوجی با بیان اینکه مشوق ها در دولت مصوب و به شرکت ملی گاز ایران ابلاغ شده است، اضافه کرد: به ازای هر یک درصد کاهش مصرف در مقایسه با مدت مشابه پارسال، هر مشترک 3 درصد تخفیف دریافت می نماید، بنابراین اگر یک مشترک، 30 درصد کاهش مصرف در مقایسه با پارسال داشته باشد، تعرفه گاز او صفر می گردد.

وی از افزایش پلکانی گاز مشترکان پرمصرف و جریمه این مشترکان اطلاع داد و گفت: مصرف نمایندگان خارج از الگوی مصرف که عمدتا شامل خانه های با متراژ بالا و مجتمع های دارای استخر و جکوزی هستند، روزانه معادل مصرف یک ماه مشترکان عادی، گاز مصرف می نمایند که برای این دسته از مشترکان جرائمی در نظر گرفته شده است.

وزیر نفت با اشاره به اعمال افزایش پلکانی قیمت گاز مشترکان پرمصرف از 16 آذرماه امسال طبق قانون و مصوبه دولت اضافه کرد: از این مشترکان تقاضا می کنم بهینه مصرف نمایند تا همه مردم از این نعمت بهره مند شوند، این عدالت نیست که به علت مصرف بالای عده ای، هموطنان ما در نقاط سردسیر از گاز بی بهره شوند.

اوجی تأکید کرد: این افزایش پلکانی قیمت، برای رعایت الگوی مصرف، لحاظ می گردد که افزایش قابل توجهی است و امیدواریم مشترکان پرمصرف گلایه نداشته باشند و همکاری نمایند تا همه مردم بهره مند شوند.

افزایش 7 درصدی مصرف گاز صنایع

وی بعلاوه از افزایش 7 درصدی مصرف گاز صنایع اطلاع داد و گفت: در بخش صنایع نیز، همکاران شرکت ملی گاز مجبورند به منظور حفظ فشار، گاز صنایع را محدود نمایند، اما سوخت مایع برای صنایع در نظر گرفته شده و این سوخت نیز در تمامی صنایع عمده ذخیره سازی شده است، امیدواریم با این تدابیر، فعالیت هیچ صنعتی در کشور، به علت کمبود گاز متوقف نگردد.

وزیر نفت تأکید کرد: هم اکنون بیش از 600 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی کشور به مصرف می رسد که رقم بسیار بزرگی است و امیدواریم هموطنان بهینه مصرف نمایند.

کاهش 30 درصدی مصرف گاز خانگی با رعایت شیوه های اصلاح الگوی مصرف

اوجی توضیح داد: مشترکان ما می توانند با رعایت شیوه های الگوی مصرف از جمله پوشیدن لباس گرم، خاموش کردن وسایل هنگام خروج از منزل، بهینه سازی سیستم موتورخانه های مجتمع های مسکونی، کم کردن دمای محیط کار و ... مصرف را بهینه نمایند که همین موارد 30 درصد کاهش مصرف را به همراه دارد.

طبق اعلام وزارت نفت، به گفته وی، قبض یک میلیون و 100 هزار خانوار محروم زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی رایگان شده است.

قطع گاز ادارات پرمصرف

وزیر نفت از قطعی گاز ادارات دولتی پرمصرف اطلاع داد و گفت: دولت اصلاح الگوی مصرف را از خودش آغاز نموده و بازرسی شرکت ملی گاز در چند هفته گذشته به تمامی ادارات مراجعه نموده و پس از آنالیز، گاز مشترکان پرمصرف قطع می گردد. ضمن آن که دستورعمل برای عدم فعالیت استخرها نیز صادر شده است و بازرسان شرکت ملی گاز بر تمامی این موارد نظارت می نمایند.

اوجی با قدردانی از زحمات کارکنان شرکت ملی گاز اعلام کرد: به همه همکارانم روی سکوها، پالایشگاه ها، جزایر منطقه ها عملیاتی ایستگاه های تقویت فشار و خطوط انتقال که برای رفاه مردم بدون وقفه کوشش می نمایند، خسته نباشید گفته و امیدواریم با همکاری مردم، زمستان امسال را بدون چالش سپری کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 28 آذر 1401 بروزرسانی: 28 آذر 1401 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1922

به "هشدار وزیر نفت به مشترکان پرمصرف گاز: قیمت پلکانی افزایش چشمگیری می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار وزیر نفت به مشترکان پرمصرف گاز: قیمت پلکانی افزایش چشمگیری می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید