موافقت مجلس با کاهش ساعت کاری کارکنان دولت

به گزارش سرگرمی تفریحی، تسنیم نوشت: حسین گودرزی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به لایحه اصلاح ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری (تغییر ساعت کاری)، گفت: رسیدگی به کلیات این لایحه در دستورکار اعضای کمیسیون اجتماعی در جلسات اخیر قرار داشت که اعضا با اکثریت آرا با کلیات این لایحه موافقت کردند.

موافقت مجلس با کاهش ساعت کاری کارکنان دولت

وی با بیان اینکه در این جلسه اعضای کمیسیون با اکثریت آرا با کاهش ساعت کاری کارکنان دولت در طول هفته موافقت نموده اند، گفت:، اما هنوز درباره اینکه اندازه کاهش ساعت کاری کارکنان دولت چه اندازه باشد تصمیم گیری نشده است. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه براساس پیشنهاد دولت ساعت کاری ادارات در هر هفته از 44 ساعت به 42 ساعت و 30 دقیقه کاهش می یابد، گفت: کنندگان در این جلسه پیشنهاداتی را مطرح کردند که ممکن است ساعت کاری کارکنان دولت بیش از این اندازه کاهش یابد تا کارکنان ساعت بیشتری را در کنار خانواده باشند. گودرزی با بیان اینکه پیشنهاد بنده این است که ساعت کاری کارکنان دولت در هفته به 37 و نیم ساعت کاهش یابد، گفت: بعضی از اعضا نیز پیشنهاداتی داشتند که در جلسات این هفته کمیسیون این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار کرد: لایحه مذکور یک ماده و چند تبصره دارد که در جلسات این هفته کمیسیون به جزئیات آن رسیدگی خواهد شد.

متن لایحه تغییر ساعت کاری و تعطیلی پنج شنبه به توضیح ذیل است:

لایحه اصلاح ماده (87) قانون مدیریت خدمات کشوری

ماده واحده- ماده (87) قانون مدیریت خدمات کشوری -مصوب 1386- به صورت زیر اصلاح می شود:

ماده 87- ساعات کار کارمندان دولت چهل و دو ساعت و سی دقیقه در هفته است و ترتیب و تنظیم ساعات کار ادارات به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیئت وزیران مشخص می شود. تغییر ساعت کارمندان با رعایت سقف مذکور و در چهارچوب ضوابط پیشنهادی سازمان اداری و استخدامی کشور که به تصویب هیئت وزیران می رسد، بر عهده دستگاه ذی ربط می باشد. اندازه ساعات تدریس معلمان و اعضای هیئت علمی از ساعات موظف، در طرح های طبقه بندی مشاغل ذیربط مشخص خواهد شد.

تبصره 1- کارمندان می توانند با موافقت دستگاه اجرایی ساعات کار خود را تا یک چهارم ساعت کار روزانه (حداکثر (10) ساعت) تقلیل دهند. اندازه حقوق و مزایا، نحوه محاسبه سوابق خدمت این قبیل کارمندان متناسب با ساعات کار آنان مشخص خواهد شد.

تبصره 2- دستگاه های اجرایی می توانند در موارد خاص با موافقت هیئت وزیران و رعایت سقف ساعات کار با توجه به شرایط جغرافیایی و منطقه ای و فصلی ساعات کار خود را به ترتیب دیگری تنظیم کنند. تبصره 3- متناسب با تغییرات فناوری و در شرایط اضطرار و بحران نظیر آلودگی هوا، کمبود انرژی، وقوع حوادث غیرمترقبه، شیوع بیماری های فراگیر و یا در ایام خاص نظیر ماه مبارک رمضان، به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیئت وزیران، ساعت کار و نحوه ارائه خدمت کارمندان، فارغ از سقف مذکور در این ماده مشخص می شود.

تبصره 4- همه دستگاه های اجرایی اعم از ستادی و استانی، به استثنای بخش عملیاتی مراکز و واحد های خدمت رسان نظیر واحد های ذی ربط بهزیستی، بانک ها، بیمارستان ها، مراکز بهداشتی- درمانی، اماکن ورزشی و واحد های نظامی، انتظامی و امنیتی موظفند ساعات کار خود را در پنج روز هفته تنظیم کنند.

تبصره 5- در همه قوانین و مقرراتی که از مبنای چهل و چهار ساعت کار در هفته و یکصد و هفتاد و شش ساعت کار در ماه استفاده شده است، از تاریخ ابلاغ این قانون به ترتیب به چهل و دو ساعت و سی دقیقه کار در هفته و یکصد و هفتاد ساعت کار در ماه اصلاح می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 23 خرداد 1402 بروزرسانی: 23 خرداد 1402 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 2001

به "موافقت مجلس با کاهش ساعت کاری کارکنان دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت مجلس با کاهش ساعت کاری کارکنان دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید