محوطه باستانی شهران کاوش اضطراری می شود

به گزارش سرگرمی تفریحی، همزمان با اجرای پروژه عمرانی در کنار محوطه باستانی شهران رستم آباد و به دلیل به مخاطره افتادن بخشی از این محوطه کاوش اضطراری در آن آغاز شد.

محوطه باستانی شهران کاوش اضطراری می شود

به گزارش سرگرمی تفریحی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، شهرام رامین سرپرست کاوش باستان شناختی محوطه باستانی شهران رستم آباد گیلان با اعلام این خبر گفت: این محوطه باستانی برای اولین بار در سال 1357تا 1352 توسط باستان شناسان ژاپنی و به سرپرستی شینجی فوکایی مورد کاوش علمی گرفت.

او افزود: در حدود سال های 1367تا 1365 هیاتی به سرپرستی محمدرضا خلعتبری در روستای شهران و دامنه های جنگلی آن و نقاطی چون ویاوکوه به حفاری پرداخت که نتیجه آن دستیابی به آثاری از سده های آغازین هزاره اول پیش از میلاد تا دوره ساسانی بود.

رامین اظهار کرد: این محوطه در سال 1393 توسط هیأتی به سرپرستی مرحوم بهروز همرنگ کارشناس فقید اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان به منظور معین حریم مورد حدس قرار گرفت که حاصل آن کشف قبوری متعلق به هزاره اول پیش از میلاد، از جمله دوره اشکانی بود.

او افزود: در حال حاضر به دلیل اجرای پروژه عمرانی شرکت آتیه زیباکنار در جوار محوطه باستانی شهران، بخشی از این محوطه که در حاشیه زمین های شرکت موردنظر واقع شده است به مخاطره افتاده است و ضرورت کاوش اضطراری این محوطه باستانی را دوچندان کرده است.

سرپرست هیأت باستان شناسی شرح داد: در این راستا هیأتی به این محوطه اعزام و کاوش اضطراری در آن در حال انجام است.

سرپرست هیات کاوش محوطه شهران افزود: این پروژه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشکری تا بهمن ماه سال جاری ادامه خواهد داشت و نتایج تحقیقات باستان شناختی آن به زودی منتشر خواهد شد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 82

به "محوطه باستانی شهران کاوش اضطراری می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محوطه باستانی شهران کاوش اضطراری می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید