آشنایی با روستاهای پلکانی ایران

به گزارش سرگرمی تفریحی، آشنایی با روستاهای پلکانی ایران

با توجه به این که در ایران شرایط آب و هوایی متنوعی وجود دارد همین خود دلیلی شده تا در هر کدام مناطق کشور ما شاهد سبک های مختلفی از معماری هستیم. در بسیاری از مناطق ایران به دلیل شرایط آب و هوایی که دارا می باشند روستای به صورت پلکانی ساخته شده اند. روستاهایی که همگی در دامنه کوه ها خود را نمایان نموده اند و زیبایی های کوهستانی به آنها رنگ و لعابی داده است که از رفتن و زندگی کردن در آنجا لذت می برید. برای کسانی که برای بازدید به سمت این روستا می آیند تماشای اینکه پشت بام هم خانه حیاط خانه دیگر است می تواند جذابیت زیادی داشته باشد. با توجه به جالب بودن این موضوع ما در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران قصد داریم تا تمامی روستاهای پلکانی ایران را خدمتتان معرفی کنیم.

آشنایی با روستاهای پلکانی ایران

روستای پلکانی پالنگان

شهر کامیاران در استان کردستان یکی از مناطق ایران است که جاذبه های طبیعی بسیاری را در خود جای داده است. روستای پالنگان یکی از روستای های پلکانی ایران است که در این منطقه وجود دارد و در فاصله 45 کیلومتری شهر کامیاران واقع می باشد. قدمت این روستا به پیش از اسلام بر می گردد و به دلیل چشمه های پر آب و دره های زیبایی که دارد در فاصله 800 کیلومتری روستا جلوه ویژه ای را به منطقه بخشیده است. تابستان گرم و معتدل پالنگان، قلعه زیبا و تاریخی آن و چشمه های دائمی آب معدنی و آبشارهای پلکانی این روستا از جاذبه های گردشگری به حساب می آید. هیچ وسیله نقلیه ای اجازه ورود به روستا را ندارد.

حدود 1000 نفر در این روستا زندگی می نمایند که در هم کلام شدن با آن ها شنیدن لهجه شیرین اورامی برایتان لذتبخش خواهد بود. هوای خوب روستا در فصل بهار باعث شده که عشایر در این مدت به اینجا کوچ نمایند و در هنگام کوچ، مراسم جذابی را به نمایش بگذارند که تماشایش یکی از محبوب ترین جاذبه ها برای گردشگران است.

روستای پلکانی اشتبین

منطقه ای شبیه به بهشت در آذربایجان شرقی وجود دارد که به اشتبین شباهت بسیاری دارد و در حاشیه سواحل ارس در دل کوه های سر به فلک کشیده یاقوتی سبز رنگ قرار گرفته است. این روستای شگفت انگیر آنچنان آسمان آبی دارد که می تواند در کنار صدای حرکت آب در رود و جنگل هایی که در این منطقه وجود دارد همه شما را به وجد بیاورد. فراوری ابریشم در این روستا از قدیم رونق بسیاری داشته و گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب نموده است. گورستان قدیمی، کتیبه های مرمرین قرن های 9 و 10 هجری حکایت از دیرینگی این روستا دارد؛ توجه داشته باشید که حتما از نان های زنان محلی این روستا میل کنید.

اورامان تخت کردستان

یکی دیگر از روستاهای پلکانی ایران اورامان تحت در استان کردستان است. این روستا سالانه میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیار است و می توان به جرات آن را یکی از جذاب ترین قطب های گردشگری کشور دانست. این منطقه کوهستانی فوق العاده زیبا بین مرز ایران و عراق قرار گرفته است و هرساله مسافران زیادی برای بازدید به این منطقه می آیند. برای دسترسی به منطقه اورامان تخت به 65 کیلومتری مریوان باید بروید. یکی از دلایلی که هر ساله گردشگران بسیاری را به این روستا می کشاند، دو مراسم است که در آخرین چهارشنبه منتهی به 15 بهمن و 15 اردیبهشت با نام های کمسای با آیین های خاص و ویژه ای در این روستا انجام می گردد. به غیر از طبیعت زیبا و بکری که در این منطقه وجود دارد نوع لباس پوشیدن و غذاهایی که در این منطقه طبخ هم می شوند برای گردشگران جذابیت بالایی می تواند داشته باشد.

روستای پلکانی کنگ

در دامنه کوه های بینالود یکی دیگر از روستاهای پلکانی ایران به نام کنگ قرار گرفته است. این روستا در فاصله 19 کیلومتری غرب طرقبه و 29 کیلومتری مشهد قرار گرفته است و می توان به آن لقب ماسوله ای از دوران قبل از اسلام را داد. اگر بخواهید به صورت پیاده این راستا را طی کنید حدود یک ساعت و نیم پیاده روی ضروری است. سیک معماری و ساختار خانه هایی که در این روستا وجود دارد همانند روستای معروف و مشهور ماسوله است. یک مسجد و تکیه 150 ساله ای که در این روستا قرار گرفته است که از دیگر بناهای کهن این روستا به شمار می رود.

روستای پلکانی اسفیدان (اسپیدان)

در شهرستان بجنورد روستایی توریستی به نام اسفیدان وجود دارد که آب و هوایی بسیار خوش و دلچسب دارد و از روستاهای پلکانی ایران بشمار می رود. یک چشمه آب معدنی در فاصله 3 کیلومتری اسپیدان قرا ردارد که سبب گردشگران زیادی برای تفریح و گردش به این منطقه سفر نمایند. برج قاری مالاق و قارقه برج های سنگی قدیمی در اطراف روستا بوده که هنوز قسمتی از پایه های آن باقی مانده است. شما در این روستا می توانید دره ها، آبشارها و قلعه های تاریخی بسیار زیبایی را مشاهده کنید. تاش قلعه، در غرب اسفیدان دیواری صخره ای را نشان می دهد که نشان از گذشته ای بسیار قدیمی دارد.

روستای پلکانی هجیج

در دل دامنه های کوه های استان کرمانشاه، روستایی به نام هجیج قرار گرفته است که یکی از جذابترین مناطق گردشگری در این منطقه به شمار می رود. این روستا در 25 کیلومتری شهرستان پاوه واقع است و دارای راستای پر پیچ و خم بوده و یکی از شگفت انگیزترین روستاهای ایران به شمار می رود. خانه های هجیج همگی از سنگ و به صورت خشکه چین و پلکانی ساخته شده که به دلیل کمبود جا این گونه ساخته شده است. چشمه بل که آب آن به رودخانه سیروان می ریزد، از جاذبه های آن است، آب این چشمه در هیچ فصلی از سال کم نمی گردد و از بهترین آب معدنی های دنیا به حساب می آید.

روستای پلکانی رویین

خوب کمی به سمت جنوب شرقی بجنورد برویم و درباره روستای رویین صحبت کنیم. این روستا در کوچه های پر پیچ و خم بجنورد قرار گرفته است و در فاصله 52 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار در یکی از دره های دامنه جنوبی کوه آلاداغ قرار گرفته است. این روستا پر از درختان سیب است و زمانی که شما در بهار به سمت این روستا بروید انگار که در بهشتی پر از شکوفه وارد شده اید. قدمت روستای رویین 500 سال بوده و در آن بارگاه امامزاده اسحاق و تپه های باستانی توانسته جزو برترین روستاهای پلکانی ایران و پرگردشگرترین آنها قرار گیرد.

روستای پلکانی سرآقا سید کوهرنگ

روستای زیبای دیگری به نام سرآقا سید کوهرنگ در میان کوه های چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است. این روستا در فاصله 140 کیلومتری شهرکرد قرار گرفته است و به دلیل داشتن خانه های تمام خشتی با معماری پلکانی به شکل ماسوله سبب شده تا از شهرت بالایی در بین گردشگران برخوردار باشد. وجه تسمیه این روستا با امامزاده ای به همین نام است که پیرامونش را چند درخت گردوی کهنسال و چشمه هایی زیبا فرا گرفته است. فصل های بهار و تابستان بهترین زمان سفر به این روستای پلکانی می باشد .

روستای پلکانی ماسوله

روستای پلکانی ماسوله که البته امروزه به شهر ماسوله تبدیل شده است، یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری ایران و از شاخص ترین نمونه های معماری پلکانی در دنیا است. این شهر در یکی از پر رفت و آمد ترین استان های شمال ایران، یعنی استان سرسبز گیلان و در حدود 65 کیلومتری غرب شهر رشت واقع شده است. با سفر به روستای ماسوله با یک تیر دو نشان خواهید زد! اینجا هم مکانیست که طبق منابع تاریخی، حدود 800 تا 1000 سال قدمت دارد و هم جاییست که بهترین چشم اندازهای طبیعی ایران را می توانید در آن ببینید. ماسوله در دامنه های جنگلی البرز و در ارتفاع 1050 متری از سطح دریا قرار گرفته است، به همین خاطر در تابستان هم آب و هوایی نسبتا مطلوب دارد و خیلی اذیت نخواهید شد.

روستای پلکانی زنوزق

روستایی به نام زنوزق استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است که دارای قدمت 800 ساله می باشد. زنوزق یکی از روستای پلکانی ایران است که می توان گفت بزرگترین روستای پلکانی ایران می باشد و منطقه ای بسیار زیبا و سرسبزی را شامل می گردد. اهالی این روستا بسیار خون گرم و مهمان نواز هستند و جاذبه های گردشگری بسیار در این روستا وجود که از جمله آن ها می توان به گورستان قدیمی با سنگ نوشته های مربوط به قرن نهم هجری، قلعه و مسجد زنوزق، آبشار دامجی قیه و سد قلعه اشاره نمود. به غیر از تمامی این جاذبه ها می ت وانید به خوشمزه ترین قسمت این روستا بروید، پشت بام خانه های این روستا در تابستان پر می گردد از برگه های آلو قیسی که رو به آفتاب خشک می نمایند و راهی برای امرار معاش اهالی روستا است.

منبع: الی گشت
انتشار: 24 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 696

به "آشنایی با روستاهای پلکانی ایران" امتیاز دهید

1 کاربر به "آشنایی با روستاهای پلکانی ایران" امتیاز داده است | 2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با روستاهای پلکانی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید