علیرضا دبیر: قول قهرمانی در المپیک را نمی توان داد

به گزارش سرگرمی تفریحی، تهران (پانا) - رئیس فدراسیون کشتی تاکید نمود نباید از کشتی آزاد و فرنگی ایران انتظار قهرمانی در المپیک را داشت.

علیرضا دبیر: قول قهرمانی در المپیک را نمی توان داد

به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی در خصوص سهمیه باقی مانده در وزن 87 کیلوگرم کشتی فرنگی گفت: چندین کشتی گیر خوب دنیا در این وزن سهمیه نگرفته اند اما ناصر علیزاده نماینده جوان کشورمان انگیزه لازم را دارد و امیدوارم که بتواند سهمیه را کسب کند و به نظرم کسی که به دنبال مدال المپیک است، کسب سهمیه نباید برایش سخت باشد.

وی در خصوص عدم اعزام مربی اختصاصی علیزاده به بلغارستان گفت: این از اختیارات سرمربی است که چه کسی را برای یاری خود انتخاب کند و به نظرم حبیب اخلاقی که در وزن 87 کیلوگرم صاحب مدال شده و مستقیم در اردوی تیم ملی با این کشتی گیر کار نموده می تواند مثمرثمرباشد.

رئیس فدراسیون کشتی در خصوص زمانبندی انتخابی تیم های ملی کشتی برای المپیک گفت: انتخابی برای کشتی گیرانی مانند حسن یزدانی باید زودتر برگزار می شد تا بتوانند با خیال راحت روی تمرینات خود تمرکز نمایند، اما در بعضی از اوزان مانند 97 و 125 کیلوگرم کشتی آزاد و 130 کیلوگرم کشتی فرنگی که زمان بیشتری برای انتخاب نفرات احتیاج دارد، باید رقابت ایجاد می شد و این رقابت است که کشتی گیران را رشد می دهد.

دبیر در خصوص ادامه کار محمد بنا و غلامرضا محمدی سرمربیان تیم های ملی کشتی پس از رقابت های المپیک توضیح داد: هنوز راجع به این موضوع صحبت ننموده ایم اما نوع برنامه ریزی این عزیزان به گونه ای است که برای رقابت های دنیای نروژ نیز برنامه دارند و برای من قرارداد مهم نیست و این دوستان نیز کار خود را محکم جلو می برند.

وی در خصوص نحوه انتخاب نفرات دعوتی برای جام تختی گفت: این کار را بر عهده سرمربیان تیم های ملی گذاشتم و فکر می کنم که کشتی گیری که در حد جام تختی بود دعوت شده و ما با توجه به شرایط کرونا نمی توانستیم از نفرات زیادی برای حضور در این مسابقات دعوت کنیم و یا اینکه رقابت های انتخابی جام تختی را برگزار کنیم.

دبیر ادامه داد: نظر فدراسیون این بود که نفرات جوان و آینده دار برای جام تختی دعوت شوند، اما بهرحال اگر شخصی جا مانده باشد، می توانیم با نظر سرمربیان تیم های ملی بزرگسالان و جوانان به لیست نفرات دعوتی اضافه کنیم.

وی در خصوص تغییر میزبان جام تختی گفت: متأسفانه رئیس منطقه آزاد و فرماندار چابهار با برگزاری این مسابقات موافق نبودند و درنظر داریم این رقابت ها را طی روزهای 27 تا 30 اردیبهشت ماه در سالن 12 هزار نفری آزادی تهران برگزار کنیم.

دبیر توضیح داد: رقابت های بین المللی کشتی جام دنیا پهلوان تختی مرحله اول رقابت های انتخابی رقابت های دنیای کشتی 2021 نروژ محسوب می گردد و هرکس در این مسابقات حاضر نگردد، عملا شانس حضور در این رقابت ها را از دست خواهد داد.

رئیس فدارسیون کشتی در خصوص دلایل افت کشتی در ایران گفت: دو دلیل را بارها گفته ام یکی رئیس هیئت کشتی های وقت نگذار و یکی مربیان با دانش فنی کم و اگر این دو مشکل حل گردد، کشتی ایران رشد خواهد نمود.

وی در خصوص سفرهای استانی و توافقات اجرا شده گفت: بعضی از روسای هیئت های کشتی برای پیگیری توافقات وقت می گذارند اما بعضی دیگر نیز به دنبال آن نیستند که قطعا نام آن ها در ذهن من خواهد ماند و من با کسی تعارف ندارم و کار برایم مهم است و نسبتم با افراد بر اساس کار آن ها است.

دبیر در خصوص انتظار مدال آوری از کشتی ایران در المپیک گفت: من مسئول کشتی هستم و تصمیم آخر را می گیرم اما یک شخصیت حقیقی هم دارم که کشتی گیر بوده ام و کشتی را می فهمم و در حوزه فنی حرف هایی برای گفتن دارم. واقعیت این است که ما تیم های نهم و یازدهم دنیا را تحویل گرفته ایم و در فاصله کمتر از دو سال نمی توان این تیم ها را قهرمان المپیک کرد و هیچ یک از کارشناسان اهل فن و قهرمانان کشتی نیز چنین قولی را نخواهند داد.

وی ادامه داد: برای اینکه یک کشتی گیر نخبه مانند سوریان به مدال طلای المپیک برسد 8 سال زمان می خواهیم و برای یک کشتی گیر معمولی این فرایند 12 سال طول می کشد، پس قطعا نمی توان قول قهرمانی المپیک را بدون داشتن زمان کافی و کار کردن داد.

دبیر گفت: در المپیک سیدنی تیم ما خیلی خوب بود و ما شانس کسب چندین مدال را داشتیم اما نتایج چیز دیگری رقم خورد، نباید قول الکی داد و باید واوقعیت ها را گفت، در حال حاضر در کشتی دنیا حریفان بسیار خوبی حضور دارند و اگر از اهل فنش پرسیده گردد آن ها نیز این مسئله را تصدیق می نمایند، اما ما نیز بیکار نشسته و سخت کار نموده ایم و هر آنچیزی که لازم بود انجام داده ایم.

وی اضافه نمود: در اوج کرونا لیگ را در شرایطی که همه می گفتند که خطرناک است راه انداختیم چراکه می دانستم المپیک برگزار می گردد و این روزها را دیده بودم، در حال حاضر پس از تیم روسیه تیم های ما آماده هستند چراکه ما توانستیم مسابقات لیگ، مسابقات انتخابی و چندین مرحله اردوی آماده سازی را برگزار کنیم ضمن اینکه تیم های خود را به مسابقات برون مرزی، صربستان، اوکراین، بلغارستان و قزاقستان اعزام کنیم.

رئیس فدراسیون کشتی در خصوص این سئوال که با توجه به مسائل اقتصادی، چگونه برای خانه کشتی شهید صدرزاده هزینه شد، گفت: خدا را شکر تمامی برنامه های تیم های ملی و برنامه های جاری فدراسیون اعم از برگزاری اردوها، مسابقات و اعزام ها انجام شد و در کنار آن توانستیم چهار مجموعه خانه کشتی شهید صدرزاده، خانه کشتی شهید هادی، سالن کشتی توفیق دنیابخت و فدراسیون کشتی را مورد بهره برداری قرار دهیم.

وی ادامه داد: کاری که انجام شد، کشتی را تا 30 سال از محل تمرین و محل اداری بی احتیاج می نماید و نفرات بعدی نیز می توانند با خیال راحت کار کشتی را پیش ببرند. ضمن اینکه خانه های کشتی می تواند محل درآمدی برای کشتی باشد و هم اکنون نیز تیم نیجریه قرار است که برای انجام تمرینات مشترک و استفاده از امکانات کشتی کشورمان به ایران سفر کند.

دبیر در خصوص توجه به رده های سنی پایه توضیح داد: در جلسه سه ساعته ام با لالوویچ در قزاقستان به وی گفتم در حالی که تیم های ایران در مسابقات آسیایی به میدان می فرایند حدود 2000 کشتی گیر و مربی در دو رده سنی جوانان و نوجوانان و دو رشته آزاد و فرنگی مسابقات قهرمانی کشور را برگزار می نمایند که برگزاری این مسابقات در شرایط کرونا کار بسیار سخت و مهمی بود که فدراسیون کشتی انجام داد که این موضوع مورد توجه رئیس اتحادیه دنیای نیز نهاده شد.

وی ادامه داد: تمام دغدغه من رده سنی پایه است و در تمامی سفرهای استانی خود از استانداران خواستم تا اجازه دهند چند سالن کشتی برای انجام تمرینات باز و در اختیار هیئت کشتی استان قرار گیرد، دلیلم نیز این بود که اگر کشتی گیر 9 ساله به باشگاه نیاید تا 3 سال دیگر پایه کشتی ایران بسیار ضعیف خواهد شد.

دبیر تأکید کرد: اولویت من رده سنی نونهالان است و حتی اهمیت آن از تیم المپیک نیز بیشتر است چراکه اگر بتوانیم درست و اصولی روی این رده کار کنیم در المپیک 2028 و 2032 شاهد افتخارآفرینی کشتی خواهیم بود و قطعا این مهم باید به دست مربیان سازنده و کاربلد انجام گردد و برای همین است که دغدغه این را دارم که مربیان حتما دانش فنی خود را به روز نمایند چراکه هرچه بیشتر بیاموزند بیشتر می توانی انتقال دهند و در آینده نیز کشتی گیران تیم های بزرگسالان ما کشتی را اصولی یاد گرفته اند.

رئیس فدارسیون کشتی در خصوص انتخابات اتحادیه دنیای کشتی و کاندیداتوری حمید سوریان گفت: بین انتخابات ورزشی و سیاسی تفاوت های زیادی وجود دارد. در انتخابات ورزشی خود شخص باید دیده گردد و در اینجا نیز حمید سوریان با توجه به شخصیت محبوبی که دارد باید بیشتر دیده گردد و آن ها نیز با سوریان کار دارند نه با فدراسیون کشتی، البته در جایی که وظیفه فدراسیون است نیز ورود خواهیم کرد.

وی ادامه داد: به سوریان گفتم زمانی که به فدراسیون آمدم گفتم که می دانم که آبرویم را می گذارم اما برایم مهم نیست و از وی نیز خواستم که کار را برای خدا انجام دهد و کوشش خودش را انجام دهد و اگر رأی هم نیاورد مهم نیست و چیزی از داشته های وی کم نخواهد شد.

دبیر در خصوص معین تکلیف ساختمانی که بانک پاسارگاد برای کشتی در دست احداث دارد گفت: اگر همین فردا نیز دوستان بیایند و همکاری نمایند دست دوستی با آن ها می دهیم اما باید اول معین گردد که این ساختمان برای فرد ساخته شده یا برای کشتی، اگر برای کشتی ساخته شده که باید به کشتی تحویل گردد و ما مسئله ای برای تحویل دریافت آن نداریم چراکه طبق قرارداد باید در اختیار فدراسیون کشتی قرار گیرد اما بهرحال امیدوارم که روزی این ساختمان در اختیار کشتی قرار بگیرد و این را در نظر داشته باشیم که اگر هرکسی یک روز در تحویل دادن این مکان به کشتی قصور نموده باشد باید در پیشگاه خداوند متعال جوابگو باشد.

وی ادامه داد: من برای این محل نیز بیزینس پلنی را در نظر دارم و اگر تحویل فدراسیون گردد، قطعا می توانیم برای پیشرفت کشتی کشور از آن استفاده کنیم.

وی در سرانجام در خصوص تفاهم نامه های اجرا شده در فدراسیون کشتی و پیگیری انجام آن گفت: اول باید بگویم که از نظر من در کشتی هیچ چیزی بالاتر از سند توسعه نبوده که می خواستیم انجام دهیم و از همه می خواهم که آن سند را به دقت بخوانند در خصوص بعدی نیز ما تفاهم نامه ای با بیمه به امضاء رساندیم که 700 مربی فعال و سازنده را زیر پوشش بیمه قرار دادیم و قصد داریم که در مرحله بعد برای مربیان برتر که برای کشتی زحمت بیشتری می کشند نیز بیمه عمر را برقرار کنیم و حتی خانواده آن ها را نیز زیر پوشش بیمه قرار دهیم. در خصوص تفاهم نامه آموزش پرورش نیز در یک مورد ما توانستیم 500 نفر در مسابقات انتخابی کشتی آزاد نوجوانان در مازندران را به وسیله این تفاهم نامه اسکان دهیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1376

به "علیرضا دبیر: قول قهرمانی در المپیک را نمی توان داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علیرضا دبیر: قول قهرمانی در المپیک را نمی توان داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید