قدرت ورزش، شهرت سینما

به گزارش سرگرمی تفریحی، روزنامه همشهری - زهرا رستگار مقدم: با وجود خلأ سینما از درام های ورزشی، ورزشکاران زیادی از دنیای ورزش به سینما کوچ نموده و نسبتا پیروز بوده اند. در این بین ورزشکاران و به خصوص فوتبالیست های پرشماری نیز بیشتر در نقش خودشان یکی، دوبار در سریال های تلویزیونی حضور پیدا نموده اند. اما جاذبه این حضور چیست؟

قدرت ورزش، شهرت سینما

اگرچه ما در این گزارش به چنین سؤال هایی جواب نمی دهیم و صرفا قصدمان معرفی این ورزشکار- بازیگران بوده است، اما شاید بتوان این استقبال را ناشی از این دانست که یک ورزشکار نهایتا می تواند تا 20 سال از شهرت، ثروت و محبوبیت برخوردار باشد، درحالی که سینما این زمان را طولانی تر می نماید. از سویی جذابیت های ذاتی سینماست که قابل انکار نیست.

فوتبال

سریال به سوی افتخار یکی از مجموعه های تلویزیونی بود که بازیکن-بازیگران بسیاری در آن حضور داشتند. از غلامرضا فتح آبادی که در سال 1365 آقای گل بازی های آسیایی سئول شد تا محمود معماتر، بازیکن سابق تیم ملی و سیدمهدی حیدری. این رویه البته در بسیاری از فیلم ها و سریال های دیگر هم تکرار شد؛ مثلا در سریال پژمان، حمید درخشان، آرش برهانی، محمد محمدی، خسرو حیدری، علی موسوی و بهروز رهبری فرد ایفای نقش کردند.

این بازیگر-بازیکن ها البته پیش از این نیز در فیلم های سینمایی حضور داشتند؛ مثلا در فوتبالیست ها محمد برزگر، حمید استیلی، محمد پروین و علی پروین بازی می کردند یا در مثلث آبی جواد زرینچه نقش آفرینی می کرد و در علف های هرز محراب شاهرخی. در ادامه به معرفی چند نفر از این ورزشکاران که به سینما کوچ کردند می پردازیم.

عزیز اصلی

اصلی، روی سکو ها هواداران سینه چاکی داشت. به واسطه همین محبوبیت هم خیلی زود به سمت سینما کشیده شد و در سال45 نخستین بازی خود را در سینما تجربه کرد. مأمور دوجانبه، خداحافظ تهران و بی عشق هرگز از نخستین فیلم های او بودند.

او در سال47 در فیلم های کشتی نوح، تونل، پنجه آهنین و پلی به سوی بهشت ایفای نقش کرد و در سال 50 با بازی در فیلم فاتحین صحرا به کار بازیگری اش انتها داد. دروازه بان سابق تیم ملی فوتبال به علت تشابه عجیب چهره اش با بیک ایمانوردی وارد سینما شد و در 10 فیلم دهه 40 بازی کرد.

مهراب شاهرخی

معروف بود به عمو مهراب پرسپولیسی ها. او در سال1355 گذرش به سینما افتاد و جلوی دوربین یکی از کارگردانان پرطرفدار آن سال ها فرزان دلجو رفت. دلجو که اغلب نقش های اصلی فیلمش را خودش بازی می کرد، در این فیلم مقابل عمو مهراب بازی کرد.

احمدرضا عابدزاده

از پرپیشنهادترین فوتبالیست های نسل معروف به 98 عابدزاده بود که در نهایت به پیشنهاد کاظم معصومی جواب مثبت داد. اما درگیری های عابدزاده با کارگردان و تهیه کننده خیلی زود ازدواج غیابی را وارد حاشیه کرد، تا جایی که روند فراوری به دلیل کناره گیری عابدزاده متوقف شد و در نهایت بعد از مدتی تعطیلی کارگردان مجبور شد بدون حضور او فیلمش را به انتها برساند.

علی انصاریان

دیگر پرسپولیسی ای که وارد عرصه بازیگری شد علی انصاریان بود. او در یکی، دو سریال در نقش خودش حاضر شد و پس از خداحافظی از فوتبال به شکل جدی پیگیر بازیگری شد. او که با ایفای نقش هایی در سریال های طنز مهران غفوریان و مدیری پا به این عرصه گذاشته بود، در فیلم پاداش سکوت، کلاف، سوختن و هدیه ایفای نقش نموده. علی انصاریان این روز ها فیلم کلوپ همسران را بر پرده سینما دارد.

پژمان جمشیدی

جمشیدی به جرأت از بازیگران صاحب گیشه است. فیلم هایش با اقبال خوب مخاطبان روبه رو شده و به همین دلیل از بازیگران سرشلوغ این روز های سینماست. پژمان قبل از اینکه در سریال سروش صحت بازی کند، یکی، دو حضور جسته و گریخته جلوی دوربین داشت، اما استعدادش توسط پیمان قاسمخانی و سروش صحت کشف شد. او حتی به خودش جرأت داد که روی صحنه تئاتر برود. پژمان برای بازی در فیلم سوء تفاهم نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل شد.

حسین یاریار

یاریار از کشف های خاچیکیان در سینما بود که در آخرین روز های دوران فوتبالش مورد توجه این کارگردان نهاده شد و در فیلم هایی مثل چاووش، بلوف و مردی در آینه بازی کرد. او هم اکنون مدیر باشگاه هنرمندان است.

مجید سبزی

سبزی در سریال به سوی افتخار از سیروس مقدم که یکی از نخستین کارهایش بود نقش اول را داشت. او در سال های 1377 و 1378 از بازی در تیزر های تبلیغاتی ای که می توانست برایش درآمد داشته باشد، خودداری کرد.

نیما نکیسا

او در فیلم مامان بهروز منو زد فعالیت سینمایی اش را آغاز کرد و در 2 فیلم دیگر با نام های ایرانی ها و شهد به کارش در سینما ادامه داد تا مثلث هنرمندان پرسپولیسی سینما تکمیل گردد.

سعید سلطانی فر

او از جانبازان جنگ تحمیلی بود. در سال های واپسین دهه 60 در فیلم سینمایی تویی که نمی شناختمت بازی کرد و با همان فیلم، نام خود را در سینمای ایران ثبت کرد. او سال ها به عنوان فیلمبردار و تصویربردار برنامه روایت فتح همکاری می کرد.

پرورش اندام

ایلوش خوشابه

خوشابه 16 ساله بود که عنوان آقای ایران را در رشته پرورش اندام به نام خود سند زد. کوشان که دنبال بازیگر می گشت با دیدن عکس ایلوش در جراید از او برای ایفای نقش امیرارسلان نامدار دعوت به همکاری کرد. در دورانی که فراوری فیلم های تاریخی، حماسی روی بورس بود، ایلوش این شانس را داشت که در نقش قهرمان این گونه خودنمایی کند.

او در ادامه راهی ایتالیا شد و در فیلم های تاریخی ای همچون برادران شکست ناپذیر و ولکان خدای جنگ بازی کرد و حتی توانست در آمریکا در رشته های پرورش اندام و کشتی کچ به عناوین قهرمانی دست پیدا کند.

زکریا هاشمی

هاشمی از کارنامه سینمایی قابل دفاعی بین قهرمانان خوش اندام و عضلانی برخوردار است و تجربه حضور در فیلم های ابراهیم گلستان، فرخ غفاری، مهرجویی، امیر نادری و میرلوحی را دارد. هنرنمایی او در فیلم خشت و آینه همچنان از خاطر سینمادوستان نرفته است.

هاشمی علاوه بر بازیگری به نگارش کتاب و ساخت فیلم داستانی و مستند پرداخت. فیلم سه قاپ یکی از بهترین ساخته های این قهرمان سابق پرورش اندام است.

کشتی

احمد امامی

از او به عنوان نخستین ورزشکار ایرانی که جلوی دوربین فیلمبرداری به ایفای نقش پرداخت نام می برند. او در سال 1331 در فیلم کمرشکن ابراهیم مرادی بازی کرد. داستان از این قرار است که جمشید کمرشکن با استفاده از قدرت فراوانش با خلافکاران درگیر می گردد و آن ها را تحویل پلیس می دهد.

حبیب الله بلور

بلور در سرمربیگری تیم ملی کشتی رکورددار بود. او در میانه دهه 40 با حمایت فردین وارد سینما شد. در آن موقع بلور وضعیت اقتصادی خوبی نداشت و یکی از بازیگران نقش پدر در سینمای ایران شد. بسیاری از کشتی گیران قهرمان زیرنظر او تربیت شدند و به تیم ملی رسیدند. شادروان تختی، فردین، حسین ملاقاسمی و… از شاگردان او بودند. نخستین فیلم او اثری بود به نام مردی از اصفهان امیر شروان. حضور او در سینما تا سال52 ادامه داشت و در این مدت در 22 فیلم سینمایی بازی کرد. آخرین حضور بلور بر پرده سینما در فیلم جنگجویان کوچولو بود.

خلیل عقاب

در شیراز به معرکه گیری و نمایش های پهلوانی معروف بود و، چون خودش دارای یک باغ وحش خصوصی بود، در نمایش ها از حیواناتی مثل شیر و عقاب استفاده می کرد. او در هفت فیلم بازی نموده که از آن میان شکوفه های امید در سال 43 فیلم شاخص تری است.

امامعلی حبیبی

قهرمان المپیک 1956 ملبورن در دهه 40 که به هر آنچه تختی نپذیرفت بله گفت. حبیبی از طرف مردم قائمشهر در دوران پهلوی به نمایندگی مجلس منتصب شد. او خیلی زود تبدیل به یکی از پرسوناژ های طنز نشریه فکاهی و معروف توفیق شده و با نام ویژه ها بی بی شناخته می شد. حبیبی در سال 47 برای نخستین بار در فیلم ببر مازندران بازی کرد. او پس از نقش آفرینی در 2 فیلم دیگر خیلی زود از پرده سینما دور شد.

محمدعلی فردین

قهرمان میان وزن کشتی آزاد و دارنده مدال نقره ایران در مسابقات دنیای 1954 بود. کمتر کسی باور می کرد که در آینده ای نه چندان دور، این سینماگر دهه 40 و 50 فیلمفارسی از روی تشک کشتی بلند شده باشد. فردین کشتی را به شکل حرفه ای در باشگاه تهران استارت زد و زیرنظر حبیب الله بلور به تیم ملی رسید.

فردین بنا به دلایلی خیلی زود از دنیای کشتی خداحافظی کرد و بعد از آن جذب سینما شد. او در سینما به محبوبیت رسید. پدر فردین بازیگر تئاتر بود و در گراندهتل و تئاتر های لاله زار بازی می کرد و خودش در اواخر دوران فعالیت ورزشی توسط کوشان کشف شد و بعد از اینکه در نمایش اتللو به کارگردانی مصطفی اسکویی مؤسس تئاتر آناهیتا نقشی کوتاه را بازی کرد، با حضور در فیلم چشمه آب حیات به طور رسمی به جرگه بازیگران درآمد. او با فیلم گنج قارون به اوج شهرت رسید.

از نیمه دوم دهه 40 اکران هر فیلمی از فردین اتفاقی مهم در گیشه محسوب می شد و شهرت و محبوبیت او تأثیر مثبتی بر اقتصاد سینمای فارسی داشت. آمادگی جسمانی و چهره جذاب فردین در کنار صدای ایرج و دوبله جلیلوند منجر به خلق شمایلی پرطرفدار در سینمای ایران شد.

علیرضا لرستانی

او که با 5 مدال طلای آسیا یکی از نامدارترین و فنی ترین کشتی گیران ایران بود، مورد توجه یدالله صمدی نهاده شد و در فیلم سینمایی افسانه دمرل بازی کرد. فن سالتوی او در مسابقات قهرمانی آسیا آنقدر دیدنی بود که سال ها به عنوان آرم ابتدایی اخبار ورزشی در سال های واپسین دهه 60 و ابتدای دهه 70 بود.

حسین ملاقاسمی

شباهت چهره اش با جیم براون بازیگر سیاهپوست آمریکایی به او یاری کرد تا با فیلم مرد و نامرد بازیگری را تجربه کند. او که دورانی پر از افتخار را در عالم ورزش پشت سر گذاشته بود در سینما فقط صاحب نقش های فرعی شد.

علیرضا حیدری

حیدری برنده مدال برنز المپیک 2004 آتن، طلا، 3 نقره و یک برنز قهرمانی دنیا، 3 مدال طلای بازی های آسیایی و 4 طلا و یک برنز قهرمانی آسیا در وزن 96 کیلوگرم کشتی آزاد است. او در سال 93 با بازی در فیلم من یک ایرانی ام که در کشور اوکراین ساخته شد، نخستین حضور خود در فعالیت های هنری را تجربه کرد. این فیلم قصه کشتی گیری است که به اوکراین مهاجرت می نماید.

کشتی کچ

رضا بیک ایمانوردی

برخورد اتفاقی ایمانوردی با ساموئل خاچیکیان در خیابان منجر به حضور ماندگار او در عالم سینما شد. نخستین حضور او بازی در فیلم یک قدم تا مرگ در سال 41 بود و این فعالیت تا حدود 90 فیلم ادامه پیدا کرد. مهارت ایمانوردی در اجرای فنون کشتی کچ و اندام ورزیده اش به او یاری کرد تا در نقش های اکشن ظاهر گردد. لهجه ابداعی منوچهر اسماعیلی و چهره خاص بیک از او بازیگری تیپیکال ساخت که در فیلم های کمدی و پر زد و خورد دیده می شد. او در پرورش بدلکاران سینما نقش تأثیرگذاری داشت و به تمام معنا بازیگر فیلمفارسی بود.

تکواندو

هادی ساعی

قهرمان صاحب نام تکواندو، دارنده مدال های المپیک و دنیا در سریال امین به کارگردانی منوچهر هادی بازی نموده است. ساعی در نقش سرگرد آریا ظاهر شده که از فنون رزمی رشته تکواندو برای نمایش اقتدار پلیس استفاده کند. این دومین تجربه ساعی در عرصه بازیگری محسوب می گردد. او پیش از این در پی 22 و تله فیلم اسید هم بازی نموده بود.

منبع: برترین ها
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 303

به "قدرت ورزش، شهرت سینما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت ورزش، شهرت سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید