شیوه تعیین مزد کارگران باید تغییر کند

به گزارش سرگرمی تفریحی، دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران معتقد است اگر کارفرمایان توان افزایش نقدی دستمزد سال آینده کارگران را ندارند آن را به شکل غیرنقدی افزایش دهند تا بخش اعظمی از هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری جبران شود.

شیوه تعیین مزد کارگران باید تغییر کند

هادی ابوی در گفت وگو با سرگرمی تفریحی، اظهار کرد: هر سال برای افزایش حداقل دستمزد کارگران وعده های مختلفی داده می شود ولی وقت تصویب می شود می بینیم که با وضع معیشت و مزد واقعی کارگران فاصله دارد و کفاف هزینه های زندگی آنها را نمی دهد.

وی ادامه داد: حداقل دستمزد بر اساس نرخ تورم اعلامی از سوی مراجع رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران مشخص می شود ولی با وجود آنکه چند سالی است دستمزد بیشتر از نرخ تورم تصویب می شود بازهم گره ای از مسائل زندگی کارگران باز نمی کند و رضایت خاطر جامعه کارگری را به دنبال ندارد.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران افزود: دولتها تلاش می کنند همه ساله نرخ تورم تا پایان سال کاهش پیدا کند ولی ما دستمزد را بر اساس تورم همان سال و برای سال آینده مشخص می کنیم که منطقی نیست چون اطلاعی از شرایط اقتصاد و نوسان بازارها در سال آینده نداریم.

دستمزد سال 99 به سمت واقعی شدن برود

ابوی با بیان اینکه باید الگویی در مشخص دستمزد رعایت شود که حداقل دستمزد را به سمت واقعی شدن ببرد، اظهار کرد: اگر دستمزد و درآمد کارگر را کنار بگذاریم هزینه های معیشتی در داخل کشور را همه می دانند و نیازی نیست که اعلام کنیم. کمیته دستمزد کانون در طول سال فعال است و بر اساس گزارشهای میدانی و بررسی اطلاعاتی که از نقاط مختلف کشور در خصوص هزینه های زندگی کارگران به دست می آورد رقم سبد معیشت کارگران را استخراج می کند.

وی در پاسخ به این پرسش که رقم سبد معیشت خانوارهای کارگری (چهار نفره) نسبت به رقم سه میلیون و 750 هزار تومان سال گذشته چقدر افزایش یافته است؟ گفت: با گزارشهایی که از وضع معیشت کارگران گرفته ایم خارج از مسایل رفاهی و پس انداز و مسافرت، حداقل های زندگی یک خانوار کارگری اعم از خوراک، درمان، ایاب و ذهاب، اجاره بها و تحصیل فرزندان به رقم 6 میلیون تومان در ماه رسیده است.

برآورد ما از رقم سبد زندگی کارگران 6 میلیون تومان است

این مقام مسئول کارگری تاکید کرد: ممکن است آمار و ارقام دیگری هم ارائه شده باشد ولی با جمع بندی ما رقم شش میلیون تومان برای یک خانواده چهار نفره قطعی است و رقم سبد معیشت کارگران بیش از سه میلیون تومان است؛ لذا معتقدم شورای عالی کار دنبال این نباشد که تورم جامعه چقدر است و بر مبنای آن دستمزد را مشخص کند بلکه به دنبال واقعی کردن دستمزد کارگران باشد و به نحوی حداقل مزد را به تصویب برساند که کارگران افزایش دستمزد را در زندگی خود احساس کنند.

به گفته ابوی کارگران بدنه تولید و اشتغال کشور هستند و رفاه و آرامش و امنیت شغلی این قشر تلاشگر باید مدنظر قرار بگیرد.

احیای بن کالا و افزایش غیر نقدی دستمزد سال آینده

وی در پایان احیای بن کالای کارگران را خواستار شد و گفت: اگر کارفرمایان به دلیل مسائل تولید توان افزایش دستمزد را ندارند می توانیم بخشی از دستمزد را به شکل غیرنقدی افزایش بدهیم. طبعا هزینه خوراکی ها در سبد کارگران رقم بالایی است که می توان از این طریق جبران کرد.

به گزارش سرگرمی تفریحی، در روزهای اخیر اولین جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار با هدف بررسی رقم سبد معیشت خانوارهای کارگری با حضور کنندگان گروه کارفرمایی و کارگری برگزار گشت و طبق گفته کنندگان کارگری جلسه بعدی کمیته دستمزد به منظور ارائه گزارش وضعیت معیشت کارگران و نزدیک شدن دیدگاههای دو طرف اواخر آبان ماه برگزار می شود. کمیته دستمزد بهمن ماه سال گذشته رقم ماهانه سبد معیشت خانوارهای کارگری (چهار نفره) را سه میلیون و 760 هزار تومان مشخص کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 347

به "شیوه تعیین مزد کارگران باید تغییر کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوه تعیین مزد کارگران باید تغییر کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید