درهای خانه شاعر لب دوخته باز شد ، فرخی یزدی ؛ شروع گردشگر ادبی یزد

به گزارش سرگرمی تفریحی، خانه موزه فرخی یزدی پس از سال ها افتتاح شد تا آغازگر گردشگری ادبی در شهر جهانی یزد گردد.

درهای خانه شاعر لب دوخته باز شد ، فرخی یزدی ؛ شروع گردشگر ادبی یزد

سرگرمی تفریحی - فرخی یزدی، شاعر آزادی خواه فعالیتش را از نوجوانی در یزد آغاز نموده بود. شهری که در آن لبانش را دوختند و سر آخر فرخی را به تنگ آوردند تا پس از ماجرای دوختن دهانش سودای تهران و روزنامه نگاری در پیش بگیرد. 7 دهه پس از اینکه فرخی یزدی کشته شد و قبرش نیز برای همواره مخفی ماند، خانه او در شهر یزد به دوستدارانش معرفی گردید.

خانه ای کوچک با دو حیاط در محل تاریخی شهر یزد، در نزدیکی شازده فاضل محل زندگی فرخی یزدی بوده است. خانه ای که هنوز درخت انار کم جانی در حیاط حوض دارش باقی مانده و پس از سال ها بی توجهی بالاخره آماده شده تا محلی برای زنده داشت فرخی یزدی باشد.

سال 88، سخن دان عموزاده فرخی یزدی به ایران آمد و خانه فرخی یزدی در شهر یزد را به میراث فرهنگی بخشید. خانه ای تاریخی که محل تولد فرخی در یزد بوده است. این خانه پس از سال ها به میراث فرهنگی بخشیده شد تا نام و میراثی از فرخی یزدی در شهر یزد به جا بماند. سخندان در اینباره به سرگرمی تفریحی می گوید: تصمیم گرفتم این خانه را به یک نهاد فرهنگی ببخشم تا کاری برای فرخی یزدی نمایند. این خانه سال ها خانه اجداد و اقوام من بود که همه با فرخی یزدی مبارز و آزادی خواه بودند.

10 سال پیش خانه فرخی یزدی به میراث فرهنگی اهدا شد اما مسائل مختلف سال ها مانع بهره برداری این بنا شد. سال ها قبل نیز ترکیدگی لوله آب بخشی از خانه را تخریب کرد و خانه فرخی یزدی را در معرض از بین رفتن قرار داد. در سال های گذشته کوشش های بسیاری برای مرمت و افتتاح موزه ای برای فرخی یزدی شد.

مصطفی فاطمی، مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد در این باره به سرگرمی تفریحی می گوید: مسائل تامین اعتبار کار افتتاح این موزه را به تعویق انداخته بود. در سال های اخیر کوشش شد تا با شهرداری کار مشترکی انجام گیرد اما این اتفاق نیز به دلیل مسائل قانونی نیافتاد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد که دو ماه پیش در جمع سرگرمی تفریحی قول افتتاح این موزه را پیش از سالمرگ فرخی یزدی داده بود، می گوید: پس از قولی که برای افتتاح این بنا دادیم، از نیروهای امانی تحت اختیار میراث فرهنگی استفاده کردیم و خانه موزه فرخی یزدی در آستانه سالمرگ در شهر یزد افتتاح شد. افتتاح خانه موزه فرخی یزدی آغازی برای گردشگری ادبی و توجه به ظرفیت های این حوزه در شهر یزد خواهد بود.

ویدئوی احسان رستمی پور خبرنگار سرگرمی تفریحی از این خانه - موزه را در زیر ببینید:

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

این خانه که حالا با عنوان خانه موزه فرخی یزدی افتتاح شده با استفاده از اسناد، زندگی فرخی یزدی را روایت می نماید. با این وجود سادگی و باقی نماندن اشیا و وسائلی از فرخی کار را برای راه اندازی این موزه سخت نموده بود اما کوشش شده است اسناد باقی مانده از فرخی یزدی، زندگی او را روایت نمایند و این بنا محفلی برای پرداخت به افکار و زندگی فرخی یزدی گردد.

ظرفیت های گردشگری ادبی یزد

شهر یزد مأمن ادبا، شعرا و اهل فرهنگ بوده است. با این وجود جنبه گردشگری ادبی این شهر تاکنون کمتر شناخته باقی مانده است. تمرکز گردشگری یزد این روزها روی بافت تاریخی و آثار سرشناس آن است، با این وجود ظرفیت های فرهنگی این شهر می تواند راستا جدیدی برای گردشگری در شهر یزد باشد. افتتاح خانه فرخی یزدی نخستین قدم یزد در راستا گردشگری ادبی محسوب می گردد. راستای که در ادامه می توان ردش را در بافت تاریخی یزد ادامه داد. زندان محل دوخت شدن لب ها فرخی یزدی یکی دیگر از اماکن تاریخی موجود در شهر یزد است که همچنان پا برجاست و می تواند به پازل گردشگری شهر یزد اضافه گردد.

همچنین قبر مخفی مانده وحشی بافقی از دیگر جاذبه های ادبی شهر یزد است که در نزدیکی خانه فرخی یزدی قرار گرفته است. خانه ها تاریخی متنسب به اشخاص سرشناس حوزه فرهنگ و هنر و همچنین یادمان ها و گورستان های تاریخی یزد نیز از جمله جاده های مغفول مانده این شهر هستند که با افتتاح خانه فرخی یزدی می توانند وارد چرخه فعالیت و توجه شوند. چرخه ای که می تواند تورهای شخصیت محور و تاریخ محور را در شهر یزد برپا کند و گردشگران را برای کشف بخش دیگری از داشته های یزد به این شهر بکشاند.

تصاویری از این خانه را در زیر ببینید:

تصاویر مراسم افتتاح این خانه موزه را نیز می توانید در زیر ببینید:

افتتاح خانه موزه فرخی یزدی در یزدافتتاح خانه موزه فرخی یزدی در یزدافتتاح خانه موزه فرخی یزدی در یزدافتتاح خانه موزه فرخی یزدی در یزدافتتاح خانه موزه فرخی یزدی در یزدافتتاح خانه موزه فرخی یزدی در یزدافتتاح خانه موزه فرخی یزدی در یزد

منبع: چمدان
انتشار: 6 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 270

به "درهای خانه شاعر لب دوخته باز شد ، فرخی یزدی ؛ شروع گردشگر ادبی یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درهای خانه شاعر لب دوخته باز شد ، فرخی یزدی ؛ شروع گردشگر ادبی یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید