خبرنگاران ورود دستگاه های تشخیص سریع بیماری کووید- 19 به کشور

به گزارش سرگرمی تفریحی، تهران - خبرنگاران - معاون سازمان انرژی اتمی ایران و رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای گفت: چند دستگاه تشخیص سریع بیماری کووید- 19 معروف به RT-PCR را به همراه تجهیزات راه اندازی، ارتقاء و کالیبره کردن آن و کیت های تشخیصی بیماری کووید-19 به ارزش بیش از 200 هزار یورو از آژانس بین المللی انرژی اتمی دریافت کردیم.

خبرنگاران ورود دستگاه های تشخیص سریع بیماری کووید- 19 به کشور

به گزارش روز یکشنبه مرکز دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی، جواد کریمی ثابت ضمن قدردانی از زحمات و کوشش های تمامی ارکان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به خصوص کادر درمانی کشور برای اقدامات مختلف مقابله با اپیدمی ویروس کرونا (کووید-19) به تشریح مهمترین اقدامات اخیر این سازمان در استفاده از ظرفیت های فنآوری هسته ای در حوزة سلامت مردم پرداخت.

کریمی ثابت توضیح داد: همة بخش های سازمان انرژی اتمی ایران از جمله پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، یاری به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اقدامات مختلف مقابله با اپیدمی ویروس کرونا (کووید-19) را وظیفة خود دانسته و در این راستا از هیچ کوششی دریغ ننموده است.

وی اضافه کرد: بکارگیری تمامی ظرفیت های مراکز پرتودهی سازمان، شامل مرکز پرتودهی الکترون یزد، مرکز پرتودهی تابش گاما تهران و مرکز پرتودهی تابش گاما بناب، برای استریل تجهیزات پزشکی در این ایام از جمله اقدامات سازمان در دو ماه گذشته بوده است.

رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای گفت: استفاده از توانمندی آزمایشگاه ایمنی و محیط زیست پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، خدمت دیگری در این راستا بوده است. این آزمایشگاه با بهره گیری از بهترین متخصّصین کشور در زمینه فیزیک ایروسل ها و انتقال آلاینده ها در دو ماه گذشته و حتی در تعطیلات نوروز به طور تمام وقت به تست و ارزیابی میزان کیفیت و کارایی بیش از 300 نمونه ماسک و گان (لباس های مخصوص پزشکی) فراوری داخل و حتّی اجناس وارداتی پرداخته است که همگی با درخواست از سوی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه های علوم پزشکی کشور و شرکت های دانش بنیان بوده است.

وی به همکاری خوب سازمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره نمود و گفت: از دو ماه پیش با پیگیری های مستمر و مؤثر پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و معاونت امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران توانستیم از ظرفیت های همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی استفاده کنیم و تعدادی از دستگاه های مرتبط با تصویربرداری با اشعة ایکس که به صورت پرتابل بوده، تجهیزات حفاظت شخصی کاربران و از همه مهمتر چند دستگاه تشخیص سریع بیماری کووید- 19 معروف به RT-PCR را به همراه تجهیزات راه اندازی، ارتقاء و کالیبره کردن آن و کیت های تشخیصی بیماری کووید-19 را به ارزش بیش از 200 هزار یورو از آژانس بین المللی انرژی اتمی دریافت کنیم.

کریمی ثابت اضافه کرد: خوشبختانه کوشش متخصّصان و پژوهش گران صنعت هسته ای کشور در انجام پروژه های علمی و فنّی مشترک و گسترده ای که در یک سال اخیر با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته اند، اعتبار پژوهشگاه را در این نهاد بین المللی برای ما افزون تر نموده است؛ به نحوی که به محض اطلاعِ این پژوهشگاه از حمایت آژانس از کشورها برای مقابله با شیوع جهانی ویروس کرونا (کووید -19) و ارسال درخواست رسمی و پیگیری های اجرا شده بلافاصله با پاسخ مثبت آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) برای ارسال تجهیزات اشاره شده روبرو شدیم و می توان اذعان کرد ایران از اولین کشورهای دریافت کنندة این تجهیزات است.

وی گفت: مرحلة اول این یاری ها با هماهنگی دفتر نمایندگی ایران و آژانس وارد کشور شده است و انشاالله برای خدمت رسانی در اختیار انستیتو پاستور ایران قرار خواهد گرفت.

کریمی ثابت با اشاره به تکنیک RT-PCR این روش را بسیار دقیق و کارآمد توصیف کرد و اضافه کرد: زمان تشخیص بیماری کووید -19 با این تکنیک بسیار دقیق تر و کوتاه تر می گردد. این روش کاربرد های متنوعی در زمینه معین کمّی بیان ژن، تشخیص و درمان بیماری ها دارد و اساس شیمیایی این روش بر پایه جذب طیف نشری از ماده وراثتی استخراج شده از موجود زنده (انسان، حیوان و میکروارگانیسم هایی مانند باکتری و ویروس) بوده و تکنیکی با دقت و سرعت بالا در تشخیص بیماری های ویروسی با محتوای ژنتیکی RNA است.

رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در ادامه به بُعد دیگری از همکاری های فنّی ایران و آژانس انرژی اتمی اشاره نمود و گفت: پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای برای شرکت محقّقان و پژوهشگران ایرانی در دوره های تخصّصی مرتبط با تکنیک های جدید بکارگیری فناوری هسته ای در تشخیص بیماری ها آمادگی کامل دارد به طوری که متخصّصان علاقه مند تا به امروز در چندین وبینار برگزار شده از سوی آژانس انرژی اتمی ایران با موضوعاتی همچون چگونگی کنترل انتشار آلودگی کووید-19 در مراکز تشخیصی و درمانی کشورها و نحوة استفاده از اسکن CT در تشخیص بیماری کووید -19 و موضوعات پرتوگیری بیماران شرکت داشته و بهره برداری های لازم را داشته اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 711

به "خبرنگاران ورود دستگاه های تشخیص سریع بیماری کووید- 19 به کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ورود دستگاه های تشخیص سریع بیماری کووید- 19 به کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید