عادی انگاری ها خطرناک؛ مراقب موج هفتم کرونا باشیم

به گزارش سرگرمی تفریحی، این روز ها که آمار بیماران و فوتی های کرونا در کشور تقریبا نزولی شده است، برای بعضی این شائبه پیش آمده که پاندمی کرونا به سرانجام رسیده است. در حالی که دوباره شمار شهر های قرمز رو به افزایش است.

عادی انگاری ها خطرناک؛ مراقب موج هفتم کرونا باشیم

به گزارش مهر، در روز هایی که آمار کرونا تقریباً یک فرایند ثابت را دارد و موارد ابتلاء و فوتی ها نسبت به روز های قبل از سال 1401، تقریباً بهتر شده است، به یکباره شاهد افزایش تعداد شهر های قرمز کرونایی بودیم. به طوری که از 34 شهر قرمز به 55 شهر قرمز رسیده ایم. ضمن اینکه به تناسب افزایش تعداد شهر های قرمز، شاهد کاهش شهر های آبی رنگ نیز بوده ایم، به طوری که از 54 شهر آبی به 35 شهر کاهش یافته است.

شاید افزایش تعداد شهر های قرمز کرونایی در روز های پایانی فروردین و ورود به اردیبهشت، همان زنگ خطری باشد که بعضی از اعضای کمیته علمی کشوری کووید 19، در روز های ابتدایی فروردین هشدار داده بودند.

بنا بر آنچه که همیشه گفته می گردد، اصولاً بعد از گذشت دو تا سه هفته از یک رویداد جمعی، باید منتظر افزایش آمار کرونا بود و حالا در روز های بعد از 13 فروردین به سر می بریم و تقریباً همان دو هفته را پشت سر گذاشته ایم. البته برای افزایش آمار بستری ها و فوتی ها، باید کمی بیشتر از دو هفته را منتظر ماند. اما، آنچه مسلم است اینکه افزایش تعداد شهر های قرمز کرونایی می تواند زنگ خطری برای ورود به موج هفتم بیماری باشد.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، در هفته سوم فروردین 1401 مصادف با هفته 112 اپیدمی کرونا در کشور، تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده در هفته اخیر 20686 نفر، تعداد موارد بستری تازه در هفته اخیر 3046 نفر و تعداد موارد فوتی تازه در هفته اخیر 282 نفر بوده است.

بر اساس همین گزارش، در استان تهران، تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده 941 نفر، تعداد موارد بستری تازه 532 نفر و تعداد موارد فوت تازه 71 نفر بوده است.

بعلاوه در هفته اخیر در استان تهران، موارد بستری افزایش شاخص داشته و فوت استان تهران نیز افزایش یافته است. بروز موارد بستری به حد میانه کشور صعود نموده و اندازه مرگ و میر از میانه کشور بیشتر شده است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، در هفته اخیر در 25 استان افزایش یا ایستایی بیماران بستری گزارش شده است.

بنا بر آنچه که متخصصان علم پزشکی عنوان می نمایند؛ احتمالاً اگر قرار باشد موج هفتم به وقوع بپیوندد این زمان برای هفته اول اردیبهشت پیش بینی می گردد، اما چندان سهمگین نخواهد بود و بیشتر به شکل یک موج در افزایش موارد سرپایی است و خیلی بعید است که مرگ و میر را افزایش دهد. زیرا، اندازه واکسیناسیون در کشور قابل توجه بوده است.

آمار های وزارت بهداشت نشان می دهد که حدود 60 درصد بستری ها در سنین بالای سن 50 سال هستند و عمده مرگ و میر ها هم در سنین بالاتر از 60 سال و کسانی که بیماری زمینه ای دارند، رخ می دهد.

در همین حال، بازگشایی مدارس و دانشگاه ها با حضور دانش آموزان و دانشجویان، می تواند این نگرانی را تشدید کند که اگر در این مراکز آموزشی، رعایت پروتکل ها جدی گرفته نگردد، شاید به وقوع موج هفتم شدت ببخشد.

یکی از مهم ترین کاستی ها در رعایت پروتکل های بهداشتی در مراکز آموزشی کشور، نبود تهویه مناسب است. متأسفانه اغلب مدارس، از تهویه درست و استاندارد برخوردار نیستند. در همین حال، شلوغی کلاس های درس در دانشگاه ها، بر این نگرانی افزوده است. زیرا، ثبت نام های ترم دوم دانشگاه ها به شکل مجازی و بر پایه تشکیل کلاس های آنلاین بوده است. حالا، همین کلاس ها حضوری شده و شلوغی کلاس های درس، بر نگرانی ها از افزایش بیماری کرونا دامن زده است.

بنا بر گفته معاون وزیر آموزش و پرورش، 7 درصد دانش آموزان به دلیل بیماری، غیبت دارند.

البته این مقام مسئول در وزارت آموزش و پرورش، عنوان نداشته که این 7 درصد به دلیل کرونا غیبت دارند و یا اینکه به دلیل سایر بیماری ها، قادر به حضور در مدرسه نیستند.

در همین حال، عادی انگاری ها در سطح جامعه باعث شده تا اندازه استفاده از ماسک در اماکن عمومی به زیر 50 درصد برسد. در حالی که استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل های بهداشتی، مهم ترین اقدام در مقابله با قطع زنجیره انتقال ویروس است.

بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، اندازه رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور در هفته منتهی به 27 فروردین 1401 (از 20 تا 27 فروردین)، 51.79 درصد بوده است.

در عین حال میانگین اندازه رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی استان های کشور در بازه زمانی 17 تا 24 فروردین 1401، 56.44 درصد بوده است. در این شاخص بیشترین اندازه رعایت در استان کرمانشاه با 66.20 درصد و کمترین اندازه رعایت هم در استان هرمزگان با 43.55 درصد بوده است.

بعلاوه میانگین رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی کشور از 10 تا 24 فروردین 1401، 56.44 بوده است که فرودگاه ها با 93.18 درصد بیشترین اندازه رعایت و رستوران ها با 49.61 درصد کمترین اندازه رعایت را در این شاخص داشته اند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 خرداد 1401 بروزرسانی: 14 خرداد 1401 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1800

به "عادی انگاری ها خطرناک؛ مراقب موج هفتم کرونا باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادی انگاری ها خطرناک؛ مراقب موج هفتم کرونا باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید