بهترین زمان برای تشخیص سرطان سینه در زنان

به گزارش سرگرمی تفریحی، متخصص رادیولوژی، فلوشیپ برست گفت: بهترین زمان مراجعه به پزشک برای تشخیص سرطان پستان، روز 6 تا 12 سیکل قاعدگی (پس از انتها دوران قاعدگی) است.

بهترین زمان برای تشخیص سرطان سینه در زنان

زهرا قهرمانی در وبینار آموزشی غربالگری، تشخیص زودهنگام و پیشگیری از سرطان های شایع، در رابطه با سرطان سینه که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید، اظهار کرد: ریسک ابتلا به سرطان سینه در خانم های زیر 40 سال با ورزش منظم هفته ای حداقل 4 ساعت را، حدود 60 درصد کاهش می دهد.

وی با تاکید بر اینکه ماموگرافی به تشخیص زودهنگام سرطان سینه یاری بسیاری می نماید، بنابراین خانم های بالای 40 سال ماموگرافی انجام داده و نگران اشعه آن نباشند، اضافه نمود: اولین اقدام برای خانم های زیر 40 سال که با شکایت از توده ای داخل سینه خود به پزشک مراجعه می نمایند، انجام سونوگرافی است و در صورت مشاهده ضایعه در سینه، ماموگرافی انجام می گردد.

این مسئول با بیان اینکه افراد دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان سینه، ریسک بیشتری در ابتلا به این بیماری دارند، توضیح داد: این افراد باید به صورت مرتب توسط پزشک متخصص معاینه شوند و 10 سال زودتر از تشخیص فرد مبتلا در خانواده غربالگری را شروع نمایند.

متخصص رادیولوژی، فلوشیپ برست با اشاره به اینکه با تشخیص زودهنگام سرطان سینه، جان فردی نجات پیدا می نماید، ادامه داد: خانم های بالای 40 سال باید برای پیشگیری از سرطان سینه به صورت مرتب به وسیله ماموگرافی غربالگری شوند، زیرا هیچ روشی جایگزین ماموگرافی نیست.

قهرمانی در رابطه با بهترین زمان معاینه برای تشخیص سرطان سینه، اظهار کرد: طلایی ترین زمان معاینه برای تشخیص سرطان سینه، روز 6 تا 12 سیکل قاعدگی (پس از سرانجام دوران قاعدگی و پس از تخمک گذاری)است، زیرا در این بازه زمانی اثر پروژسترون را نداریم.

وی با بیان اینکه پزشکان باید تنها به ترشحات سینه اعم از خون روشن، ترشحات اشک چشم و شفافیت سرم سینه توجه نمایند، اظهار داشت: بیماران باید عکس های ماموگرافی و مدارک بیماری خود را نگه داشته و اصلاً دور نیندازند، زیرا پزشکان برای درمان به همه آنان نیاز دارند.

منبع: همگردی
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1209

به "بهترین زمان برای تشخیص سرطان سینه در زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان برای تشخیص سرطان سینه در زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید