درمان آسم بچه ها

به گزارش سرگرمی تفریحی، آسم یکی از علل اصلی غیبت از مدرسه در میان بچه ها است. در این مقاله، اطلاعاتی را در مورد گزینه های درمانی آسم در بچه ها فراهم ساخته ایم.

درمان آسم بچه ها

مترجم: رزیتا ملکی زاده

آسم یکی از علل اصلی غیبت از مدرسه در میان بچه ها است. در این مقاله، اطلاعاتی را در مورد گزینه های درمانی آسم در بچه ها فراهم ساخته ایم.

آسم یک عارضه تنفسی است که با مسائل تنفسی ناشی از التهاب و تنگی راه های هوایی معین می گردد. این بیماری می تواند افراد را در تمامی گروه های سنی تحت تأثیر قرار دهد. به هنگام حمله، عضلات اطراف راه های هوایی سفت شده، موجب می گردند این راه ها تنگ شوند. این شرایط ممکن است با فراوری بیش از حد مخاط همراه باشد. مخاط مایعی چسبناک و غلیظ است که بعلاوه می تواند موجب تنگی راه های هوایی گردد. بروز این شرایط بعلاوه می تواند به دلیل سرماخوردگی معمولی و آنفولانزا در بچه ها رخ دهد. اگرچه دلیل دقیق این بیماری شناخته شده نیست، اما اعتقاد بر این است که عوامل محیطی و ژنتیکی ممکن است در این امر نقش داشته باشند. بچه های که دارای سابقه خانوادگی آسم می باشند، احتمال بیشتری دارد که تحت تأثیر این بیماری قرار گیرند. اغلب اوقات، این اختلال تنفسی ممکن است با بزرگ شدن کودک، رفع گردد، اما در بعضی از بچه ها این بیماری ممکن است به دوران بزرگسالی کشیده گردد.

علائم

در این بخش، بعضی از علائم متداول این بیماری آورده شده است:

تنگی نفس

خس خس سینه (صدایی سوت مانند به هنگام تنفس)

سرفه که به هنگام قرار گرفتن کودک در معرض هوای سرد بدتر می گردد

سرفه در شب

تنگی در قفسه سینه

درد قفسه سینه

خستگی حتی پس از فعالیت بدنی سبک

درمان

اجتناب از عوامل محرک

حملات آسم اغلب به دلیل قرار گرفتن در معرض محرک ها رخ می دهند. به اسم مثال، قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی زا (گرده، کپک قارچی، پرز بدن حیوانات، گرد و غبار، و غیره)، محرکهای محیطی، تغییرات در آب و هوا، و غیره، می توانند موجب بروز حمله شوند. به هنگام درمان و برخورد با بچه ها مبتلا به آسم، اولین هدف شناسایی و جلوگیری از محرک ها است. نشان داده شده است که چنانچه حمله، ناشی از قرار گرفتن در معرض یک آلرژن (مواد حساسیت زا) باشد، استفاده از آنتی هیستامین ها می تواند مفید باشد.

مصرف دارو به منظور تسکین فوری

از آنجا که علائم به دلیل التهاب و تنگ شدن راه های هوایی ایجاد می شوند، داروهایی جهت کاهش التهاب تجویز می شوند. آگونیست های بتا و کورتیکواستروئیدها معمولاً تحت این شرایط تجویز می شوند. داروهای با اثر تسکین (نجات) فوری، معمولاً جهت تسکین و آرام سازی فوری تجویز می شوند. برونکودیلاتورهای کوتاه اثر (داروهایی که به سرعت راه های هوایی را گشاد نموده، در نتیجه اجازه می دهند هوا به راحتی به وسیله راه های هوایی عبور نمایند) می توانند با یاری اسپری ها (اسپری های استنشاقی مدرج شده بر اساس میزان (metered dose inhalers) و یا اسپری های پودر خشک استنشاقی (dry powder inhalers)) و یا نبولایزرها داده شوند. اسپری های استنشاقی قابل حمل بوده که داروی از پیش میزان گیری شده را به شکل اسپری خارج می سازد. نبولایزرها از هوای فشرده استفاده نموده تا داروی مایع را به یک افشانه و ذرات بسیار ریز تبدیل نموده که می توانند به وسیله یک قطعه دهانی استنشاق شوند.

مصرف دارو به منظور کنترل طولانی مدت آسم

کورتیکواستروئیدهای استنشاقی، بتا آگونیست طولانی اثر، اسپری های استنشاقی ترکیبی، و غیره، ممکن است به اسم گزینه های درمانی طولانی مدت تجویز شوند. این کورتیکواستروئیدها به مبارزه با التهاب یاری نموده و به منظور تسهیل تنفس راه های هوایی را باز نگاه می دارند. این داروها یکی از برترین اشکال داروهای ضد التهابی بوده و بعلاوه به مقابله با هرگونه واکنشی از جانب یک آلرژن یاری می نمایند. در افرادی که مستعد بروز حملات ناشی از ورزش می باشند، نشان داده شده است که مصرف یک برونکودیلاتور قبل از انجام ورزش مفید خواهد بود.

شناسایی و اجتناب از محرکها به منظور کاهش کثرت حملات بسیار لازم است. همیشه توصیه می گردد که چنانچه کودک شما دچار مسائل تنفسی شده است، با پزشک خود مشورت نمایید.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته گردد.

منبع: راسخون
انتشار: 27 مهر 1400 بروزرسانی: 27 مهر 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1578

به "درمان آسم بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان آسم بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید