تشخیص دقیق سرطان سینه با استفاده از هوش مصنوعی

به گزارش سرگرمی تفریحی، دانشمندان پیروز شدند با استفاده از هوش مصنوعی دقت تصویربرداری و تشخیص سرطان سینه را افزایش دهند.

تشخیص دقیق سرطان سینه با استفاده از هوش مصنوعی

به خبرنگار گزارش timesnownews، یافته های یک مطالعه نو نشان می دهد برنامه کامپیوتری آموزش دیده برای مشاهده الگو های هزاران تصویر سونوگرافی سینه می تواند به پزشکان در تشخیص دقیق سرطان سینه کمک کند. ابزار هوش مصنوعی (AI) که به طور جداگانه بر روی 44هزار و 755 آزمایش سونوگرافی انجام شد، توانایی رادیولوژیست ها را در تشخیص صحیح بیماری تا 37 درصد افزایش و تعداد نمونه های بافتی یا بیوپسی مورد نیاز برای تایید تومور های مشکوک را تا 27 درصد کاهش داد. این یافته ها در مجله Nature Communications منتشر شده است.

به اعتقاد محققان گروه رادیولوژی در NYU Langone Health و مرکز سرطان Laura و Isaac Perlmutter، تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی این تیم در نوع خود بزرگترین است و شامل 288 هزار و 767 معاینه سونوگرافی جداگانه از 143 هزار و 203 زن تحت درمان در بیمارستان های NYU Langone در NYU است.

کریستوف گراس، محقق ارشد این مطالعه می گوید: مطالعه ما نشان می دهد که چگونه هوش مصنوعی می تواند به رادیولوژیست هایی که سونوگرافی سینه را می خوانند کمک کند تا تنها مواردی را که علائم واقعی سرطان سینه را نشان می دهند، مشاهده کنند که در صورت خوش خیمی از بررسی بیوپسی جلوگیری کنند.

در سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا که از بافت عبور می کنند برای ساخت تصاویر در زمان واقعی از سینه یا سایر بافت ها استفاده می شود.

به گفته محققان، سونوگرافی ارزان تر است، بیشتر در کلینیک های محلی موجود است و شامل قرار گرفتن در معرض اشعه نمی شود. علاوه بر این سونوگرافی برای نفوذ به بافت متراکم سینه و تشخیص سلول های بسته اما سالم از تومور های فشرده بهتر از ماموگرافی است؛ با این حال این فناوری همچنین منجر به تشخیص غلط سرطان سینه شده و اضطراب و روش های غیر ضروری را برای زنان ایجاد می کند. برخی از مطالعات نشان داده اند بیشتر معاینات سونوگرافی سینه که نشانه های سرطان را نشان می دهد، پس از بیوپسی غیر سرطانی است.

لیندا موی، محقق و رادیولوژیست و استاد دانشکده پزشکی NYU Grossman و عضو مرکز سرطان Perlmutter، می افزاید: اگر تلاش های ما برای استفاده از یادگیری ماشینی به نام ابزار آزمایش برای سونوگرافی موفقیت آمیز باشد، سونوگرافی می تواند به نام یک ابزار موثر در غربالگری سرطان سینه به ویژه جایگزینی برای ماموگرافی و کسانی که بافت سینه متراکم دارند، تبدیل شود.

گراس هشدار می دهد در حالی که نتایج اولیه تیمش امیدوار کننده است، او و همکارانش در آخرین تجزیه و تحلیل خود فقط به آزمایش های گذشته پرداخته است و قبل از اینکه به طور معمول به کار رود، آزمایش های بالینی این ابزار در بیماران فعلی و شرایط واقعی مورد نیاز است.

برای این مطالعه، بیش از نیمی از سونوگرافی های سینه برای ایجاد برنامه کامپیوتری استفاده شد. ده رادیولوژیست هر کدام مجموعه جداگانه ای از 663 معاینه سینه را با دقت میانه 92 درصد بررسی کردند. با کمک مدل هوش مصنوعی، میانگین دقت آن ها در تشخیص سرطان سینه به 96 درصد افزایش یافت. همه تشخیص ها در برابر نتایج بیوپسی بافت بررسی شد. آخرین آمار انجمن سرطان آمریکا تخمین می زند از هر هشت زن (13 درصد) یک نفر در طول زندگی خود مبتلا به سرطان سینه می شود و تنها در سال 2021 بیش از 300 هزار تشخیص مثبت وجود دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 مهر 1400 بروزرسانی: 11 مهر 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1561

به "تشخیص دقیق سرطان سینه با استفاده از هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص دقیق سرطان سینه با استفاده از هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید