آینده بوکوحرام پس از کشته شدن رهبر این گروه تروریستی

به گزارش سرگرمی تفریحی، ایسنا نوشت:بیش از یک دهه، سرویس های امنیتی نیجریه و حامیان بین المللی آنها برای انتها دادن به سلطه وحشت بوکوحرام بر سر شمال شرقی نیجریه کوشش نموده و ناکام ماندند. حال ورود داعش معادلات را به هم میریزد.

آینده بوکوحرام پس از کشته شدن رهبر این گروه تروریستی

به نوشته روزنامه گاردین، حتی با وجود اینکه احتمال مرگ ابوبکر شیکاو، رهبر خشونت طلب و بدنام این جنبش افراطی افزایش یافته، پناهگاه های آن هدف حمله قرار گرفته و بقایای شبه نظامیانش پراکنده شده اند، تعداد اندکی از ناظران این درگیری، ابراز شادمانی می نمایند. دلیل آن ساده است؛ نیرویی که بوکوحرام شیکاو را شکست داده است، تحت پرچم سبز و سفید ملی نیجریه نمی جنگد، بلکه تحت لوای پرچم های سیاه رنگ داعش واقع شده است.

نبرد روز چهارشنبه اوج کمپین داعش در استان آفریقای غربی (Iswap) برای حذف یک گروهی بود که رهبران خودش را به عنوان یک رقیب و تهدید بالقوه می بیند. این گروه با حرکت از پایگاه ها به سمت شرق، حول و حوش دریاچه چاد، به سمت جنگل متراکم سامبیسا رفته و ابوبکر شیکاو را محاصره کرد. این کاری بود که نیروهای نیجریه با وجود اعزام نیروهای ضربت چند ملیتی از طرف دولت های غربی و یاری های اقتصادی هنگفت نتوانسته بودند ظرف 12 سال جنگ انجام دهند.

بعضی منابع از پیوستن شبه نظامیان بوکوحرام به طرف پیروز خبر میدهند. با فرض اینکه ابوبکر شیکاو مرده باشد، داعش در استان آفریقای غربی همچنین به ذخایر تسلیحات، مهمات و غنائم شیکاو دسترسی خواهد یافت.

در سطح استراتژیک، تصرف اراضی بوکوحرام در شمال شرقی نیجریه، یک منطقه به عظیمی هزاران مایل در امتداد این منطقه تا مکان هایی مثل اقتصادی و مرز لیبی را که گروه های وابسته به داعش در آنجا تحرکاتی دارند، به هم پیوسته می نماید.

گروه های وابسته به داعش همیشه نیروی غالب در این منطقه نبودند. برای سال ها، القاعده اصلی ترین سازمان افراطی در بیشتر مناطق ساحل بود، حتی پس از ظهور رقیبش در سال 2014. اما زمانی که درگیری این دو گروه در 18 ماه پیش، بعد از یک دوره طولانی همزیستی شروع شد، این داعش بود که بهتر عمل کرد و این رجحان به آن اجازه داد تا از شرایط موجود در سراسر این منطقه سود ببرد.

وب سایت هوم انجل (HumAngle) که به دست خبرنگاران سرشناس نیجریه اداره می گردد که منابعی داخل سرویس های اطلاعاتی محلی و شبکه های افراطی دارند، گزارش داد که حمله داعش در استان آفریقای غربی به بوکوحرام عمدتا با یاری فرماندهان ارشد رویگردان از گروه شیکاو انجام شد. این شامل افرادی می گردد که داخل بوکوحرام ماندند و به فرماندهان داعش اطلاعات دادند.

بسیاری از آنها تحت تأثیر ضعف نسبی بوکوحرام از حملات هوایی ارتش به پایگاه هایشان در جنگل سامبیسا و خسارات سنگینی که از نیروهای نظامی در چاد متحمل شدند، قرار گرفته اند.

همچنین فرار از آنها معیار احساسات افراط گرایانه در سایر نقاط است و به احتمال زیاد نشانه حمایت از وابستگان داعش در مکان هایی مانند نیجر، بورکینافاسو و اقتصادی است. در نیجریه، مرگ یا احتمالا ناتوانی ابوبکر شیکاو انتها یک دوره است.

ابوبکر شیکاو در سال 2009 پس از کشته شدن محمد یوسف به دست پلیس، کنترل بوکوحرام را به دست گرفت و خشونت آن را به سطح جدیدی رساند. در دوره رهبری او، این گروه از بچه ها و زنان به عنوان عوامل انتحاری استفاده نموده و مناطق گسترده ای در شمال شرق را برای مقام ها و نیروهای دولتی غیر قابل تردد کرد و در سال 2014 هم در شهر گووزا در ایالت بورنو خلافتی گفت که عمر آن کوتاه بود.

به دنبال تهاجم نیروهای نیجریه از سال 2015 با حمایت سربازانی از کامرون، چاد و نیجر، شبه نظامیان از بیشتر مناطق خودشان که زمانی در کنترل داشتند، رانده شدند.

تاکتیکهای شیکاو منجر شد تا مخالفان او درون بوکوحرام در سال 2016 راهشان را جدا نمایند و داعش در استان آفریقای غربی را با حمایت رهبران داعش در عراق و سوریه تشکیل دهند. این گروه جدید به سرعت به نیروی پرتوان تر و منظم تر تبدیل شد و سیاست پیچیده تر قلب و روح را در قبال جوامع محلی به نسبت دوره شیکاو در پیش گرفت.

این نیز ممکن است یکی از دلایل تغییر توازن قدرت در میان افراط گرایان باشد و همچنین به عنوان یک درس برای سایر گروه ها در سراسر این قاره تلقی خواهد شد.

پیوندهای ایجاد شده توسط داعش مرکزی با شبه نظامیان در موزامبیک و مناطقی از منطقه مرکزی دریاچه های عظیم گرچه اغلب ناچیز است، اما باعث شده است که این گروه تصور کند که دستاوردهای آفریقا بعضی از ضررهای آن را در خاورمیانه جبران نموده است. با در اختیار دریافت موثر یک کمپین شورشی پایدار در پرجمعیت ترین ایالت این قاره، پروپاگاندای آن اکنون مواد اصلی را داراست.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1402

به "آینده بوکوحرام پس از کشته شدن رهبر این گروه تروریستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده بوکوحرام پس از کشته شدن رهبر این گروه تروریستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید