کشف لوح حسابداری دوران شروع ایلامی در شهر سوخته

به گزارش سرگرمی تفریحی، باستان شناسان در روزهای پایانی نوزدهمین فصل کاوش در شهر سوخته بعد از 50 سال کاوش های ادامه دار در این محوطه، برای نخستین بار پیروز به کشف یک لوح حسابداری مربوط به دوران شروع ایلامی شدند.

کشف لوح حسابداری دوران شروع ایلامی در شهر سوخته

میراث آریا: روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سیدمنصور سیدسجادی سرپرست هیئت باستان شناسی شهرسوخته، 1 دی 1400، با اعلام این خبر گفت: کشف این گونه لوح ها را در منطقه ها غربی ایران امری عادی است اما نکته اینجاست که باستان شناسان تا کنون در شرقی ترین نقطه دشت لوت و ایران به چنین کشف منحصربه فردی دست نیافته بودند.

سرپرست هیئت باستان شناسی شهرسوخته، با بیان اینکه این لوح نشان از ارتباط جامعه شهرسوخته با مردم شروع ایلامی دارد، اضافه کرد: حسین مرادی باستان شناس و معاون هیئت باستان شناسی در عمق 4متری اتاق شماره 27 منطقه مسکونی محوطه شهر سوخته در حین کاوش به این لوح رسیده است.

سیدسجادی این کشف را تا حدودی غیرمنتظره خواند و گفت: در همایش باستان شناسی جنوب شرق این نوید را به جامعه باستان شناسی داده بودم که در آینده خیلی نزدیک چنین رویدادی رخ خواهد داد و هیئت باستان شناسی به این کشف دست خواهد یافت.

سرپرست هیئت باستان شناسی، در بیان مشخصات این لوح حسابداری گفت: این لوح 11سانتی متر طول و 7سانتی متر عرض دارد و شامل دو گونه علامت است.

او اظهارکرد: یکی از علامت ها خطوطی هستند که نشانگر نوع کالای ارسال شده همراه لوح است و دیگری سلسله شکل های مستطیلی عمق دار که نشان از تعداد کالای ارسال شده دارند که فعلا برای ما ناآشنا است.

سیدسجادی مهمترین نکته در ساختار این لوح را اثر مهر استوانه ای ارسال کننده بر روی آن خواند و گفت: طبق ساختار این مهر، کاملا روشن است که مردم در آن دوره از سیستم حسابداری ده گانی استفاده می کردند، برخلاف سومری ها که سیستم حسابداری آن ها بر اساس نظام شصت گانی بوده است.

سرپرست هیئت باستان شناسی با اشاره به اینکه تا این فصل در بخش های خیلی قدیمی تر شهر سوخته کاوش نشده بود توضیح داد: در دو فصل گذشته تصمیم گرفتیم در لایه های عمیق تر کار کنیم که خوشبختانه این تصمیم منجر به کشف این لوح با ارزش در عمق چهار متری شد.

او در انتها اظهار کرد: هم اکنون و در روزهای انتهای کاوش و پژوهش فصل نوزدهم در پایگاه شهر سوخته مشغول ثبت، ضبط و آماده سازی مستندات و گزارش کار هستیم و کار حفاری در سه گمانه اصلی در منطقه مسکونی به اتمام رسیده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 20 بهمن 1400 بروزرسانی: 20 بهمن 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1697

به "کشف لوح حسابداری دوران شروع ایلامی در شهر سوخته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف لوح حسابداری دوران شروع ایلامی در شهر سوخته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید