چند بار در روز مسواک بزنیم

به گزارش سرگرمی تفریحی، مسواک زدن دندان ها به صورت صحیح، پلاک های مضر را حذف می نماید که در غیر این صورت باعث ایجاد پوسیدگی می گردد. روش صحیح مسواک زدن نه تنها شامل عمل مسواک زدن است، بلکه تعداد دفعات آن مهم است. تمیز نگه داشتن دندان ها نقش مهمی در قوی و سالم نگه داشتن آن ها دارد. در ادامه با ما همراه باشید.

چند بار در روز مسواک بزنیم
همه ما می دانیم مسواک زدن یکی از ساده ترین و برترین راهها برای حفظ سلامت دندان ها است. اما پرسشی که برای کاربران ما وجود دارد این است که برترین زمان مسواک زدن چه موقع می باشد؟ در شبانه روز چند بار مسواک بزنیم و نحوه صحیح مسواک زدن چگونه است؟

پاسخ این است که : حداقل 2 بار در روز دندان های خود را مسواک بزنیم، زمان مسواک زدن باید 5 دقیقه طول بکشد.

برترین زمان مسواک زدن قبل از خواب شب است و در مرحله دوم در هنگام صبح است . البته بهتر است روزی سه بار مسواک زده گردد ولی مسواک قبل از خواب و در هنگام صبح لازم است.

اما دقت کنید زمان هایی که در طول روز بیشتر می خورید و می آشامید، باید بیشتر از مسواک بهره ببرید.

مسواک زدن درست به از بین بردن پلاک های دندان یاری می نماید. باکتری های موجود در پلاک دندان عامل ایجاد 2 بیماری مهم دهان و دندان هستند: پوسیدگی دندان ها و بیماری های لثه.

روش مناسب مسواک زدنروشهای متعددی برای مسواک زدن وجود دارد ولی یکی از مناسب ترین و راحت ترین آنها برای افراد بالغ بدین شکل است که مسواک را با زاویه 45 درجه بین لبه لثه و دندان قرار دهیم و در فک بالا با حرکت دادن مسواک به سمت پایین و در فک پایین به سمت بالا حرکت دهیم و در نواحی دندان های جلویی از نوک مسواک استفاده کنیم و در انتها سطوح جونده دندان را با حرکت رفت و برگشتی تمیز کنیم .

سطح زبان را همچون دندان ها باید با مسواک تمیز کنیم.مسواک باید نرم و یا میانه بوده و در هر ناحیه از دهان که به وسیله مسواک پوشیده میگردد 7-8 بار حرکت داده گردد.

در دندان های جلویی که نمیتوان موهای مسواک را در جهت طولی کنار دندان فرار داد به صورت عرضی قرار گرفته و احتیاج است هر دندان به طور جداگانه تمیز گردد. توجه داشته باشید که با مسواک فقط سه سطح دندان تمیز میگردد و دیواره های دندان که با دندان مجاور در تماس است باید با نخ دندان تمیز می گردد.

استفاده از نخ دندان فراموش نگرددزمان استفاده از نخ دندان همراه با مسواک است که برترین حالت این است که بعد از آغاز مسواک و آغشته شدن دندانها به خمیر دندان مسواک زدن را موقتاً قطع نموده و نخ دندان استفاده کنیم ، سپس ذرات جدا شده را با ادامه مسواک زدن خارج کنیم ولی میتوان قبل از آغاز مسواک هم نخ استفاده نموده و سپس مسواک بزنیم.

در خصوص نخ دندان حدود 20 تا 25 سانت از نخ را جدا نموده و دور انگشت نشانه میپیچیم و در فک بالا با استفاده از انگشت شست نخ را بین دندان ها رد نموده و با دقت دیواره های دندانی را تمیز میکنیم و در فک پایین با استفاده از انگشت سبابه و نشانه بین دندان ها حرکت میدهیم.1

مقدار مسواک زدن از نظر کمیت و کیفیت چه اهمیتی دارد؟برخی از افراد مراقب مسواک زدن نیستند، حتی ممکن است بیش از حد مسواک بزنند. برآورد شده است که 80 درصد مردم بیش از حد مسواک می زنند. مردم وسواس پیدا می نمایند، اما اشتباه مسواک می زنند و یا با مسواک نامناسب مسواک می زنند. هر روز افرادی مشاهده می کنیم که ساختار دندان را با مسواک از بین برده اند و دندان را دچار فرسایش می نمایند. وقتی صحبت از مسواک زدن دندان های تان به میان می آید، قطعا چنین چیزی وجود دارد که افراط صورت می گیرد.

مسواک زدندندان ها دوبار در روز و نخ دندان کشیدن روزانه اساس اصول بهداشت دهان و دندان مناسب را تشکیل می دهند. سالم نگه داشتن بخش های دیگر دهان، مانند لثه ها، می تواند به وسیله جلوگیری از توسعه میکروب ها و بیماری ها، به سلامت کلی شما یاری کند. مراقبت در خانه باید به وسیله مراقبت های حرفه ای تکمیل گردد. هنگامی که پلاک یا تارتار ایجاد می گردد، دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان از ابزارهای خاصی برای خراشیدن (تراز کردن) دندان ها بدون ایجاد آسیب استفاده می نماید. درمان فلوراید می تواند به جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان یاری کند. برای داشتن دهان و لبخند سالم توصیه می گردد:

دندان های خود را دو بار در روز با یک مسواک نرم بشویید. میزان و شکل مسواک شما باید متناسب با دهان شما باشد تا بتوانید به راحتی به همه نواحی دسترسی پیدا کنید.

هر سه یا چهار ماه یک بار مسواک خود را عوض کنید، یا اگر برس ها ساییده شده اند، زودتر این کار را انجام دهید. یک مسواک فرسوده کارتمیز کردن دندان های شما را به درستی انجام نخواهد بود.

اطمینان حاصل کنید که از خمیر دندان فلوراید پذیرفته شده بهره ببرید.

البته، مسواک زدن دندان ها تنها بخشی از یک روال کامل مراقبت از دهان است. شما بعلاوه باید مطمئن شوید که:

بین دندان ها را روزانه با نخ دندان و یا پاک نماینده بین دندانی تمیز کنید. باکتری هایی که باعث تخریب دندان می شوند، بین دندان هایی که موهای مسواک دسترسی ندارند، قرار می گیرند. این کار یاری می نماید تا پلاک و ذرات مواد غذایی از بین دندان ها و زیر خط لثه پاک گردد.

یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و میان وعده های را محدود کنید.

به طور منظم برای تمیز کردن و معاینه دهان به دندانپزشک خود مراجعه کنید.2

زمان مناسب برای مسواک زدن چه موقع است؟مسواک زدن هنگام صبح بسیار مهم است زیرا دهان و دندان شما را آماده می نماید و باکتری هایی که در شب در دهان شما خانه نموده بودند را از بین می برد . باکتری روی نفس صبحگاهی شما تاثیر می گذارد و قند و شکر را به اسید تبدیل می نماید . به همین علت است که قند برای دندان ضرر دارد.

مسواک زدن هنگام صبح باعث می گردد که دندان ها به نوعی از خواب بیدار شوند و سلامت ان ها به علت پاکیزه بودن افزایش یابد . زمانی که قبل از خواب مسواک می زنید ، نمی توانید تمام باکتری ها را از روی دندان بردارید . بخشی از باکتری ها تا صبح روی دندان شما ظاهر می شوند که برای دندان حساسیت ایجاد می نمایند که فقط با مسواک قبل از صبحانه می توان آن را از بین برد.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن قبل از خوردن صبحانه باعث می گردد که پلاک های دندانی از دندان شما برداشته شوند و باکتری های روی آن از بین بروند و بعلاوه قند و کربوهیدرات چسبیده شده از روی دندان از بین می رود و می توانید با دندان تمیز، صبحانه بخورید . بعد از صبحانه نیز دهان خود را شسته و نخ دندان بکشید و بعد بیرون بروید.

پس بهتر است که مسواک زدن را به یک روتین صبحگاهی تبدیل کنید و حداقل دو دقیقه دندان و لثه را با مسواک تمیز کنید و بعلاوه از نخ دندان کشیدن صبحگاهی نیز چشم پوشی نکنید.3

مسواک زدن در زمان بین شام و قبل از خواب از لحاظ فنی حتی از اینکه دندان های خود را درست قبل از خواب مسواک کنید بهتر است. علتش این است که فلوراید خمیر دندان زمان بیشتری برای تقویت دندان های شما و ساختن مانعی برای اسیدی شدن دهان شما قبل از به خواب رفتن دارد.

ولی بلافاصله بعد از خوردن شام، مسواک نزنید، زیرا شام زمان قرار گرفتن در معرض اوج اسید است، که لایه بیرونی مینای دندان شما را نرم می نماید. بلافاصله بعد از شام مسواک زدن، مینای دندان نرم شده را از بین می برد و باعث سایش دندان می گردد. پس حداقل 30 دقیقه بعد از صرف شام برای مسواک زدن صبر کنید و از خوردن خوراکی بعد از مسواک زدن جلوگیری کنید، چرا که باکتری ها از هر کربوهیدراتی تغذیه می نمایند.4

پی نوشت:

1.www.article.tebyan.net

2.www.daniel-rouge.com

3.www.namnak.com

4.www.donya-e-eqtesad.com

منبع: راسخون
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1611

به "چند بار در روز مسواک بزنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند بار در روز مسواک بزنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید