طرح های نیمه تمام احیای دریاچه ارومیه باید تکمیل شود

به گزارش سرگرمی تفریحی، خبرگزاری خبرنگاران- جلسه کارگروه نجات دریاچه ارومیه شامگاه شنبه به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار گشت.

طرح های نیمه تمام احیای دریاچه ارومیه باید تکمیل شود

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، محمد مخبر در این جلسه با تاکید بر اینکه احیای دریاچه ارومیه علاوه بر موضوع محیط زیست به سلامت و معیشت مردم و اعتبار و حیثیت نظام جمهوری اسلامی ایران مرتبط است، اضافه نمود: احیای دریاچه ارومیه تنها دغدغه مردم استان های حوزه این دریاچه نبوده بلکه خواست عمومی ملت ایران است که این دریاچه را سرمایه ملی می داند، ضمن آنکه اثرات مخرب زیست محیطی خشک شدن این دریاچه می تواند کشور را با آسیب ها و مسائل زیادی روبرو کند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین بر اتمام و تکمیل اقدامات و طرح های نیمه تمام و سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه از جمله طرح های انتقال آب از حوضه های آبریز و اقدامات محقق نماینده تثبیت دریاچه ارومیه تا انتها سال جاری تاکید کرد.

مخبر در ادامه شرح داد: دستگاه های اجرایی موظفند نسبت به انجام تعهدات خود در خصوص احیای دریاچه ارومیه به طور کامل عمل نمایند.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بحران کمبود آب و خشکسالی از بحران های مهم در جهان است، ادامه داد: ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار داشتن در شرایط خشک و نیمه خشک با مخاطراتی روبرو است که البته با مدیریت مصرف بهینه منابع آب می توان با این مسئله مقابله کرد.

مخبر همچنین وزارت نیرو را مکلف کرد با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست و دبیرخانه ستاد احیای دریاچه ارومیه ظرف دو هفته آینده ضمن آسیب شناسی از شرایط فعلی دریاچه ارومیه و فرایند اجرای طرح های احیای این دریاچه گزارش جامعی مشتمل بر راهکارهای عملی برای تصمیم گیری به جلسه آینده ارایه نماید.

در این جلسه که وزیر نیرو، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران آذربایجان غربی و کردستان هم حضور داشتند، دبیرخانه ستاد احیای دریاچه ارومیه گزارشی از اقدامات این ستاد در زمینه پیشرفت فیزیکی اقدامات سخت افزاری طرح های انتقال آب حوزه های آبریز، شرایط فعلی دریاچه ارومیه و فرایند اجرای طرح ملی نجات دریاچه ارومیه در طول سال های اخیر ارایه کرد.

در ادامه وزارت نیرو هم گزارشی از طرح های انتقال آب از حوضه های آبریز برای احیا و تثبیت دریاچه ارومیه ارائه کرد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1597

به "طرح های نیمه تمام احیای دریاچه ارومیه باید تکمیل شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح های نیمه تمام احیای دریاچه ارومیه باید تکمیل شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید