سوئیس تاخیر در عملیاتی شدن کانال مبادله با ایران را به کرونا ربط داد

به گزارش سرگرمی تفریحی، وزارت خارجه سوئیس ناکارآمدی کانال راه اندازی شده برای مبادلات بشردوستانه با ایران را به شیوع کرونا ربط داده است.

سوئیس تاخیر در عملیاتی شدن کانال مبادله با ایران را به کرونا ربط داد

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، یک پایگاه سوئیسی در گزارشی به ناکارآمدی کانال راه اندازی شده برای مبادلات بشرمحبت آمیز با ایران اذعان نموده است.

پایگاه سوئیس اینفو نوشته این کانال که قرار بود ارسال دارو و سایر اقلام ضروری به ایران را تسهیل کند با تأخیر روبرو شده است.

این پایگاه نوشته وزارت خارجه سوئیس در بیانیه ای چند روز پیش تأخیر در عملیاتی شدن این کانال را به کرونا ربط داده است. در بیانیه وزارت خارجه سوئیس آمده است: متأسفانه به دلیل کووید-19 تأخیرهایی اجرا شده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: شرکت های ذی نفع به خصوص در بخش دارویی یک شبه با اولویت های دیگری روبرو شدند. با وجود این مایلیم تأکید کنیم که چند شرکت مورد تأیید نهاده شده اند و اولین تراکنش ها به زودی انجام خواهند شد.

دولت سوئیس اردیبهشت ماه هم تأیید نموده بود هیچ مبادله اقلام بشرمحبت آمیز از کانال اصطلاحاً بشرمحبت آمیز ای که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ادعا می نماید برای رساندن دارو وتجهیزات پزشکی به ایران ایجاد شده انجام نشده است.

این کانال که ساز و کار تجارت انسان محبت آمیز سوئیس نام گرفته قرار بود طبق گفته استیون منوشین، وزیر خارجه آمریکا اطمینان حاصل کند اقلام بشرمحبت آمیز به دست مردم ایران می رسد.

روزنامه دیلی بیست، اما اردیبهشت ماه به نقل از یک مقام دولت سوئیس نوشته این اتفاق نیفتاده است. فابیان مینفیش، سخنگوی وزرات امور اقتصادی سوئیس گفت: هیچ مبادله ای از این کانال انجام نشده است. متأسفانه، این فرایند به دلیل همه گیری کووید-19 کندتر از فرایند مورد انتظار بوده است.

این روزنامه نوشته ناظران مطلع می گویند ساختار این کانال به گونه ای است که بار محسوسی روی شرکت هایی که قصد فروش کالاهای بشرمحبت آمیز به ایران دارند تحمیل می نماید.

آمریکا و سوئیس روز 10 بهمن ماه سال گذشته مدعی اجرایی شدن ساز و کار اقتصادی جدیدی برای ارسال اقلام انسان محبت آمیز به ایران شدند.

در بیانیه ای که سفارت سوئیس در تهران منتشر کرد آمده بود: تمهید تجاری انسان دوستامه سوئیس (SHTA)، ساز و کاری اقتصادی با هدف ممکن ساختن تحویل کالاهای انسان محبت آمیز به ایران، در آستانه اجرایی شدن است.

سوئیس و آمریکا در آن موقع ادعا کردند چند روز پیش، یک پرداخت اولیه برای محموله ای از دارو به مقصد ایران از این کانال صورت گرفته است.

سوئیس هدف از اجرایی شدن این ساز و کار را اطمینان از برخوردار شدن تأمین کنندگان محصولات غذایی و دارویی از وجود یک کانال پرداخت مطمئن برای انجام مبادلات اقتصادی مرتبط با صادرات این اقلام توصیف نموده است.

سوئیس همچنین ادعا نموده این ساز و کار با همکاری نزدیک مقامات مربوطه در ایالات متحده آمریکا و ایران و نیز بانک ها و شرکت های برگزیده سوئیسی ایجاد شده است.

دولت آمریکا سنت دیرینه ای در کارشکنی در مبادلات کالاهای بشرمحبت آمیز با ایران دارد. واشنگتن آبان ماه سال گذشته به دلیل صدور دستورالعملی جدید که عملاً مبادلات اقلام بشرمحبت آمیز با ایران را غیرممکن می کرد به شدت مورد انتقاد نهاده شد.

خزانه داری آمریکا، آبان ماه با اعمال دستورالعمل هایی موسوم به تمهیدات خاص نوع 5 تهران را در زمره قلمروهای قضایی موجد نگرانی های خاص از لحاظ پولشویی قرار داده و نهادها و سازمان های اقتصادی را به اتحاذ تدابیری ویژه در مراودات اقتصادی با طرف های مرتبط با ایران، از جمله در مبادلات اقلام بشرمحبت آمیز با ایران ملزم کرد.

خزانه داری آمریکا در آن بیانیه که همزمان با راه اندازی ساز و کار SHTA برای مبادلات انسان محبت آمیز با ایران صادر نموده بود اشاره نمود که شبکه اجرایی جرائم اقتصادی خزانه داری آمریکا (FinCEN) همزمان با راه اندازی مکانیسم جدید برای تسهیل مبادلات انسان محبت آمیز با ایران، با استناد به بند 311 قانون میهن پرستی، مصوب سال 2001 قواعد جدیدی برای محافظت از نظام اقتصادی آمریکا در برابر فعالیت های اقتصادی مخرب ایران به کار گرفته است.

تدبیر خاص نوع 5 به شبکه اجرایی جرائم اقتصادی اجازه می دهد در صورتی که تشخیص دهد حساب کارگزاری یا حساب payable-through که قرار است برای یک بانک خارجی یا به نیابت از آن افتتاح گردد به نحوی با یک قلمرو موجد نگرانی های پولشویی مرتبط است، برای افتتاح آن حساب ها در داخل آمریکا محدودیت هایی اعمال کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 881

به "سوئیس تاخیر در عملیاتی شدن کانال مبادله با ایران را به کرونا ربط داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوئیس تاخیر در عملیاتی شدن کانال مبادله با ایران را به کرونا ربط داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید