رویترز: در جنگ قره باغ، اردوغان به دنبال صندلی ترکیه در نظم جهانی است

به گزارش سرگرمی تفریحی، مناقشه ای که برای چندین دهه فرانسه، آمریکا و روسیه رهبری تلاشهای میانجیگرانه بین المللی را در قبال آن به عهده داشته اند و ارمنی ها کنترل آن منطقه مورد مناقشه را در حالی که در سطح بین المللی به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان به رسمیت شناخته شده، در کنترل داشته اند.

رویترز: در جنگ قره باغ، اردوغان به دنبال صندلی ترکیه در نظم جهانی است

جهت دریافت خدمات طراحی باغ و ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

اردوغان حمایت آنکارا از جمهوری آذربایجان را بخشی از کوشش ترکیه در قبال صندلی شایسته اش در نظم دنیا دانسته است.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز نوشته است: اگرچه حمایت قاطع رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از جمهوری آذربایجان در جنگ بر سر منطقه قره باغ نگرانی همپیمانان ناتو که خواهان آتش بس هستند را موجب شده، اما برای اردوغان این یک موضع قاطع، یک اولویت راهبردی و یک الزام پر هزینه است که استراتژی او برای قدرت نمایی خارجی و جلب حمایت داخلی را تقویت می نماید.

او شاهد فرصتی برای تغییر وضع موجود در قبال مناقشه قره باغ است؛ مناقشه ای که برای چندین دهه فرانسه، آمریکا و روسیه رهبری کوششهای میانجیگرانه بین المللی را در قبال آن به عهده داشته اند و ارمنی ها کنترل آن منطقه مورد مناقشه را در حالی که در سطح بین المللی به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان به رسمیت شناخته شده، در کنترل داشته اند.

گالیپ دالای، کارشناس آموزشگاه رابرت بوش می گوید: منطق ترکیه اخلال در تمامی گوشه های نقشه است. هر چیزی که وضع موجود را تضعیف کند خوب است، چون این شرایط مغایر با منافعش است. در مناقشه قره باغ یک جنگ یخ زده وجود داشت، ترکیه می خواهد این بازی را تضعیف کند، حتی اگر نتواند با توجه به نفوذ سنتی روسیه در منطقه معین کننده بازی باشد.

تحلیلگران سیاسی معتقدنند، موضع ترکیه - فرستادن یک تهدید تلویحی به ارمنستان و پیغام احتیاط به روسیه که با ارمنستان پیمان دفاعی دارد- بازتاب اطمینانش به جنگ پهپادی مورد استفاده در سوریه، لیبی و عراق است.

پهپادهای ساخت ترکیه هم اکنون در حال پیشبرد حملات جمهوری آذربایجان بوده و یک مقام ارشد در آنکارا به رویترز گفت که ترکیه ای ها در حال تامین زیرساخت و پشتیبانی برای تسلیحات هستند، هر چند که سربازی در میدان جنگ وجود ندارد.

اردوغان در عین حال تضمین نموده که به رغم اختلافاتشان بر سر منطقه قره باغ، ترکیه و روسیه آنقدر رابطه خوب دارند که با یکدیگر درخصوص جلوگیری از یک جنگ گسترده تر در منطقه کنار بیایند.

روسیه، آمریکا و فرانسه رهبری درخواستها برای آتش بس در قره باغ را به عهده داشته اند اما اردوغان می گوید آنها این بحران را در سه دهه گذشته مورد غفلت قرار داده اند و نباید سردمدار صلح سازی باشند. ترکیه می گوید یک صلح پایدار وابسته به پیشنهادات ارائه شده برای پس از خصومت هاست.

موضع اردوغان باعث بدتر شدن جنگ لفظی با فرانسه ای شده که در جمعیتش تعداد زیادی ارمنی تبار هست اما این موضع مورد پذیرش احزاب اپوزیسیون اصلی ترکیه قرار گرفته است.

موفقیتهای نظامی و به رخ کشیدن قدرت نظامی ترکیه در دیگر بخشهای دنیا به حزب حاکم اردوغان یعنی حزب عدالت و توسعه که همپیمان با ملی گراهاست یاری نموده تا به رغم مسائل مالی همچون کاهش ارزش واحد پول ترکیه و تبعات مالی همه گیری کروناویروس رجحان خود را در نظرسنجی ها حفظ کند.

ماه گذشته میلادی تایید عملکرد اردوغان در یک نظرسنجی حدود پنج درصد افزایش نشان داد و این اتفاق بعد از مناقشه او با اتحادیه اروپا بر سر حقوق مربوط به دریای مدیترانه بود. سینان اولگن، رئیس اندیشکده استانبولی EDAM گفت: همه این درگیری های بیرون این تلقی را که ترکیه تحت محاصره قرار گرفته، به درست یا غلط تقویت می نماید. اما نهایتا این اقتصاد است که رقابت سیاسی را معین می نماید.

بودجه نظامی ترکیه سال جاری با افزایش شانزده درصدی به هفت میلیارد دلار یا پنج درصد از مجموع کل بودجه رسید و بودجه نظامی ترکیه طی یک دهه حدود 90 درصد افزایش یافته است.

اما یک مقام ترکیه ای می گوید: کمپینهای فرامرزی مثل کمپینهایی که این کشور در شمال سوریه، عراق و لیبی راه انداخته یک اولویت برای اردوغان هستند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 943

به "رویترز: در جنگ قره باغ، اردوغان به دنبال صندلی ترکیه در نظم جهانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویترز: در جنگ قره باغ، اردوغان به دنبال صندلی ترکیه در نظم جهانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید