خاک های گرمسیری کربن جو را افزایش می دهند

به گزارش سرگرمی تفریحی، پژوهشگران آمریکایی در آنالیز جدید خود دریافتند که خاک های گرمسیری، نقش مهمی در ورود کربن به جو دارند و گرمای هوا را افزایش می دهند.

خاک های گرمسیری کربن جو را افزایش می دهند

به گزارش سرگرمی تفریحی و به نقل از فیز، همراه با تحلیل رفتن کوه ها، دما افزایش می یابد. پژوهشگران موسسه پژوهشی اسمیت سونیان تروپیکال(STRI) آمریکا در آنالیز جدید خود، از این موضوع برای پیش بینی رخدادهای مربوط به خاک های گرمسیری استفاده کردند و دریافتند که خاک های گرمتر، کربن بیشتری آزاد می نمایند، گونه های میکروبی خاک را تغییر می دهند و فعالیت میکروبی را افزایش می دهند.

یکی از دلایل احتمالی مرتبط با گرمای دنیای می تواند این موضوع باشد که با گرم شدن خاک، کربن اضافی ذخیره شده در مواد آلی آن، به جو وارد می گردد. وارد شدن کربن به جو می تواند به گرم شدن اقلیم و گرمای بیشتر خاک منجر گردد زیرا گرمای دنیای در اثر انباشته شدن گاز دی اکسید کربن در جو و محبوس شدن گرمای خورشید روی سطح زمین رخ می دهد.

اندرو ناتینگهام(Andrew Nottingham)، پژوهشگر موسسه اسمیت سونیان تروپیکال و دانشگاه ادینبرو(University of Edinburgh) اسکاتلند گفت: اگر بپذیریم که نقش فعالیت های کنونی در افزایش دمای دنیا، در دهه آینده به چهار تا هشت درصد می رسد، نقش خاک های گرمسیری در افزایش دی اکسید کربن جو، تا 9 درصد خواهد بود.

پاتریک میر(Patrick Meir)، پژوهشگر دانشگاه ملی استرالیا(ANU) و دانشگاه ادینبرو و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: خاک های گرمسیری، اثرات قابل توجهی بر چرخه کربن دارند اما واکنش آنها نسبت به گرما، به درستی فهمیده نشده است.

پیش بینی های دقیق در خصوص مقدار دی اکسید کربن موجود در جو، به درک نقش منابع متفاوت بستگی دارد. اگرچه ممکن است جنگل های گرمسیری با افزایش گرما، میزان قابل توجهی از کربن را به جو وارد نمایند اما اثرات گرما بر خاک های گرمسیری و میکروب هایی که مواد آلی را تجزیه می نمایند، به اندازه کافی معین نشده است.

ناتینگهام و همکارانش، نمونه های خاک چهار ناحیه از رشته کوه آند را جمع آوری کردند که در قسمت های بالاتر یا سردتر کوه و قسمت های پایین تر یا گرمتر کوه قرار داشتند.

ناتینگهام اضافه نمود: پژوهش ما نشان می دهد که با افزایش گرمای دنیای، میکروب ها و آنزیم ها می توانند کربن بیشتری از خاک به جو بفرستند. ما باید از آزمایشات این حوزه، برای آنالیز های بیشتر در خصوص جنگل های گرمسیری استفاده کنیم.

بن ترنر(Ben Turner)، از دانشمندان موسسه اسمیت سونیان تروپیکال و نویسنده این پژوهش گفت: معین کمیت انتشارات کربن از خاک های گرمسیری، گام بزرگی به شمار می رود و می تواند نقش مهمی در پژوهش های بلندمدت داشته باشد. این پژوهش نشان می دهد که خاک های گرمسیری می توانند منبع قابل توجهی از کربن باشند و دما را افزایش دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 217

به "خاک های گرمسیری کربن جو را افزایش می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاک های گرمسیری کربن جو را افزایش می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید