شرح درباره پخش صدای لیلا فروهر از تلویزیون

به گزارش سرگرمی تفریحی، علی غفاری کارگردان مجموعه بچه مهندس 3 در توضیحی درباره پخش صدای لیلا فروهر از تلویزیون گفت: این ترانه مشهور ملی حماسی ماست که نخستین اجرای آن متعلق به استاد بنان است و سابقه تاریخی سروده شدن آن را هم می دانید.

شرح درباره پخش صدای لیلا فروهر از تلویزیون

روزنامه فرهیختگان با علی غفاری کارگردان مجموعه بچه مهندس 3 تبادل نظر نموده که در ادامه می خوانید.

شخصیت جواد جوادی قرار است به عنوان یک جوان انقلابی مومن مطرح شد و آنچه باید باشد، یا آن چیزی که هست را تصویر کردید.

اولا جواد جوادی که بود، همان چیزی است که شما دیدید. قرار است که باشد برای آینده است که ما ندیدیم. جواد جوادی شخصیتی بود که آنقدر شکست می خورد و سختی می کشد که به یک بلوغی می رسد. برای طراحی این شخصیت سعی کردیم براساس یک هدفگذاری پیش برویم. از ابتدای کار این هدف را داشتیم که تصویری از عزت و غرور ملی ارائه کنیم، ولی راستا پیش رو، هنوز روشن نبود، چون فیلمنامه نداشتیم و قصه فصل اول را داشتیم و به مرور حین فراوری مشغول نگارش فیلمنامه هم شدیم. می دانستیم به کجا قرار است برسیم، ولی اینکه چگونه قرار است به این نقطه برسیم حین کار شکل گرفت و کشف و شهودی بود که در راستا فراوری رخ داد.

یکی از نقد هایی که درمورد سریال مطرح می گردد، مربوط به شخصیت جواد جوادی است که چرا هیچ خبط و خطایی از این شخصیت نمی بینیم. یک معلم است برای بچه ها، یک مربی برای دوستانش و در یک کلام، یک قهرمان بی ایراد.

البته بگویم جواد جوادی در حین داستان، هم دچار لغزش هایی شد، اما عامل اصلی موفقیتش شخصیت مامان صدیقه و بابا اسماعیل بود که از کودکی مراقب و نگرانش بودند و هدایتش می کردند. طبعیتا سابقه مثبت و مثبت اندیشی اش غلبه می کرد بر اشتباهاتش. ولی همین جواد جوادی را می بینیم که عشق چشمانش را کور نموده بود و امکان داشت تصمیم نادرستی بگیرد، ولی از جایی به خودش می آمد و بیدار شد و راستا نهایی اش را انتخاب کرد. جوادجوادی معصوم نبود، ولی به عنوان نماینده ای از جوان های صادق، پرشور، با انگیزه بود. ما سعی کردیم چنین شخصیتی را طراحی کنیم تا برای تماشاگران جذاب و دلنشین باشد.

در فضای مجازی واکنش های جنجالی در نسبت با دو فصل قبل از سریال اتفاق افتاده که مورد اخیرش، پخش موسیقی پایانی سریال است. ادعا می گردد که موسیقی تیتراژ آخرین قسمت سریال، همخوانی یک خواننده لس آنجلسی را دارد و جنجال دیگر هم درمورد خواستگاری یک خانم از پسر جوان بود که در قسمت های میانی سریال شاهدش بودیم. درمورد این دو جنجال هم شرح می دهید؟

در خصوص جنجال اخیر، به طور دقیق از خواننده اش آگاه نیستم. این ترانه مشهورملی حماسی ماست که نخستین اجرای آن متعلق به استاد بنان است و سابقه تاریخی سروده شدن آن را هم می دانید. اگر بنا به نظر خودم بود دوست داشتم که سرود ای ایران استاد بنان را پخش می کردم، چون خیلی خاطره انگیز بود، اما، چون تلویزیون مایل نبود اجرای این سرود توسط یک خواننده باشد؛ درنهایت تصمیم بر همین نسخه ای شد که از تلویزیون پخش شد که البته هیچ خواننده ای ندارد و بیشتر همخوانی این سرود، مد نظر ما بود.

نسخه تیتراژ پایانی سریال را صداوسیما انتخاب نموده بود؟

نه، این نسخه ای که پخش شد انتخاب خودم بود، ولی بیشتر همخوانی سرود مدنظر ما بود و هیچ اطلاعی از متن اصلی این نسخه نداشتیم و فکر نمی کنم که مخاطبان هم متوجه صدای تک خوانی خواننده زن لس آنجلسی (لیلا فروهر) شده باشند.

در خصوص خواستگاری یک خانم از پسر دانشجو هم شرح می دهید؟

فارغ از همه حواشی ای که برای این سکانس ایجاد شد؛ سوال من این است که آیا این مساله در جامعه ما وجود دارد یا نه؟

بله، وجود دارد. اما نسبت و اندازه آن چقدر است که بخواهیم در سریال نشان دهیم؟

کار من درصد گیری در فضای جامعه نیست، بلکه این است که بگویم این مساله در جامعه ما وجود دارد و نمی گردد آن را کتمانش کرد و من هم آن را در بخشی از سریال گذاشتم.

بچه مهندس 4 داریم؟

در حال حاضر صداوسیما و مردم علاقه مند هستند داستان بچه مهندس ادامه داشته باشد، ولی تا زمانی که بنده و تهیه کننده به طرح و داستان قدرتمندی نرسیم که مطمئن شویم بهتر از بچه مهندس های قبلی است سراغ بچه مهندس 4 نمی رویم. اگر یک ایده درجه یک داشتیم، با تمام میل سراغ ادامه داستان بچه مهندس می رویم.

منبع: فرارو
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 802

به "شرح درباره پخش صدای لیلا فروهر از تلویزیون" امتیاز دهید

1 کاربر به "شرح درباره پخش صدای لیلا فروهر از تلویزیون" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرح درباره پخش صدای لیلا فروهر از تلویزیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید