تحریم سرنوشتی جز باخت- باخت برای هیچکس ندارد

به گزارش سرگرمی تفریحی، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که به دعوت نخست وزیر ژاپن به این کشور سفر کرده است، در مذاکره با آبه شینزو گفت: روش غیرقانونی آمریکا در خروج غیرمتعهدانه از توافق برجام نشان داد که این اقدام ضربه به یک توافق بین المللی و صلح و امنیت بود و در واقع نه برای آمریکا و نه هیچکدام از طرف های برجام سودی نداشت و ثابت کرد که تحریم سرنوشتی جز باخت- باخت برای هیچکس ندارد.

تحریم سرنوشتی جز باخت- باخت برای هیچکس ندارد

حسن روحانی روز جمعه در مذاکرات مشترک با آبه شینزو تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همیشه برای برقراری صلح و آرامش در منطقه و جهان با کمک و همکاری کشورهای منطقه و همسایگان تلاش کرده و به همین دلیل نامه هایی نیز برای سران کشورهای منطقه ارسال شده است.

رئیس جمهوری با قدردانی از حمایت ژاپن از طرح صلح هرمز اظهارداشت: ایران همیشه به مسئولیت خود در تامین امنیت منطقه عمل کرده و معتقدیم امنیت خلیج فارس توسط کشورهای بیگانه بهم ریخته است.

روحانی شرح داد: برای امنیت منطقه باید ریشه یکجانبه گرایی را بخشکانیم و به کسانی که راستای غیر از همکاری بر اساس قواعد بین اللملی را تعقیب می کنند، بفهمانیم باید راستای دیگر را دنبال کنند.

روحانی در ادامه با اشاره به روابط خوب ودیرینه (90 ساله) ایران و ژاپن، گفت: دیدارهای متعدد سران دو کشور طی 6 سال گذشته نشان از روابط بسیار خوب و صمیمانه تهران - توکیو نسبت به چند دهه گذشته دارد و خوشحالم که در نودمین سالگرد برقراری روابط سیاسی دو کشور سومین دیدار بین ما برقرار می شود.

رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت توسعه و تعمیق روابط محبت آمیز ایران و ژاپن در تمامی زمینه ها، اضافه نمود: دو کشور می توانند در حوزه های مختلف اعم از انرژی، علم و فناوری های نوین، پزشکی، گردشگری، ورزشی، گمرکی و همچنین روابط صنعتی، اقتصادی و تجاری همکاری های خود را توسعه دهند.

روحانی در ادامه با اشاره به اعمال تحریم های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران بعد از خروج غیر متعهدانه این کشور از توافق برجام، گفت: خروج یک جانبه آمریکا از تفاهم نامه های بین المللی مثل برجام، امنیت و صلح در جهان را تهدید می کند.

تحریم های آمریکا تروریسم اقتصادی است

رئیس جمهوری با بیان اینکه همه کشورها باید به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متعهد باشند، گفت: تحریم های آمریکا نوعی تروریسم اقتصادی تلقی می شود و کشورهایی که در راه مقابله با تروریسم فعالیت می کنند باید با این کار آمریکا نیز مقابله کنند.

وی با بیان این که ایران همه تلاش خود را برای حفظ برجام در چارچوب تامین منافع خود انجام داده و خواهد داد و از طرف های دیگر در برجام نیز می خواهیم به تعهدات خودشان عمل کنند. اضافه نمود: بی تردید این اقدام، رمز بقاء این تعهد بین المللی خواهد بود و کشورها می توانند با پایبندی و عمل به تعهدات خود، امریکا را به اصلاح اشتباهات و بازگشت به راستا درست و قانونی مجبور کنند.

رئیس جمهور با اشاره به زمینه های همکاری میان ایران و سایر کشورها، اضافه نمود: ما از هر طرحی که بتواند موجب افزایش تبادلات اقتصادی بویژه در حوزه انرژی و افزایش صادرات و فروش نفت بشود، استقبال می کنیم .

وی با تاکید بر اینکه کاهش مرحله به مرحله تعهدات برجامی از سوی ایران بعد از خروج آمریکا از این توافق و کوتاهی اروپایی ها از عمل به تعهداتشان در چارچوب مفاد برجام بوده است، شرح داد: معتقدیم برجام یک الگوی موثر برای رسیدن به صلح و دوستی میان همه کشورها است.

روحانی با تاکید بر اینکه خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های بی سابقه اقتصادی علیه ملت ایران به سود هیچکس نبوده است، اضافه نمود: بدعهدی آمریکایی ها نه تنها ضربه به یک توافق بزرگ بین المللی بود، بلکه آسیب و ضربه به صلح و روابط سیاسی محبت آمیز میان کشورها است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی از هر تلاش و تلاشی از سوی کشورها برای حفظ برجام و تامین امنیت و صلح و ثبات در منطقه و جهان استقبال می کند، اظهار داشت: به طور طبیعی در چارچوب منافع خود از هیچگونه مذاکره و توافقی در این زمینه رویگردان نیستیم.

با منطق مذاکره و افق برد - برد می توان به توافقات موثر و پایدار رسید

روحانی اضافه نمود: طی این سال ها ایران ثابت کرده که با منطق و گفت و گو منافع خود را تامین می کند و همیشه معتقد بوده که با منطق مذاکره و افق برد - برد می توان به توافقات موثر و پایدار رسید.

رئیس جمهوری شرح داد: روش غیرقانونی آمریکا در خروج غیرمتعهدانه از توافق برجام نشان داد که این اقدام ضربه به یک توافق بین المللی و صلح و امنیت بود و در واقع نه برای آمریکا و نه هیچکدام از طرف های برجام سودی نداشت و ثابت کرد که تحریم سرنوشتی جز باخت - باخت برای هیچکس ندارد.

رئیس جمهوری اسلامی با اشاره به ارائه طرح ها و پیشنهادات راهبردی برای کمک به تامین امنیت و صلح و ثبات در منطقه از جمله طرح صلح هرمز برای تامین امنیت منطقه، خلیج فارس و تنگه هرمز، گفت: ایران از کمک همه کشورها از جمله ژاپن در این زمینه استقبال می کند.

روحانی همچنین ابراز امیدواری کرد که همه کشورها از جمله ژاپن برای حفظ برجام تلاش خود را انجام دهند.

برای حفظ برجام همکاری با سه کشور اروپایی را شروع کرده ایم

آبه شینزو نخست وزیر ژاپن نیز در نشست هیات های عالیرتبه ایران و ژاپن با ابراز خرسندی از حضور رئیس جمهور ایران در کشورش گفت: روابط ایران و ژاپن وارد نودمین سال خود شده و رفت و آمد مسولان دوکشور در سال های اخیر موجب تقویت بیش از پیش روابط تهران و توکیو شده است .

نخست وزیر ژاپن با تاکید بر علاقه مندی کشورش بر گسترش روابط با ایران در همه عرصه ها اظهارداشت: مصمم هستیم همکاریهای خود را با ایران بویژه در زمینه های کنسولی، فنی و مدیریت پزشکی، مدیریت بحران و مقابله با زلزله توسعه دهیم.

وی اضافه نمود: ژاپن همچنین علاقه مند است سریعا تفاهم نامه دو کشور در حوزه گردشگری عملیاتی شود تا روابط دو ملت نیز بیش از پیش توسعه یابد.

آبه شینزو با اشاره به جایگاه بخش های خصوصی دو کشور در توسعه همکاری های مشترک گفت: ما علاقه مندیم بخش های خصوصی دو کشور نیز در فرایند توسعه روابط مشترک اقتصادی فعالتر شوند.

نخست وزیر ژاپن با استقبال و اعلام پشتیبانی کشورش از طرح صلح هرمز اضافه نمود: تامین امنیت منطقه برای همه کشورهایی که به این حوزه رفت و آمد دارند بسیار مهم است و ما از نقش سازنده ایران در تامین امنیت و ثبات و صلح در منطقه قدردانی می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ژاپن پیوسته از برجام حمایت کرده و به تلاش های خود در این عرصه ادامه می دهد، از شروع همکاری کشورش با سه کشور اروپایی در این زمینه خبر داد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 436

به "تحریم سرنوشتی جز باخت- باخت برای هیچکس ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم سرنوشتی جز باخت- باخت برای هیچکس ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید