بهترین اقتباس های سینمایی از آثار آگاتا کریستی

به گزارش سرگرمی تفریحی، خبرنگاران: آثار آگاتا کریستی گسترده و پر از شخصیت های نمادین است. پس از گذشت این همه سال، کسی هست که هرکول پوآرو یا خانم مارپل را فراموش نموده باشد؟

بهترین اقتباس های سینمایی از آثار آگاتا کریستی

تقریباً از همه آثار این نویسنده محبوب در فیلم ها، مجموعه های تلویزیونی یا نمایش های تئاتری اقتباس شده است و یکی از جدیدترین آن ها هم مینی سریال سه قسمتی BBC، مصیبت بی گناهی (Ordeal by Innocence)، با درخشش بیل نای و آنا چنسلر است. این مینی سریال براساس رمانی به همین نام از آگاتا کریستی است و در مرکز داستان، قتل یک بشردوست ثروتمند به نام ریچارد آرگایل واقع شده است.

هیچ یک از اقتباس های خلق شده از این آثار، عیناً مشابه هم نیستند و به گونه ای ساخته می شوند که تماشای مجدد داستان برای بیننده جذاب و هیجان انگیز باشد. همانطور که ذکر شد اقتباس های زیادی برای فیلم ها و مجموعه های تلویزیونی یا نمایش های تئاتری انجام گرفته، اما ما در این مطلب، منحصراً به مجموعه ای از بهترین اقتباس های سینمایی پرداخته ایم.

1. قتل در قطار سریع السیر شرق

عنوان اصلی:

Murder on the Orient Express

محصول:

1974

یکی از بهترین و معروف ترین داستان های آگاتا کریستی با موضوع شخصیت کارآگاه پوآرو است و فیلم قتل در قطار سریع السیر شرق نیز به عقیده ما، بهترین فیلم اقتباسی از یک رمان کریستی تا به امروز بوده است.

قسمت های مبهم و مهیج زیادی در معمای داستان وجود دارد و هرکول پوآرو باید راز قتل یکی از مسافران قطار سریع السیر شرق را حل نماید.

کارگردان، سیدنی لومت، یک اجرای گروهی بی نظیر از ستاره های فیلمش که در مرکز آن ها آلبرت فینی، در نقش هرکول پوآرو نهاده شده، می گیرد. این فیلم نامزد دریافت 6 جایزه اسکار شد که فقط پیروز شد یکی از آن ها را به دست آورد؛ جایزه بهترین نقش مکمل زن برای اینگرید برگمن.

بازسازی این فیلم کلاسیک، با گروهی از عوامل درجه یک در نوامبر 2017 اکران شد. کنت برانا، کارگردان این فیلم، خود نقش پوآرو را برعهده گرفت و بازیگران دیگری از جمله جانی دپ، پنلوپه کروز، ویلم دفو، درک جاکوبی و الیویا کلمن در این فیلم به ایفای نقش پرداختند. بعضی از منتقدان این فیلم را ستایش کردند و بعضی دیگر معتقد بودند که چیزی فراتر از سایر اقتباس های اجرا شده نبوده است.

2. سپس هیچ کدام باقی نماندند

عنوان اصلی:

And Then There Were None

محصول:

1945

این رمان به طور گسترده به عنوان شاهکار کریستی در نظر گرفته می گردد و چندین فیلم سینمایی از آن اقتباس شده که هیچ کدام آن ها به اندازه این یکی، مورد تمجید قرار نگرفته است. در اقتباس سیاه- سفید 1945 این رمان، یک تعلیق واقعی شکل گرفته است.

داستان درباره 10 غریبه است که برای گذراندن تعطیلات به یک جزیره دورافتاده بریتانیایی دعوت شده اند. همگی آن ها ارتباط نزدیکی با مرگ یک نفر دارند و به نظر می رسد میزبان (که دیده نمی گردد) همه اسرار آن ها را می داند. خیلی زود، تک تک آن ها یک به یک کشته می شوند.

اکثر بازیگران فیلم از چهره های شناخته شده دوران خود هستند که بیشتر در نقش های مکمل حضور دارند و رنه کلر، فیلم ساز برجسته فرانسوی، کارگردانی این اثر را برعهده داشته است.لازم به ذکر است این رمان کریستی، با عنوان ده بچه زنگی و ده سیاه پوست کوچولو نیز در ایران به چاپ رسیده است.

3. شاهدی برای تعقیب

عنوان اصلی:

Witness for the Prosecution

محصول:

1957

شاهدی برای تعقیب یک درام دادگاهی بی نظیر با المان های ژانر نوآر از بیلی وایلدر است که پایانی به شدت شوکه کننده و دور از انتظار دارد. تایرون پاور، مارلنه دیتریش، چارلز لاتن و السا لنچستر ستاره های این فیلم هستند.

این فیلم در 6 بخش نامزد دریافت جایزه اسکار گشت و امتیاز 100 درصد را از مجموع 31 نقد در وب سایت راتن تومیتوز به دست آورده است. داستان درباره وکیل مشهوری (با بازی چارلز لاتن) است که از یک سکته قلبی جان سالم به در برده است و حالا باید از فردی (با بازی تایرون پاور) که متهم به قتل یک بیوه ثروتمند تنها شده است، دفاع کند.

کریستی در اصل شاهدی برای تعقیب را به عنوان یک داستان کوتاه به نگارش درآورد و سپس خود اقتباس آن را برای یک نمایش نامه تئاتر فراهم کرد. نتیجه حاصل شده منبع الهام این فیلم سینمایی نهاده شد.

4. مرگ بر روی نیل

عنوان اصلی:

Death on the Nile

محصول:

1978

لوکیشن های خیره کننده، طرح داستانی جذاب، بازیگران فوق العاده و سفری سبک پردازی شده به سمت رود نیل به لطف کارگردان، جان گیلرمین، میسر شده است.

مرگ بر روی نیل به مانند قتل در قطار سریع السیر شرق یک داستان رازآلود با موضوع شخصیت کارآگاه پوآرو است و داستان فیلم درباره قتلی بر روی یک کشتی در حال حرکت است و مسافرانی که در این شرایط به یک باره به مظنونین ماجرا تبدیل می شوند.

بازی بسیار خوب پیتر اوستینوف در نقش کارآگاه پوآرو به همراه گروهی از بازیگران درجه یک به این فیلم جذابیت بیشتری بخشیده است. گرچه این فیلم به اندازه قتل در قطار سریع السیر شرق بازخورد خوبی دریافت نمی نماید، اما همچنان به طور فوق العاده ای سرگرم کننده است.

شایان ذکر است که کنت برانا اقتباس دیگری از این رمان را با درخشش بازیگرانی، چون گل گدوت، آرمی همر، جودی کومر و تام بیتمن ساخته است و البته خودش در نقش کارآگاه پوآرو بازی می نماید.

این فیلم به درخواست کمپانی قرن بیستم فاکس به دنبال اکران پیروزیت آمیز قتل در قطار سریع السیر شرق 2017 ساخته شده است و قرار است در سال 2020 اکران گردد. باید منتظر ماند و دید که این فیلم تا چه اندازه می تواند پیروزیت فیلم نخست را تکرار کند.

5. او ادعا کرد قتلی اتفاق افتاده است

عنوان اصلی:

Murder, She Said

محصول:

1961

نخستین اقتباس سینمایی با شخصیت مرکزی خانم مارپل که در این لیست ما نهاده شده است. او ادعا کرد قتلی اتفاق افتاده است براساس یک رمان آگاتا کریستی به نام قطار ساعت 4:50 از پدینگتون ساخته شده است.

گرچه خود کریستی این اقتباس را دوست نداشت، اما این فیلم در حال حاضر توانسته امتیاز 83 درصد را در وب سایت راتن تومیتوز به دست آورد و به طور گسترده تر بازخورد خوبی از منتقدان دریافت کند. جورج پولاک، یک فیلم به شدت سرگرم کننده ساخته است، اما مشکلاتی هم در این بین وجود دارد.

در این ماجراجویی خانم مارپل، زنی از پنجره قطار متوجه وقوع قتلی در ایستگاه پدینگتون می گردد و قضیه را برای خانم مارپل تعریف می نماید. زمانی که مقامات مدرکی مبنی بر اثبات ادعای خانم مارپل نمی یابند، خود خانم مارپل دست به کار می گردد تا راز این جنایت را پیدا کند.

6. شیطان زیر آفتاب

عنوان اصلی:

Evil Under the Sun

محصول:

1982

این مورد احتمالاً عجیب ترین اقتباس از آثار آگاتا کریستی باشد. شیطان زیر آفتاب یک فیلم سینمایی دیگر از مجموعه داستان های پوآرو و با یک گروه از بازیگران حرفه ای دیگر است که در صدر آن ها پیتر اوستینوف در نقش کارآگاه پوآرو نشان داده می گردد. اوستینوف چهار بار دیگر، در دو فیلم تلویزیونی و دو فیلم سینمایی بلند، این کارآگاه بلژیکی مشهور را به تصویر کشید. در داستان فیلم، این بار پوآرو در جستجوی قاتل و الماسی گم شده در یک جزیره تفریحی اختصاصی است. کارگردان، گای همیلتون، در دومین اثر اقتباسی خود از آگاتا کریستی، یک فیلم به غایت سرگرم کننده، رنگارنگ و عجیب و غریب را خلق نموده است.

7. قتل در گالوپ

عنوان اصلی:

Murder at the Gallop

محصول:

1963

قتل در گالوپ دنباله فیلم او ادعا کرد قتلی اتفاق افتاده است است و داستان آن اقتباسی از رمان پس از تشییع جنازه آگاتا کریستی است. شخصیت اصلی کتاب، کارآگاه پوآرو است که در فیلم خانم مارپل جایگزین او شده است. فیلم به طور قابل توجهی سبک تر و طنزپردازانه تر از مجموعه فیلم های پرتعلیق پوآرو است.

در این فیلم خانم مارپل در پی آنالیز دلایل مرگ یک انسان است که از قرار معلوم مرگ طبیعی عنوان شده، ولی او به شدت به آن مشکوک است. کارگردانی این فیلم را نیز به مانند او ادعا کرد قتلی اتفاق افتاده است، جورج پولاک برعهده داشته و مارگارت رادرفورد ایفاگر نقش خانم مارپل است.

منابع: murder-mayhem ،thecinemaholic

منبع: برترین ها
انتشار: 5 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 267

به "بهترین اقتباس های سینمایی از آثار آگاتا کریستی" امتیاز دهید

2 کاربر به "بهترین اقتباس های سینمایی از آثار آگاتا کریستی" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین اقتباس های سینمایی از آثار آگاتا کریستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید