کدام فیلم ها شانس بیشتری برای برنده شدن جایزه اسکار دارند؟

به گزارش سرگرمی تفریحی، حتی کسانی که رابطه خوبی با سینما ندارند هم نام اسکار را شنیده اند. جوایز آکادمی که بیشتر به اسکار شهرت دارد، هر ساله به بهترین اهالی سینما تقدیم می شود. نخستین دوره از مراسم اسکار در شانزدهم می 1929 برگزار گشت. مراسمی که بیشتر شبیه به یک مهمانی شام خصوصی بود و تنها 270 نفر در آن حضور داشتند. در طول همه این سال ها، مراسم آکادمی اسکار آهسته آهسته به یکی از معتبرترین جوایز سینمایی تاریخ تبدیل شده است. حالا کم تر کارگردانی پیدا می شود که دوست نداشته باشد جایزه اسکار را به خانه اش ببرد و کم تر بازیگری رویای کسب این جوایز را ندارد.

کدام فیلم ها شانس بیشتری برای برنده شدن جایزه اسکار دارند؟

از پروفایل ما وبلاگ سفربرو دیدن نمایید.

مراسم اسکار امسال مانند همه سال های اخیر، شرایط ویژه ای دارد. فیلم های ارزشمندی در طول یک سال گذشته اکران شد که حضور آن ها در میان جوایز آکادمی، خیلی هم باورنکردنی نیست. فیلم جوکر با حضور واکین فینیکس نه تنها در گیشه پیروز بود بلکه در گلدن گلوب هم حضور پرافتخاری داشت. مرد ایرلندی ساخته مارتین اسکورسیزی یکی از بهترین فیلم های سال بود و جدیدترین اقتباس از رمان زنان کوچک هم مورد توجه منتقدان قرار گرفت.

اما سوال اساسی این است؛ باتوجه به این که در یکی از جذاب ترین سال های سینما بوده ایم، چه فیلم هایی شانس بیشتری برای جوایز اسکار دارند؟ با خبرنگاران زندگی همراه باشید تا شانس بهترین فیلم های سال برای جوایز مهم اسکار را بررسی کنیم.

بهترین فیلم سینمایی

فیلم های روزی روزگاری در هالیوود و مرد ایرلندی از دو کارگردان مشهور سینما یعنی کویینتین تارانتینو و مارتین اسکورسیزی نامزد جایزه بهترین فیلم هستند. اما به نظر نمی رسد در کنار جوجو خرگوشه و داستان ازدواج که با درخشش اسکارلت جوهانسون به لیست بهترین فیلم های سال راه پیدا کرده اند، کار آسانی داشته باشند. انگل ساخته بونگ جونگ هو هم که فیلمی به زبان کره ای است، چون توسط استودیویی آمریکایی خریداری شده شانس آن را دارد برای جایزه بهترین فیلم سینمایی اسکار تلاش کند. زنان کوچک و فورد در برابر فراری هم دو فیلم دیگری هستند که نامزد این جایزه هستند.

اما بیشتر منتقدان اعتقاد دارند رقابت واقعی میان جوکر و 1917 است. دلقک قاتلی که واکین فینیکس نقش او را برعهده دارد، باید درام جنگی سم مندس را به چالش بکشد. این جدال برای هر دو فیلم سخت و پیچیده است.

بهترین کارگردانی

سایه بهترین فیلم های سینمایی بر روی بهترین کارگردانی ها هم سنگینی می کند. تارانتینو و اسکورسیزی یک بار دیگر نامزد شده اند و سم مندس برای 1917 لیاقت این نامزدی را دارد. تاد فیلیپس هم به خاطر کارگردانی جوکر نامزد شده و بونگ جو هو آخرین کارگردانی است که به عنوان نامزد بهترین کارگردانی معرفی شده است. درباره این جایزه، دیدگاه منتقدان تفاوت زیادی دارد. بسیاری اعتقاد دارند شانس سم مندس هم چنان زیاد است اما تبدیل شدن جوکر به پرفروش ترین فیلم بزرگسال سینما در سراسر جهان، دستاوردی است که ارزش هنر تاد فیلیپس را نشان می دهد. کارگردان کره ای هم برای انگل تلاش بسیاری کرده است.

بهترین بازیگر مرد

آنتونیو باندراس برای بازی در فیلم درد و افتخار در کنار لئوناردو دیکاپریو برای روزی روزگاری در هالیوود مشهورترین بازیگرانی هستند که برای این جایزه نامزد شده اند. واکین فینیکس با درخشش بی سابقه اش در جوکر هم وارد این لیست شده و آدام درایور با هنرنمایی در فیلم داستان ازدواج هم شانس را امتحان خواهد کرد. جاناتن پرایس شاید گم نام ترین نام این لیست باشد. او برای فیلم دو پاپ نامزد شده است. پیش بینی برنده اصلی این جایزه سخت است اما به نظر نمی رسد فینیکس مردی باشد که برای دریافت این جایزه از روی صندلی اش حرکت می کند.

بهترین بازیگر زن

شارلیز ترون برای فیلم بامبشل و اسکارلت جوهانسن برای داستان ازدواج قطعا شانس های اصلی این جایزه هستند. سوروشا رونان 25 ساله هم برای درخشش در زنان کوچک می تواند بهترین بازیگر زن اسکار امسال باشد. رینی زیلوجر هم پس از هنرنمایی در جادی برای این جایزه انتخاب شد، همانند سینتیا اریوو که حضورش در هریت برای او افتخار نامزدی این جایزه را به همراه داشته است. شاید این جایزه برای نخستین بار به اسکارلت جوهانسن تعلق پیدا کند.

بهترین بازیگر مکمل مرد

این جایزه به دستان هر هنرمندی تقدیم شود، فقط سنگینی کارنامه حرفه ای او را بیشتر خواهد کرد. برد پیت برای فیلم روزی روزگاری در هالیوود نامزد این جایزه شده اما رقابت واقعا سختی با آل پاچینو و جو پشی که ستاره های مرد ایرلندی بودند، دارد. آنتونی هاپکینز برای حضورش در فیلم دو پاپ هم نامزد این جایزه شد. اما آخرین مرد این لیست، شاید شانس کمی داشته باشد. تام هنکس برای فیلم روزی زیبا در محله ممکن است بهترین بازیگر مرد 92مین جایزه اسکار باشد.

بهترین بازیگر مکمل زن

مارگو رابی برای بامبشل و فلورنس پاف برای زنان کوچک دو بازیگری هستند که شانس زیادی برای این جایزه ندارند. کیتی بیتس با ریچارد جوول به این لیست راه پیدا کرده و لورا درن هم برای حضورش در داستان ازدواج می تواند این جایزه را از آن خود کند. اما شانس اصلی این جایزه بدون شک اسکارلت جوهانسن است. اگر او برای داستان ازدواج جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود کند با جوجو خرگوشه هم جایزه بهترین بازیگر مکمل زن را به تالار افتخاراتش اضافه خواهد کرد.

بهترین انیمیشن

پیکسار با داستان اسباب بازی های 4 باید با لینک گم شده رقابت کند. نتفلیکس هم با دو انیمیشن کلاوس و من بدنم را گم کرده ام دو نامزدی این جایزه را تصاحب کرده و چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم: جهانی پنهان شده آخرین نامزد بهترین انیمیشن امسال اسکار است. اگر کلاوس این جایزه را تصاحب نکند، شانس لینک گم شده از هر عنوان دیگری بیشتر است.

بهترین فیلم خارجی زبان

این جایزه برای ما ایرانی ها خاطرات بسیار خوبی به همراه دارد. اصغر فرهادی پیروز شده دو بار این جایزه را از آن خود کند. اگرچه درد و افتخار از اسپانیا و بینوایان از فرانسه از شناخته شده ترین نامزدهای این جایزه هستند اما شانس انگل از کره جنوبی قطعا از همه گزینه ها بیشتر است.

مراسم اسکار در تاریخ 10 فوریه 2020 مصادف 22 بهمن 1398 برگزار می شود. این مراسم در ساعت 3 بامداد به وقت ایران آغاز می شود.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1101

به "کدام فیلم ها شانس بیشتری برای برنده شدن جایزه اسکار دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام فیلم ها شانس بیشتری برای برنده شدن جایزه اسکار دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید