بخشی از قدرت ملی ایران در سایه قدرت انرژی به دست آمده است

به گزارش سرگرمی تفریحی، رئیس جمهوری گفت: بخشی از قدرت ملی ما در سایه قدرت انرژی و جایگاهی که در این عرصه داریم به دست آمده است.

بخشی از قدرت ملی ایران در سایه قدرت انرژی به دست آمده است

به گزارش خبرنگار شانا، دکتر حسن روحانی، امروز (پنجشنبه، دوم بهمن ماه) در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت (پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس)، ضمن تبریک به مردم خوزستان و همه آنهایی که از این پروژه منتفع می شوند، گفت: مسئله گازسوزی در مشعل ها برای ما بسیار مهم بود، وقتی از این منطقه عبور می کردیم حس می کردیم که سرمایه های ملی در حال سوختن است، اما امروز به هدفی که سالانه دنبال می کردیم رسیدیم، معتقدم چنین پروژه های مهمی، جهت را برای دولت سیزدهم نیز هموارتر می نماید.

وی با تاکید بر اینکه صندوق توسعه ملی پشتیبان صنعت، به ویژه صنعت پتروشیمی است، اضافه کرد: به عنوان رئیس هیئت امنای صندوق عنوان می کنم که منابع لازم برای توسعه این صنعت (پتروشیمی) وجود دارد و هر موردی که مورد احتیاج باشد انجام خواهیم داد.

رئیس جمهوری توضیح داد: این پروژه بزرگ در روزی افتتاح می شود که آنها که با قلدری مدعی بودند ایران را به زمین خواهند زد، با ذلت و سرافکندگی سرنگون شدند. کارهای آنهایی که علیه ملت ما توطئه و برنامه ریزی نموده بودند در روزهای انتهای عمر منحوس شان برای همه جهان و ملت ها و خود ملت آمریکا نیز روشن شد و همگان دیدند که اینها تا چه اندازه ضد دموکراسی و مجلس بودند.

روحانی مطرح نمود: همانطور که روزی مجلس شورای ملی آن موقع را مستبدان به توپ بستند اینها نیز انتها عمرشان با اوباشی که به سمت کنگره فرستادند، کنگره را به توپ بستند، اینها از شروع کارشان به همین شکل بودند، اما در انتها برای همه آشکار شد که این تروریست ها چه جنایتی بر مردم آمریکا و جهان روا داشتند.

پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس برای ما افتخار آفرین است

وی با بیان اینکه پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس پروژه بسیار مهمی است که برای ما افتخار آفرین است، گفت: از ابتدای سال تا امروز 11 پروژه مهم پتروشیمی افتتاح شده است و امیدواریم 6 پروژه دیگر هم در جهت افتتاح باشد.

رئیس جمهوری ادامه داد: مردم امیدوار باشند ظرف دو سال آینده همه مشعل هایی که امروز گازهای ما را می سوزاند، محیط زیست را آزار می دهند و در نتیجه سرمایه ما از بین می برند به طور کامل جمع آوری می شوند.

روحانی گفت: این پالایشگاه بزرگ گازی که یکی از بزرگترین پروژه ها در سطح منطقه و خاورمیانه است، امروز به دست فرزندان این مرز بوم به بهره برداری رسمی رسید، اجرای این طرح در سال 94 و 95 یعنی شرایطی که دست ما در سایه برجام باز شده بود و توانستیم نفت را صادر کنیم و بخش بزرگی از پول نفت به صندوق وارد شود، قوت گرفت.

وی اضافه کرد: مردم باید بدانند 38 درصد از پول حاصل از فروش محموله های نفت خام کشور به صندوق توسعه ملی واریز می شود، بنابراین، همه پول محموله هایی که فروخته می شود در اختیار دولت قرار نمی گیرد و تنها 14.5 درصد آن در اختیار خود شرکت ملی نفت ایران برای توسعه و اداره امورش قرار می گیرد، آنچه در اختیار دولت قرار می گیرد مقداری اندک است.

رئیس جمهوری توضیح داد: هر قدر شرایط ما مناسب و درآمد ما اضافه شود، بخش بزرگ درآمدهای نفتی در اختیار صندوق توسعه ملی برای تحول در فراوری و صنعت قرار می گیرد و امیدواریم سال آینده همان طور که پیش بینی کردیم بتوانیم روزانه 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت بفروشیم. این سهم نفت در اختیار صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های توسعه ای کشور قرار می گیرد.

روحانی تاکید نمود: استان خوزستان در صنعت نفت و گاز و دیگر صنایع در کشور سرآمد است، امروز شاهد افتتاح طرح بزرگی در این استان بودیم که بیش از سه میلیارد دلار در آن هزینه شده و برای حفظ محیط زیست نیز بسیار مهم است.

وی مطرح نمود: بخشی از قدرت ملی ما در سایه قدرت انرژی بدست می آید، ما کشوری هستیم که منابع بزرگ نفت و گاز دارد و از خطوط متعدد کشتیرانی نیز بهره مندیم، از این رو صندلی ویژه و مهمی در این صنعت داریم. مردم باید بدانند که ایران بزرگترین منبع گازی جهان است، کشور ما بیش از 31 هزار میلیارد مترمکعب گاز در اختیار دارد که البته به دست آوردن و فرآوری آن مشکلاتی دارد که در حال اجرا است.

روحانی اضافه کرد: امروز در دولت دوازدهم برای نخستین بار در تاریخ ایران شاهد فراوری روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز هستیم. با این همه گازی که فراوری می کنیم و در اختیار مردم می گذاریم باز هم در زمستان مشکل داریم باید مقداری در بخش فرهنگ سازی کوشش کنیم و کارهای دیگری انجام دهیم که مردم به ویژه طی زمستان در مصرف مراقبت نمایند.

جهان به نفت و گاز ایران احتیاجمند است

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه جهان به نفت و گاز ایران احتیاجمند است، گفت: می توانیم در فراوری و صادرات گاز قطب اصلی منطقه باشیم، زیرا یکی از مؤلفه های قدرت ملی ما، قدرت انرژی است. معتقدم در زمینه صادرات گاز کارهای خوبی اجرا شده اما در این بخش عقب هستیم، در حالی که باید جزو پنج کشور نخست جهان در زمینه صادرات گاز باشیم.

روحانی گفت: امروز بیشتر به دو کشور گاز صادر می کنیم که باید بتوانیم سه تا چهار کشور دیگر هم مشتری گاز ما شوند، صادرات گاز ایران باید صندلی بهتری به دست آورد، البته در فصل هایی دست ما برای صادرات گاز باز است، اما به هر حال باید این صادرات تداوم یابد تا صندلی مناسب تری در سطح منطقه به دست آوریم.

سیاست خارجی در جهش فراوری نقش مهمی دارد

وی با تاکید بر نقش مهم یاری بانک ها در به ثمر رسیدن پروژه های توسعه ای کشور، مطرح نمود: کسانی که بد زبان و شاید آگاه هم نباشند، بدانند که سیاست خارجی چه نقش مهمی می تواند در توسعه مالی داشته باشد. اگر سیاست خارجی نبود، اگر برجام نبود و پول فروش نفت در سال های 95 و 96 وارد صندوق توسعه ملی نمی شد این پروژه نیز با مشکلاتی روبه رو می شد.

رئیس جمهوری ادامه داد: مهندسان ایرانی نیز فداکاری و ایثار کردند، زیرا در شرایط تحریم کسی به برای یاری به این پروژه به ایران نمی آمد، اما امروز ایران جزو کشورهایی است که ابر پروژه هایی در زمینه برق، آب، گاز و نفت به دست فرزندان این مرز و بوم انجام داده است.

روحانی، حضور و فعالیت بخش خصوصی در حوزه بالادستی صنایع پتروشیمی را بسیار ارزشمند دانست و گفت: در این دولت فراوری بنزین بیش از دو برابر شده و به 110 میلیون لیتر در روز رسیده است. صادرات فرآورده های نفتی نیز افزایش 4 برابری داشته به گونه ای که در سال 92 صادرات فرآورده های ما در بخش نفت و گاز 5.9 میلیون تن بود که امروز به عدد سالانه 22.3 میلیون تن رسیده است.

رئیس جمهوری توضیح داد: هزینه پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس ظرف چهار سال باز می شود و مردم باید بدانند طرحی که چند سال روی آن کار شده زمانی که بهره برداری برسد پول آن در مدت زمانی باز می شود و پس از چند سال به سود مورد نظر می رسد که این موضوع از لحاظ مالی نیز مهم است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1228

به "بخشی از قدرت ملی ایران در سایه قدرت انرژی به دست آمده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخشی از قدرت ملی ایران در سایه قدرت انرژی به دست آمده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید