هیچ شفافیتی در حوزه خدمات فضای مجازی وجود ندارد

به گزارش سرگرمی تفریحی، به گزارش خبرنگاران، فرشاد مهدی پور، مؤسس مرکز مطالعات فضای مجازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در برنامه بدون توقف با تأکید بر اینکه هیچ شفافیتی در حوزه خدمات فضای مجازی وجود ندارد، به سهم 28 درصدی دولت از درآمد اپراتورها اشاره نمود و گفت: بر این اساس دولت نمی تواند از درآمد پهنای باند خارجی چشم پوشی کند.

هیچ شفافیتی در حوزه خدمات فضای مجازی وجود ندارد

مهدی پور در ادامه سخنانش درباره مسؤلیت فضای مجازی در ایران اضافه نمود: ما با شبکه ای از ذی نفعان روبرو هستیم که هر کدام تولی بخشی از این ماجرا را دارند. این یک مسئله چندبخشی است، مثلاً زیرساخت شبکه ملی ارتباطات را وزارت ارتباطات به وجود می آورد اما انجام نمی گردد، یعنی شورای عالی فضای مجازی متولی آن را روشن نموده است. اما در مورد محتوا متولیان فراگیرتر هستند و تعداد آنها افزایش پیدا نموده چون ما کاربر، محتوا، خدمات و زیرساخت داریم.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: پس متولی زیرساخت وزارت ارتباطات است با بودجه معین و بودجه سالانه و اپراتورهایی که نقش آفرینی می نمایند، در بخش محتوا هم که مثلاً صداوسیما است و اخیراً هم با ساترا در ارتباط هستیم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بعضی سازمان های کوچک تر، در بخش خدمات هم وزارت بازرگانی، وزارت اقتصاد، وزارت ارتباطات، معاونت فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان حضور دارند چون بخش خدمات عظیم تر است و کلیت این مجموعه زیر نظر رئیس جمهور است.

جلسه کمیته جرایم رایانه ای تشکیل نشده است

وی در پاسخ به این سوال که در حوزه خدمات ردپای آقازادگی و رانت چقدر دیده می گردد گفت: ما در حوزه خدمات باید مطالبه شفافیت کنیم. چون شفافیتی در این بخش وجود ندارد که این اپی که یکباره بالا آمده و بازار را در انحصار خودش درآورده چطور عمل می نماید. سوالات ما در مورد پشت صحنه اداره شدن بیش از این مسئله اهمیت دارد، چون آنها کسب وکار می نمایند و ما باید بدانیم چه کسی این پول را اینجا آورده است، اما این اطلاعات را نداریم.

این کارشناس حوزه ارتباطات همچنین توضیح داد: سال 89 قانونی نوشته شده و در واقع طبق آن کمیته معین جرایم رایانه ای ذیل نظر دادستان کشور تشکیل شد که کمیته ای بین دستگاهی است. شش گزینه و مجموعه ای از دولت، مجلس و قوه قضائیه در آن حضور دارند که وظیفه برخورد مستقیم با جرایم را برعهده دارد. ولی مدت ها است اجازه تشکیل جلسه به آن داده نمی گردد. یعنی جلسه مدت ها است تشکیل نشده چون یک بخش که نمی خواسته موضوعی در جلسه تصویب گردد، در آن شرکت ننموده و جلسه تشکیل نشده، چون اشکالات روندی و فرایندی داریم.

مهدی پور در ادامه اضافه نمود: ما باید بدانیم این مسائل را داریم و راه حلی نیز وجود دارد. یعنی ما با یک پدیده نوظهور روبرو هستیم و کوشش مان در ناحیه ساختار و سیاست به نسبت این تقریباً فعالانه بوده است. اما اجرا و فرآیندهایی اعمال آن، به شدت کند وعقب مانده است.

28 درصد درآمد اپراتورها به دولت می رسد

کارشناس سیاستگذاری فرهنگی همچنین شرح داد: رئیس شورای عالی فضای مجازی اقتدار و قدرت لازم را دارد و می تواند حتی خارج از شورای علی فضای مجازی به اعتبار اینکه عظیمترین بنگاه مالی در کشور دولت است، این موارد را پیگیری کند. سال 92 که دولت جدید سرکار آمد رئیس دفتر فعلی رئیس جمهور که وزیر ارتباطات آن موقع بود، وعده داد شبکه ملی اطلاعات را تا انتها سال اجرایی خواهم کرد. از آن وعده تا الان هشت سال گذشته و هیچ اتفاقی نیفتاده است. خوب ایشان قطعاً نسبت به آن موقع، قدرت بیشتری دارد، ولی این اتفاق هنوز در کشور نیفتاده است.

رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به اینکه 28 درصد از درآمد اپراتورها در ایران به دولت می رسد، یادآور شد: هر چقدر پهنای باند خارجی بیشتر فروخته گردد درآمد آنها افزایش پیدا می نماید. یعنی اینجا با یک کاهش درآمد روبرو هستیم و دست برداشتن از آن سخت است. من نمی خواهم همه چیز را به سیاست برگردانم، می خواهم بگویم منافع مالی سودبازده کم اهمیت از نظر ما ولی عظیم از لحاظ عددی، عظیمی وجود دارد که اجازه نمی دهد این سیاست ها اجرا گردد.

مهدی پور تأکید کرد: همین امروز گزارشی درباره بودجه فضای مجازی سال جاری دیدم. نکته جالب این است که این گزارش را یکی از نهادهای حاکمیتی نوشته و به مجلس می دهد که در بودجه نوشته شده، چطور بودجه فضای مجازی تکه تکه شده که نهایتاً کسی نتواند پیگیری کند کدام یک از آنها برای ارتقای فضای مجازی و کدام برای زیرساخت است. چون واقعاً اینترنت خانگی مسئله حادی است درواقع این پروژه شکست خورده است. چرا ما نمی توانیم خدمات خانگی را پیش ببریم و نسل جدی تر آن را بیاوریم؟

مردم به خدمات خوب، سرعت پایدار و قیمت مناسب اعتماد می نمایند

این پژوهشگر فضای مجازی در پاسخ به این سوال که بعضی به بهانه لو رفتن اطلاعات شخصی از اپلیکیشن های داخلی استفاده نمی نمایند اظهار کرد: هر سرویس امنیتی که بخواهد می تواند هر کاربری را تحت پیگرد قرار دهد. ولی موضوع این است که بعضی در ایران به دنبال ایجاد هراس و تبلیغ منفی هستند. این بیشتر برای ایجاد هراس است، شما خدمات خوب، کیفیت بالا، سرعت پایدار، قیمت مناسب با حفظ حریم در اختیار کاربران قرار بده، حتماً مردم اعتماد می نمایند. همین الان در خریدهای داخلی، فروشگاه های اینترنتی، تمام اطلاعات فردی خودتان را به اشتراک می گذارید و بعضاً مورد سوءاستفاده هم قرار می گیرید.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه به لحاظ فنی، امکان توسعه اپ های خودمان را در کشورهای منطقه نداریم، توضیح داد: با اینکه تکنولوژی آن را درست کردیم نمی توانیم این کار را انجام دهیم. همین الان خدمات ابری را در کشوری مثل عراق نداریم. ما نتوانستیم اپ های خودمان را فرامنطقه ای کنیم اما معکوس آن صورت گرفته و به بعضی از اپ های غیرایرانی خدمات دادیم، غیر از پهنای باند به آنها امکانات دادیم و روی آنها سرمایه گذاری کردیم تا خدمات بهتری به ایران بدهند.

کمتر از 300 نفر فعال در شرکت های ایرانی بازی ساز

این کارشناس حوزه فضای مجازی در حال حاضر تعداد نیروی انسانی فعال در شرکت های ایرانی بازی ساز کمتر از 300 نفر است، گفت: ما زیرساخت را فراهم کردیم اما چون از آن حمایت نشده این صنعت در حال فروپاشی است و بسیاری از افرادی که در این حوزه فعالیت می کردند در حال حاضر برای کشورهای دیگر از جمله ترکیه بازی می سازند.

مهدی پور در انتها در پاسخ به این سوال که چرا به طور کلی از اپ ها، بازی ها و پیغام رسان های داخلی حمایت نمی گردد یادآور شد: در این حوزه متولیان و ذی نفعان مستقیم وجود دارد و ذینفعانی که در یک پروتکل عمومی تر و کشوری این فضا را اداره می نمایند و مسؤلیت متوجه اینهاست، اما یک شبکه ای از عوامل از جمله ذی نفعان، مسائل سیاسی، نگاه نظری، ناکارآمدی و مداخله گری وجود دارد که مانع از رشد و حمایت از فعالان این حوزه در کشور می شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1261

به "هیچ شفافیتی در حوزه خدمات فضای مجازی وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ شفافیتی در حوزه خدمات فضای مجازی وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید