بانک مرکزی ارزهای دیجیتال را به رسمیت می شناسد

به گزارش سرگرمی تفریحی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره آخرین شرایط ارز دیجیتال بومی در کشور اظهار کرد که اکنون بانک مرکزی از مرحله ای که به صورت کلی رمزارز را به عنوان یک فرآیند و تکنولوژی رد می کرد، به مرحله ای رسیده که رمزارزها را به رسمیت بشناسد و با آنها تعامل کند.

بانک مرکزی ارزهای دیجیتال را به رسمیت می شناسد

ارز دیجیتال یا Cryptocurrency یک فرم از پول الکترونیکی است که از یک فناوری غیرمتمرکز استفاده می کنند که به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت نام یا استفاده از بانک ها و سازمان های واسطه می دهند. زمانی که صحبت از ارزهای دیجیتال در کشور ما هم داغ شد در اسفند سال 1396، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از پیاده سازی آزمایشی نخستین ارز دیجیتالی کشور توسط پست بانک و عرضه به نظام بانکی برای تأیید ، خبر داد.

وزیر ارتباطات همان زمان اعلام کرده بود: اگر ارزهای دیجیتال خارجی در ایران فعالیت کنند و بتوانیم در برخی معاملات خرد از آن ها استفاده کنیم، مفید خواهد بود. با این حال سیاست بانک مرکزی این است که فعلاً بیت کوین، اتریوم و سایر ارزها را به رسمیت نمی شناسد. اما با گذشت سه سال از زمانی که طرح ارز دیجیتال بومی به میان آمد، خبر خاصی از راه اندازی این محصول تکنولوژی نشد.

هرچند پس از آن، انجمن بلاک چین هم گفت اقداماتی هم برای راه اندازی رمزارز بومی انجام شده، از جمله چند پروژه ای که در ایران انجام می شود که نمونه نهایی آن ها آماده است و در حالت پایلوت کار می کنند. اما با توجه به اینکه در این مدت اخباری از سوی ارزهای دیجیتال بومی شنیده نشد، اینطور برداشت شد که بانک مرکزی به این تکنولوژی چراغ سبز نشان نداده است.

بررسی مقررات انتشار رمزپول بانک مرکزی

با وجود این، اکنون به نظر می رسد سیاست بانک مرکزی در برخورد با رمزارزها در حال تغییر است. کمااینکه عبدالناصر همتی -رئیس کل بانک مرکزی- چندی پیش در اینستاگرام خود درباره رمزپول بانک مرکزی نوشته بود: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با بررسی فرایند جدید جهانی و متمرکز شدن بر الگوهای مختلف در پی انتخاب بهترین راهبرد ممکن در این حوزه است و ویرایش اولیه سند جامع رمز پول را تهیه کرده. از همکارانم در ادارات ذی ربط بانک مرکزی خواسته ام بر اساس اقدامات انجام شده، مقررات انتشار رمز پول بانک مرکزی را بررسی کرده و جهت تصمیم گیری ارائه کنند تا امکان استفاده از نتایج آن در سیاست گذاری پولی فراهم آید.

در این راستا آذری جهرمی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه زمانی بحث پیگیری رمزارز را شروع کردیم، اظهار کرد: بانک مرکزی در زمان مدیریت قبلی دکتر سیف نظرش بر این بود که رمزارز چون یک نوع ارز است جزو حوزه های فعالیت بانک مرکزی به شمار می رود، ما هم کل کارهایی که در این حوزه انجام شده بود را به آنها منتقل کردیم تا با چارچوبی که مد نظر آنهاست پیش برویم.

وی ادامه داد: آخرین خبر از این موضوع، خبر آقای همتی در صفحه اینستاگرامشان بود که روی رمزارز به نتایجی رسیدند و آخرین گزارش را دادند. پیام دکتر همتی این بود که بانک مرکزی از مرحله ای که به صورت کلی رمزارز را به عنوان یک فرآیند و تکنولوژی رد می کرد، به این مرحله رسیده که روی آن در حال کار کردن است تا رمزارزها را به رسمیت بشناسد و با آنها تعامل کند. این مهم ترین پیام رئیس بانک مرکزی در دوره جدید بود که دارد اتفاق می افتد و پیش می رود.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1290

به "بانک مرکزی ارزهای دیجیتال را به رسمیت می شناسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی ارزهای دیجیتال را به رسمیت می شناسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید