از خواص عرق اسطوخودودس چه می دانید؟

به گزارش سرگرمی تفریحی، عرق اسطوخودوس یا لوندر همانند بسیاری از گیاهان دارای خواص و فواید بسیار زیادی است که بر ابعاد مختلف سلامتی تاثیر می گذارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

از خواص عرق اسطوخودودس چه می دانید؟

خواص عرق اسطوخودوس

1 - برای پوست

عرق اسطوخودوس سرشار از آنتی اکسیدان های مفید برای سلامت پوست است.همچنین خواص آنتی بیوتیک طبیعی دارد و می تواند التهاب پوست را نیز کاهش دهد.می توان از این عرق گیاهی برای درمان جوش ، آکنه ، جای نیش حشرات ، جای جوش و کاهش واکنش های آلرژیک استفاده کرد.

برای استفاده از این خاصیت می توانید به روش های مختلفی عمل کنید. برای مثال :

یک قاشق چای خوری عرق اسطوخودودس را با کمی روغن نارگیل و یا روغن جوجوبا و یا روغن آرگان مخلوط نموده و به صورت خود بمالید و 15 دقیقه ماساژ داده و سپس با آب ولرم بشویید. از این روش می توانید دوبار در روز و حداکثر به مدت 14 روز بهره ببرید. بعد گذشت چند روز احساس خواهید کرد که صورت شما لطیف تر و درخشان تر شده است.

برای از بین بردن التهاب پوست می توانید یک قاشق چای خوری عرق اسطوخودوس را با کمی روغن زیتون و روغن آفتاب گردان مخلوط نموده و به محل آسیب دیده بمالید و بعد از 10 دقیقه با آب و ماده شوینده ملایم بشویید.

اگر در حمام وان دارید می توانید کمی عرق اسطوخودوس را به آب وان حمام خود اضافه نموده و همچنین مقداری هم به شامپوی خود اضافه کنید.

2 - برای درمان جوش

بر خلاف داروهای شیمیایی ، درمان جوش توسط عرق اسطوخودوس هیچ عوارض جانبی در پی ندارد.این داروی گیاهی خاصیت آنتی بیوتیک طبیعی دارد و می تواند منافذ پوست را تمیز نموده و به کاهش التهاب ناشی از جوش صورت یاری کند.بعد از درمان می توانید برای از بین بردن جای جوش نیز از همین روش بهره ببرید.

دو قاشق چای خوری عرق اسطوخودوس را به کمی روغن فندق و یا گردو اضافه کنید و بر روی جوش ها بمالید و ماساژ دهید.بعد از 15 دقیقه بشویید و به آرامی خشک کنید. از این روش می توانید 2 بار در روز و به مدت 14 روز بهره ببرید.

و یا می توانید دو قاشق از این عرق گیاهی را با یک قاشق عرق برگ زیتون و کمی روغن آرگان مخلوط نموده و مانند روش قبل بر روی جوش بمالید.

3 - برای درمان اگزما

اگزما باعث خشک شدن شدید پوست و پوسته پوسته شدن آن می گردد و خارش بسیار زیادی ایجاد می نماید. همان خواصی که قبلا برای این عرق گیاهی اشاره شد می تواند برای کاهش علائم اگزما نیز بسیار مفید باشد.

نحوه استفاده از این عرق برای درمان اگزما به این صورت است که دو قاشق چای خوری عرق اسطوخودوس را با مقداری روغن نارگیل و روغن آرگان مخلوط نموده و بر روی محل آسیب دیده بمالید.

4 - برای درمان خشکی لب

اگر لب های شما خشک هستند و به راحتی ترک می خورند و دچار خونریزی می شوند می توانید از روش زیر برای درمان بهره ببرید.

یک قاشق چای خوری عرق اسطوخودوس را با کمی ژل آووکادو و روغن نارگیل مخلوط نموده و بر روی لب های خود بمالید. از این روش می توانید شب قبل از خواب استفاده نموده و صبح به محض بیدار شدن ، لب های خود را با آب ولرم بشویید. برای اثر بخشی بهتر می توانید کمی هم عسل طبیعی به آن اضافه کنید.

5 - برای درمان سوختگی

اجزای تشکیل دهنده فعال عرق اسطوخودوس می تواند برای تسکین درد سوختگی مفید بوده و روند بهبود محل آسیب دیده را تسریع کند.همچنین خاصیت ضد التهابی آن می تواند به کاهش تورم و قرمزی محل سوختگی یاری کند.

برای این منظور هم می توانید از ترکیب روغن نارگیل و عرق اسطوخودس بهره ببرید.توجه داشته باشید که محل سوختگی نباید دارای زخم باز باشد.از این روش می توانید برای درمان آفتاب سوختگی هم بهره ببرید.

6 - برای سلامت مو مفید است

عرق اسطوخودوس می تواند برای جلوگیری از ریزش مو و افزایش سرعت رشد مو مفید باشد.همچنین خواص ضد التهابی و ضد میکروبی آن می تواند باعث برطرف خارش پوست سر و درمان شوره سر گردد.

برای این منظور می توانید عرق اسطوخودوس را به شامپوی خود اضافه کنید. همچنین می توانید دو قاشق چای خوری از این عرق را به کمی روغن نارگیل اضافه نموده و به عنوان ژل سر بهره ببرید.

ماساژ پوست سر با استفاده از ترکیب عرق اسطوخودوس + روغن نارگیل + اسانس سدر می تواند در مدت سه ماه ، ریزش مو را به شدت کاهش داده و سرعت رشد مو را افزایش دهد.همچنین می تواند باعث درخشان شدن موها شده و از سفید شدن زود هنگام مو جلوگیری کند.

برای درمان شوره سر نیز می توانید به ترکیب اشاره شده در بند قبل ، یک الی دو قطره اسانس روغن درخت چای اضافه نموده و پوست سر را با آن ماساژ دهید.

7 - به کاهش درد مفاصل یاری می نماید

به دلیل خواص ضد التهابی و ضد درد این عرق گیاهی و همچنین به دلیل اینکه می تواند باعث افزایش گردش خون در محل گردد ، از این عرق می توان برای کاهش درد مفاصل استفاده کرد.

برای این منظور می توانید از ترکیب روغن آرگان و عرق اسطوخودوس استفاده نموده و خمیر به دست آمده را بر روی مفصل بمالید.

8 - برای درمان سردرد مفید است

برای این منظور می توانید عرق اسطوخودوس را در هوای اتاق اسپری کنید.نوشیدن چای همراه با این عرق نیز می تواند بسیار مفید باشد.

همچنین می توانید این عرق را با روغن نارگیل مخلوط نموده و بر روی پیشانی و شقیقه های خود بمالید.

9 - برای کاهش استرس و اضطراب مفید است

تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می دهد اسطوخودوس می تواند برای کاهش علائم افسردگی ، استرس ، اضطراب و خستگی و بی حالی روزانه مفید باشد.

بوی اسطوخودوس می تواند بصورت مستقیم باعث احساس آرامش گردد.برای این منظور می توانید این عرق را در هوای اتاق اسپری کند. همچنین می توانید آن را با کمی روغن آرگان مخلوط نموده و به کف دست خود بمالید و گاهی بو کنید و یا می توانید با کمی روغن نارگیل مخلوط نموده و به پشت گوش خود بمالید.

همچنین مصرف خوراکی این عرق دارویی نیز می تواند برای درمان افسردگی و کاهش استرس و اضطراب بسیار مفید باشد.

10 - برای درمان بی خوابی مفید است

بجای استفاده از قرص های شیمیایی برای درمان بی خوابی می توانید از اسطوخودوس بهره ببرید.برای این منظور می توانید این عرق را در هوای اتاق اسپری کنید و یا کمی اسطوخودوس را با روغن نارگیل مخلوط نموده و به پشت گوش خود بمالید.

11 - برای دفع حشرات

استفاده از این عرق دارویی می تواند باعث دفع حشراتی مانند مگس و پشه گردد. برای این منظور می توانید در هوای اتاق اسپری کنید.در صورتی که در جایی هستید که پشه ها شما را نیش می زنند و فضا باز است ، می توانید از ترکیب عرق اسطوخودوس و روغن نارگیل بهره ببرید.

12 - برای مسائل تنفسی مفیداست

از عرق اسطوخودوس می توانید برای کاهش علائم سرماخوردگی مانند گلودرد ، سرفه ، گرفتگی بینی ، عفونت های گلو و.... بهره ببرید.با توجه به این که این عرق دارویی خاصیت آنتی اکسیدانی و آنتی بیوتیک طبیعی دارد می تواند برای این مورد بسیار مفید باشد.

برای درمان گلودرد ، سرفه و گرفتگی بینی می توانید دو قاشق چای خوری عرق اسطوخودوس را همراه با 3 قطره اسانس اکالیپتوس در یک لیوان آب بریزید و آب را بجوشانید و با بخار آن ، بخور کنید.

همچنین می توانید عرق اسطوخودوس را با کمی روغن نعناع و اسانس اکالیپتوس مخلوط نموده و بر روی سینه ، گردن ، گونه ها و پیشانی خود بمالید و بعد از 15دقیقه بشویید.

13 - برای کاهش علائم سرطان مفید است

تحقیقات نشان داده اند که اسطوخودوس می تواند علائمی مانند تهوع ، استفراغ و بی حالی ناشی از سرطان را کاهش دهد.برای این منظور هم می توانید به صورت خوراکی و هم به صورت رایحه درمانی بهره ببرید.

14 - برای کاهش قند خون مفید است

عرق اسطوخودوس جذب گلوکز را در بدن تحت تاثیر قرار داده و به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی می تواند استرس اکسیداتیو را در بدن کاهش دهد.به همین دلیل در بعضی از تحقیقات اشاره شده است که می توان از آن برای کاهش قند خون نیز استفاده کرد.

عوارض عرق اسطوخودوس

مصرف این عرق گیاهی در حال معمول عوارض جانبی ندارد ولی در صورتی که به قصد دارویی و به مقدار زیاد و طولانی مدت مصرف گردد ممکن است باعث بروز عوارض جانبی گردد.

شما مجاز به خود درمانی نیستید و برای استفاده دارویی ، حتما باید با متخصص طب سنتی مشورت کنید.این عرق گیاهی ممکن است در صورت مصرف زیاد باعث سرگیجه و بی حالی گردد.

همچنین افت قند خون و افت فشار خون دور از انتظار نیست.در مصرف خوراکی نیز می تواند باعث سوزش سر دل و در مواردی باعث اسهال گردد.

تداخل دارویی عرق اسطوخودوس

معمولا تداخل دارویی چندانی ایجاد نمی نماید. در موارد زیر باید احتیاط گردد:

در صورتی که داروهای کاهش فشار خون مانند کاپتوپریل و آتنولول مصرف می کنید

در صورتی که داروهای کنترل قند خون مانند متفورمین مصرف می کنید

در صورتی که داروهای خواب آور مصرف می کنید.

در صورتی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کنید. مانند سرترالین و فلوکستین

اسطوخودوس در بارداری

عواملی مختلفی می تواند باعث گردد تا این گیاه دارویی در بارداری مفید با شد و یا مضر. برای این منظور توصیه می گردد با پزشک مشورت کنید.ولی به طور کلی و در حالت عادی به نظر میرسد که اسطوخودوس در بارداری بی خطر است.

انقباضات رحمی ایجاد نمی نماید و اثرات هورمونی ندارد.همچنین توجه داشته باشید که مصرف کم و معمول این عرق گیاهی به هیچ عنوان نمی تواند عوارض جانبی داشته باشد.

منبع: مشرق

منبع: همگردی
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 290

به "از خواص عرق اسطوخودودس چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از خواص عرق اسطوخودودس چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید