آمریکا دو سناریو را در رابطه با منشا ویروس کرونا اعلام کرد

به گزارش سرگرمی تفریحی، پس از درخواست جو بایدن برای معلوم شدن منشاء پیدایش ویروس کرونا، جامعه اطلاعاتی آمریکا گفت آژانس هایش دو تئوری را در رابطه با منشا کرونا ویروس دارند.

آمریکا دو سناریو را در رابطه با منشا ویروس کرونا اعلام کرد

به گزارش ایسنا؛ به نقل از خبرگزاری فرانسه، بر این اساس دو آژانس اطلاعاتی آمریکا بر این باورند که این ویروس به صورت طبیعی از تماس انسان با حیوانات آلوده ایجاد شده و یک آژانس دیگر هم بر این باور است که این ویروس در نتیجه یک حادثه آزمایشگاهی نشت کرده است.

دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا با اعلام اینکه جامعه اطلاعاتی آمریکا دقیقا نمی داند که چطور، چگونه و از کجا ویروس کووید-19 در ابتدای امر منتقل شده، اما احتمالا به دو سناریو باور دارد، گفت: اکثریت بر این باورند که هیچ اطلاعات کافی درباره ارزیابی اینکه یکی از تئوری ها بر دیگری ارجح باشد، وجود ندارد.

در بیانیه این دفتر همچنین به هویت دو آژانس از 17 آژانس اطلاعاتی که باور دارند ویروس از طریق حیوانات آلوده منتقل شده و یا اینکه کدام آژانس آن را بابت یک حادثه آزمایشگاهی می داند، اشاره ای نشده است.

دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا همچنین گفت، در هر دو تئوری آژانس ها اطمینان کامل درباره یافته های خود ندارد.

یکی از منابع نزدیک به تحلیل های جامعه اطلاعاتی آمریکا می گوید، نه سیا و نه آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا هیچکدام توضیح جایگزینی درباره منشا ویروس نداده اند و افزود: این ها هم در میان اکثریت آژانس های اطلاعاتی آمریکا هستند که بر این باورند اطلاعات کنونی در تعیین اینکه کدام سناریو از دیگری قابل قبول تر است، ناکافی است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه به نهاد های اطلاعاتی کشورش دستور داد تلاش های خود را برای یافتن سرمنشاء شیوع ویروس کرونا دو برابر کنند و ظرف مدت 90 روز گزارشی در این رابطه تهیه کنند.

این اقدام کاخ سفید در پی آن صورت گرفت که تئوری و برآورد ها درباره شیوع این ویروس از آزمایشگاهی در چین یک بار دیگر در رسانه ها شدت گرفته و با واکنش پکن هم همراه شده است.

پکن در این زمینه گفته است سیاسی کردن منشأ این ویروس می تواند ادامه تحقیقات را مختل کرده و تلاش های جهانی را برای جلوگیری از همه گیری تضعیف کند.

در حالیکه سازمان بهداشت جهانی قصد دارد مرحله دوم تحقیقات درباره منشأ ویروس کرونا را آغاز کند، پس از اتهاماتی درباره درز تصادفی ویروس SRAS-CoV-2 از آزمایشگاه تخصصی درباره کروناویروس ها در شهر ووهان، چین تحت فشار قرار گرفته است تا به بازرسان در تحقیقات شان کمک کند.

چین به دفعات مسؤولیت این آزمایشگاه درباره خروج و انتقال تصادفی این ویروس از آزمایشگاه را تکذیب کرده است و تاکید دارد که آمریکا و کشور های دیگر می خواهند با این اتهامات توجهات به شکست خود در زمینه مهار این ویروس را منحرف کنند.

سفارت چین در آمریکا گفت که از مطالعه کامل همه موارد زودهنگام کووید-19 در سراسر جهان و بررسی کامل برخی پایگاه های مخفی و آزمایشگاه های بیولوژیکی در سراسر جهان پشتیبانی می کند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1408

به "آمریکا دو سناریو را در رابطه با منشا ویروس کرونا اعلام کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا دو سناریو را در رابطه با منشا ویروس کرونا اعلام کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید