7 نکته و حقیقت جالب در مورد سیاره مریخ

به گزارش سرگرمی تفریحی، سیاره مریخ چهارمین سیاره نزدیک به خورشید و دومین سیاره کوچک در منظومه شمسی است. نام انگلیسی مریخ یعنی مارس (Mars) از خدای جنگ رومیان باستان گرفته شده است.

7 نکته و حقیقت جالب در مورد سیاره مریخ

به دلیل ظاهر سرخ رنگ این سیاره، اغلب به آن سیاره سرخ نیز گفته می شود. سیاره مریخ یک سیاره خاکی است و جو نازکی دارد که بیشتر آن را دی اکسید کربن تشکیل داده است. این سیاره به دلیل شباهت هایی که به زمین دارد همواره مورد توجه محققان و کاوشگران بوده تا بتوانند نشانه ای از حیات را روی آن کشف کرده و یا حتی شرایط زیست انسان بر روی آن را بسنجند. در ادامه این مطلب از خبرنگاران با 7 حقیقت جالب در مورد مریخ آشنا خواهید شد.

1- چرا مریخ سرخ رنگ است؟

همان طور که گفتیم در بسیاری از فرهنگ ها به مریخ سیاره سرخ گفته می شود و علت آن هم کاملاً مشخص است. اما چرا این سیاره به رنگ قرمز دیده می شود؟ در جواب باید گفت در سطح این سیاره حجم انبوهی از یک ماده شیمیایی به نام اکسید آهن (زنگ آهن) وجود دارد که تمام سخره ها و خاک آن را پوشانده و علت سرخ رنگ بودن مریخ هم همین موضوع است.

2- مریخ بسیار سرد است و قطب های یخی دارد

اگر به واسطه قرمز رنگ بودن مریخ فکر می کردید که این سیاره حتماً دمای بالایی دارد، سخت در اشتباهید. واقعیت این است که مریخ بسیار سردتر از کره زمین ما است و با اینکه دما در خط استوای آن ممکن است به 20 درجه سانتیگراد بالای صفر برسد، اما در قطب های شمال و جنوب آن دما تا 140 درجه زیر صفر افت می کند که برای ساکنین کره زمین دمایی عجیب و غیرقابل تحمل است.

3- بلندترین کوه منظومه شمسی

جالب است بدانید که بلندترین کوه منظومه شمسی در مریخ واقع شده است. این کوه آتشفشانی که المپوس (Olympus Mons) نام دارد، 24 کیلومتر ارتفاع دارد و این یعنی 3 برابر بلندتر از اورست است!

4- جاذبه سیاره مریخ

نیروی جاذبه در مریخ بسیار ضعیف تر از جاذبه زمین است و از همین رو اگر روزی بتوانید پا بر روی این سیاره سرخ بگذارید (و البته زنده بمانید!) می توانید پرش هایی تا سه برابر چیزی که در اینجا تجربه می کنید، داشته باشید!

5- تماشای دو ماه در شب!

اگر جزو کسانی هستید که شب ها از تماشا کردن ماه در آسمان لذت می برند، مریخ می تواند برایتان یک زیستگاه رویایی باشد. این سیاره دو قمر با نام های فوبوس (Phobos) و دیموس (Deimos) دارد که البته شکل ظاهری آن ها با ماه ما متفاوت است و به شکل کاملاً کروی نیستند.

6- سفر به مریخ

هیچ انسانی تا به حال پا به سطح مریخ نگذاشته اما دانشمندان در تلاش برای شناخت بیشتر آن، تا به امروز کاوشگرهای متعددی را به این سیاره سرخ ارسال کرده اند. اولین کاوشگر ارسال شده به مریخ Viking Landers نام داشت که در سال 1976 به سطح مریخ رسید. گفته می شود که در حال حاضر 13 ربات فعال در سطح مریخ وجود دارد که مشغول جمع آوری و ارسال اطلاعات به زمین هستند.

7- طول روز در مریخ

هر روز در مریخ 24 ساعت و 37 دقیقه به طول می انجامد که کمی بیش تر از طول شبانه روز زمین است. هر سال هم در این سیاره تقریباً دو برابر زمین یعنی 687 روز است که این مسئله به علت مدار طولانی تر مریخ و سرعت کمتر آن در چرخش به دور خورشید است.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه بیشتر مطلب رعد و برق در جو مشتری را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1056

به "7 نکته و حقیقت جالب در مورد سیاره مریخ" امتیاز دهید

3 کاربر به "7 نکته و حقیقت جالب در مورد سیاره مریخ" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نکته و حقیقت جالب در مورد سیاره مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید