کشت گونه های برتر گل محمدی افزایش می یابد

به گزارش سرگرمی تفریحی، انتظار می رود با توسعه گشت ارقام برتر گل محمدی، میزان بهره وری این گیاه در کشور به شکل قابل ملاحظه ای افزایش یابد.

کشت گونه های برتر گل محمدی افزایش می یابد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، گل محمدی از جمله اقلام بسیار مهم کشاورزی در استان های مرکزی کشور محسوب می شود. با توجه به توسعه کاربرد این محصول در صنایع آرایشی، بهداشتی و عطرسازی انتظار می رود با ایجاد صنایع بالادستی بیشتر حول محور این گل کشت آن توسعه یابد.

در حال حاضر 24 هزار هکتار زیر کشت گل محمدی واقع شده است. با برنامه ریزی های اجرا شده، به زودی 5 هزار هکتار دیگر هم زیر کشت گل محمدی قرار خواهد گرفت. دفتر هماهنگی دانش، صنعت و بازار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به نام نهاد بالادستی کانون های هماهنگی دانش، صنعت و بازار از ایجاد یک کانون ویژه هم با نام کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر حمایت کرده است.

با توجه به کاشت انواع ارقام گل محمدی در کشور لازم بود با ایجاد یک برنامه ملی تمام ارقام مورد استفاده در کشور مورد بررسی علمی دقیق قرار گیرد و ارقام برتر شناسایی شوند.

بر این اساس، کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار گل محمدی و گیاهان معطر با همکاری برخی نهاد های وابسته به وزارت جهاد کشاورزی و تشکیل تیمی از پژوهشگران و اساتید حوزه گیاه شناسی، پیروز شد تا یک طرح علمی را در این حوزه پیاده سازی کند. در نهایت هم ارقام گل محمدی، کاشان 93 و یزد 94 به نام ارقام برتر در کشور، انتخاب شدند.

میانگین عملکرد رقم کاشان 93 در هر هکتار 2533 کیلوگرم است و پتانسیل عملکرد بیش از 3 تن و 800 کیلو در هر هکتار را هم دارد. میانگین عملکرد رقم یزد 94 در هر هکتار هم 2857 کیلوگرم است و پتانسل عملکردی آن بیش از 3 تن و 700 کیلو است.

انتظار می رود با توسعه گشت ارقام برتر گل محمدی، میزان بهره وری این گیاه در کشور به شکل قابل ملاحظه ای افزایش یابد و با توجه به بالا رفتن سطح کیفیت محصول، فرایند ایجاد کارخانجات و شرکت های فناور متمرکز بر فرآورده های مرتبط با گل محمدی افزایش یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1455

به "کشت گونه های برتر گل محمدی افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشت گونه های برتر گل محمدی افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید