چرا کشتار طاعون در قرن هفدهم بیشتر بود؟

به گزارش سرگرمی تفریحی، آخرین موج عمده همه گیری طاعون در سال 1665 در لندن بود. در این همه گیری حدود 100 هزار نفر، تقریبا یک چهارم جمعیت لندن ظرف هجده ماه جان باختند.

چرا کشتار طاعون در قرن هفدهم بیشتر بود؟

پژوهشگرانی که در مورد پیامد های طاعون در لندن از هنگام ورود ویروس از آسیا در اواسط دهه 1330 میلادی تا آخرین موج آن در سال 1666 تحقیق می کنند، برآورد کرده اند که سرعت شیوع بیماری در قرن هفدهم چهار برابر آن در قرن چهاردهم بوده است.

پژوهشگران دانشگاه مک مَستر کانادا پس از بررسی هزاران سند مرتبط با 300 سالی که طاعون در پایتخت بریتانیا شیوع داشت، می گویند شیوع بیماری در همه گیری های بعدی تسریع شده است.

عامل طاعون که بعد ها به مرگ سیاه موسوم شد، باکتری یِرسینیا پِستیس است که ناقل آن شپش و موش سیاه است. این بیماری در ژوئن سال 1348 وارد انگلستان (بخشی از بریتانیا) شد، تا پائیز به لندن رسید و تا تابستان سال 1349 میلادی سراسر کشور را فرا گرفت.

برآورد شده است که این همه گیری میان 40 تا 60 درصد جمعیت انگلستان و یک سوم جمعیت اروپا را به هلاکت رساند. موج طاعون در انگلستان تا دسامبر سال 1349خوابید، اما برای سه قرن پس از آن حالت بومی به خود گرفت و گاه سربلند می کرد.

آخرین موج عمده همه گیری طاعون در سال 1665 در لندن بود. در این همه گیری حدود 100 هزار نفر، تقریبا یک چهارم جمعیت لندن ظرف هجده ماه جان باختند.

تیم پژوهشی دانشگاه کانادا می گوید در همه گیری قرن چهاردهم، تعداد مبتلایان هر 43 روز دوبرابر می شد. اما در همه گیری قرن هفدهم موارد ابتلا به طاعون هر یازده روز دو برابر می شد. دیوید اِرن، استاد دانشکده ریاضیات وآمار دانشگاه مک مستر و محقق موسسه پژوهش بیماری های عفونی مایکل جی گروت که مولف ارشد این گزارش است می گوید: تفاوت میان افزایش سرعت شیوع بیماری شگفت انگیز است.

پروفسور ارن و تیم متشکل از آمارگران، بیولوژیست ها و ژن شناسان تکامل بشر، شاخص مرگ و میر در لندن را بر أساس داده های تاریخی، جمعیتی و اپیدمیولوژی از سه منبع برآورد کرده اند: وصیت نامه و شهادت های شخصی، بایگانی های کلیسا ها و بایگانی موارد مرگ ومیر در لندن.

این تنها به شمارش تعداد قربانیان محدود نمی شد، زیرا هیچ گونه سندی در مورد مرگ ومیر مردم در لندنِ پیش از سال 1538 موجود نیست. در عوض، پژوهشگران درمیان داده هایی مثل وصیت نامه های شخصی و شهادت نامه ها نحوه شیوع طاعون در میان مردم را بررسی کرده اند.

پرفسور ارن می گوید: در آن زمان مردم در هنگام مرگ یا ترس از نزدیک بودن به مرگ وصیت نامه خود را می نوشتند، بنابراین ما فرض را بر این گذاشتیم که تاریخ وصیت نامه ها نشانه خوبی از گسترش وحشت و مرگ بوده است.

در قرن هفدهم که هم وصیت نامه ها و هم موارد مرگ ومیر ثبت می شد، ما به هردو منشاء مراجعه کردیم و به همان میزان رشد رسیدیم. هیچ شهروندی که در قرون چهاردهم و هفدهم در لندن می زیسته نمی توانست تصور کند که صد ها سال بعد ما این آمار و اسناد را برای درک گسترش بیماری استفاده خواهیم کرد.

هرچند مطالعات ژنیتک، عامل بیماری طاعون را باکتری یرسینا پستیس معین کرده است، اما داده های چندانی در مورد نحوه سرایت آن در دست نیست.

هنریک پوینار، استاد بخش انسان شناسی دانشگاه مک مستر، یکی از مولفان گزارش و وابسته به موسسه پژوهشی بیماری های عفونی مایکل جی دو کروت، می گوید: با توجه به شواهد ژنتیکی، می توانیم بگوییم که ماهیت (ژنتیک) باکتری طاعون در طول زمان تقاوت چندانی نکرد که نتیجه ای بسیار جالب است.

سرعت گسترش همه گیری همراه با دیگر اطلاعات مرتبط با بیولوژی طاعون حاکی از آن است که در طول این قرون باکتری این بیماری که سرایت ذات الریه ای شناخته می شد، عمدتا از طریق تماس انسان با انسان سرایت نمی کرده است.

گسترش همه گیری هم در دوره های نخست و هم دوره های نهایی با طاعون مطابقت داشته است که از نیش یا گاز شپش های آلوده به باکتری منتقل می شده است.

پژوهشگران معتقدند کثرت جمعیت، شرایط زندگی و هوای خنک تر عامل بالقوه افزایش رشد همه گیری بوده است و الگو های سرایت طاعون در طول تاریخ می تواند درس هایی برای درک شیوع کووید-19 و دیگر همه گیری های عصر جدید باشد.

پژوهشگران می گویند آرشیو جدید دیجیتالی که در طول تحقیقات ایجاد شده است، راهی نوین برای تجزیه و تحلیل الگو های همه گیری ها از گذشته است که می تواند کشفیات بالقوه جدیدی را در مورد چگونگی نحوه تغییر بیماری های عفونی و عوامل گسترش آن ها نشان دهد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1040

به "چرا کشتار طاعون در قرن هفدهم بیشتر بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کشتار طاعون در قرن هفدهم بیشتر بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید