چرا انسان از سفر به ماه باز ایستاد؟

به گزارش سرگرمی تفریحی، ناسا در دسامبر 1972 پس از ماموریت آپولو 17 برنامه سفر به ماه خود را تعطیل کرد. علت اصلی کاهش علاقه به ماه، سیاسی بود. رقابت در فضا یکی از زمینه های اصلی درگیری آمریکا و شوروی در دوران جنگ سرد بود. با این حال، پس از آنکه ناسا پیروز شد اولین انسان را به ماه بفرستد، رقابت فضایی در نزد بسیاری از سیاستمداران و شهروندان آمریکایی انتها یافته تلقی شد.

چرا انسان از سفر به ماه باز ایستاد؟

انسان اولین بار در قالب برنامه آپولو ناسا در سال 1969 پا بر سطح ماه نهاد. پس از آن شش مأموریت دیگر آپولو انسان ها را به ما برد و بازگرداند. ماموریت هفتم به نام آپولو 13 مجبور شد به خاطر شرایط اضطراری بدون فرود بر ماه به زمین بازگردد.

ناسا در دسامبر 1972 پس از ماموریت آپولو 17 برنامه سفر به ماه خود را تعطیل کرد. دلیل اصلی کاهش علاقه به ماه، سیاسی بود. رقابت در فضا یکی از زمینه های اصلی درگیری آمریکا و شوروی در دوران جنگ سرد بود. با این حال، پس از آنکه ناسا پیروز شد اولین انسان را به ماه بفرستد، رقابت فضایی در نزد بسیاری از سیاستمداران و شهروندان آمریکایی انتها یافته تلقی شد.

از آن موقع حمایت عمومی از برنامه های پرهزینه اکتشاف فضایی انسانی به مقدار قابل توجهی کاهش یافت. هزینه های جنگ ویتنام، مسائل زیرساختی شهرها، و بحران های فزاینده زیست محیطی نیز مزید بر دلیل شد و سرمایه گذاری روی سفر به ماه را به پایین ترین حد ممکن رساند.

تغییر رویکرد کلی به سفر به ماه باعث سرمایه گذاری میانه روی اکتشافات فضایی در آمریکا شد. اسکای لَب و آپولو-سویوز نمود پروژه های فضایی کم هزینه آن دوران بودند.

آپولو-سویوز انتها رسمی جنگ سرد در فضا بود. به منظور تاکید بر کاهش تنش های بین المللی میان بلوک های کاپیتالیستی و کمونیستی، ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی کوشش کردند اولین مأموریت مشترک خود را در فضا انجام دهند.

در ژوئیه 1975، فضاپیما های آمریکایی و روسی به عنوان نمادی از روابط بهبودیافته دو کشور در فضا با هم ملاقات کردند. سرنشینان دو سفینه از سفینه های یکدیگر بازدید کردند، غذا های خود را با هم به اشتراک گذاشتند، و طی چند روز با هم روی پروژه های مختلف کار کردند.

از آن موقع به بعد دیگر منابع سرمایه دغدغه فرستادن انسان به ماه را نداشتند. این شرایط حدود پنجاه سال ادامه پیدا کرد تا اینکه در سال های اخیر ناسا تصمیم گرفت پروژه تازه خود برای فرستادن انسان و این مرتبه ساکن کردن آن روی ماه تحت عنوان آرتمیس را کلید بزند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 8 فروردین 1402 بروزرسانی: 8 فروردین 1402 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1969

به "چرا انسان از سفر به ماه باز ایستاد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا انسان از سفر به ماه باز ایستاد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید