ویلموتس؛ مرد نجیب یا مربی پروازی؟

به گزارش سرگرمی تفریحی، فدراسیون فوتبال در دوره مربیگری مارک ویلموتس به دنبال نوع جدیدی از مدیریت بر مربیان ملی است تا از تکرار تجربه کی روش جلوگیری کند اما پرداخت نشدن مطالبات سرمربی بلژیکی، شرایط نه چندان مساعدی را رقم زده است.

ویلموتس؛ مرد نجیب یا مربی پروازی؟

به گزارش سرگرمی تفریحی، سرمربی تیم ملی فوتبال و دستیاران خارجی او تنها در روزهای برگزاری اردوهای تیم ملی در ایران حضور دارند و از طرفی سپری شدن روزهای فیفا بدون برگزاری بازی محبت آمیز، نه تنها با اعتراض سرمربی و اهالی فدراسیون همراه نیست بلکه موجب طولانی تر شدن مرخصی سرمربی و مربیان تیم ملی هم شده است.

نکته مبهم در همکاری ویلموتس و فدراسیون فوتبال نوع توافق دو طرف است. معین نیست در قرارداد، مدت مرخصی ویلموتس و زمان حضورش در ایران چند روز درج شده و آیا رفتار کنونی او به خاطر پرداخت نشدن مطالباتش است یا خیر؟

فدراسیون فوتبال بعد از همکاری بلند مدت با کی روش و تجربه کار کردن با او، در صدد استفاده از مزایا و جلوگیری از معایب کار کردن با این مربی پرتغالی در همکاری با ویلموتس بود. با توجه به همین موضوع، ناگزیر هستیم نگاهی به عملکرد ویلموتس در چند ماه گذشته در مقایسه با کی روش داشته باشیم و به چرایی این اتفاقات و نتایجی احتمالی آن بپردازیم.

غیبت ویلموتس و دستیارانش در ایران

دستیاران خارجی ویلموتس در ماه های گذشته در ایران حضور نداشتند و چند هفته برگزار شده از لیگ برتر را تماشا نکردند. البته ویلموتس هفته اخیر به سیرجان رفت و بازی گل گهر با پارس جنوبی را مشاهده کرد و همچنین تماشاگر ویژه داربی پایتخت بود.

با این وجود او و دستیارانش فقط در روزهای منتهی به اردو و حتی بعد از تشکیل اردو به تیم ملی ملحق می شوند که بدون شک فرصت برگزاری جلسات مشترک کاری و آنالیز لیگ برتر را از آنها می گیرد.

مدت حضور ویلموتس در ایران یادآور واژه مربی پروازی است که فدراسیون فوتبال قول داده بود چنین اتفاقی رخ نخواهد داد اما اگر زمان حضور ویلموتس در ایران را محاسبه کنیم، جز این نخواهد بود.

وحید هاشیمان که تنها عضو ایرانی کادر فنی تیم ملی فوتبال محسوب می گردد، به استادیوم های مختلف می رود و بازی ها را از نزدیک مشاهده می نماید و تنهایی او بیش از هر زمان دیگری به چشم می آید.

لغو بازی محبت آمیز و سکوت سرمربی و فدراسیون

بدون شک هر مربی فوتبال می داند که برگزاری یک مسابقه حتی با ضعیف ترین تیم ممکن هم بیش از برگزاری تمرین تاثیرگذار است اما تیم ملی در اردوی شهریور ماه خود فقدان بازی محبت آمیز را احساس کرد و قبل از بازی با هنگ کنگ در انتخابی جام جهانی، هیچ دیدار محبت آمیز ای حتی در تراز همین تیم هم نداشت.

پیش از ویلموتس، تیم ملی بازی های متعددی با تیم هایی در حد و اندازه هنگ کنگ داشت که فدراسیون فوتبال انتخاب آن تیم ها را سلیقه کی روش می دانست اما با رفتن سرمربی پرتغالی، همین بازی های محبت آمیز هم کمیاب شده است.

با این وجود ویلموتس نه تنها صحبتی درباره بازی های محبت آمیز نمی نماید، بلکه مدت بیشتری در خارج از ایران به سر می برد.

بی پولی فدراسیون فوتبال و دل خوش کردن به سکوت ویلموتس

اگر در جست وجوی ریشه این اتفاقات باشید، مهم ترین عامل، بی پولی فدراسیون فوتبال است که در حال حاضر به منابع پولی خود دسترسی ندارد و نتوانسته حقوق ویلموتس را پرداخت کند و از سکوت این سرمربی در قبال بی قولی خود و عدم شکایت نسبت به این اتفاقات، مسرور است.

ویلموتس بر خلاف کی روش درباره قراردادش صحبت نمی نماید اما سکوت او مختص این موضوع نیست و به طور کلی مشکل خاصی درباره کمبود امکانات از جمله بازی تدارکاتی در اردوهای تیم ملی ندارد.

سکوت نجیبانه یا بی خیالی؟

اگر رفتار آرام و به قول تاج، نجیبانه ویلموتس را در کنار رفتار کی روش قرار دهیم، متوجه پافشاری سرمربی سابق تیم ملی برابر بی خیالی سرمربی کنونی تیم ملی برای آماده سازی هر چه بهتر تیم ملی می شویم.

بازی های سخت تیم ملی هنوز فرا نرسیده و ایران به زودی باید با عراق و بحرین در مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی 2022 بازی کند که هر کدام سختی خاص خود را دارند. ایران در صورت صعود و در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی با رقبای سختتری هم روبرو می گردد.

برای حل نقاط ضعف تیم ملی که در حال حاضر در مرحله گذار به سر می برد و بعد از رفتن کی روش و اجرای تدابیر ویلموتس این تیم با بعضی ناهماهنگی ها روبرو شده، نیازمند اردوها و بازی های تدارکاتی بیشتری برای رسیدن به مرز آمادگی کامل است اما در حال حاضر که چندین ماه از آمدن ویلموتس می گذرد، خبری از این اتفاقات نیست.

الان که بازی های سخت تیم ملی فرانرسیده و فرصت کافی برای برطرف نقاط ضعف تیم وجود دارد، نباید سکوت کرد و باید مسائل و کاستی ها گفته گردد که اگر بیان این مسائل از سوی ویلموتس باشد، بیش از هر کسی به سود تیم ملی است و جلوی هر گونه ضعفی در آینده را می گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 204

به "ویلموتس؛ مرد نجیب یا مربی پروازی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویلموتس؛ مرد نجیب یا مربی پروازی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید