هیدروژل رسانا برای ساخت ربات های منعطف تولید شد

به گزارش سرگرمی تفریحی، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، ساخت ربات هایی با قابلیت عبور دادن الکتریسیته در حال حاضر مستلزم استفاده از مواد جامد است و این ربات های سخت و غیرمنعطف را نمی توان در بسیاری از محیط های حرفه ای یا در شرایط خاص به کار برد.

هیدروژل رسانا برای ساخت ربات های منعطف تولید شد

اما دکتر مجیدی استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه کارنگی ملون که در زمینه های رباتیک و تولید محصولات مهندسی زیستی تحقیق می کند، با معلق کردن پوسته هایی از نقره در ابعاد چند میکرومتر در یک هیدرو ژل از جنس پلی اکریل آمید پیروز شد، هیدروژلی رسانا تولید کند که برای ساخت انواع ربات های منعطف قابل استفاده خواهد بود.

زمانی که از مقدار آب این ترکیب کاسته شود، تکه های نقره با یکدیگر مرتبط شده و شبکه ای را در درون هیدرو ژل شکل می دهند که هم برای انتقال الکتریسیته قابل استفاده است و هم در برابر فشار، ضربه و خم شدن مقاوم است و حتی در چنین شرایطی رسانایی خود را از دست نمی دهد. این اولین بار است که یک هیدرو ژل رسانا با چنین انعطافی در جهان تولید می شود.

به گفته دکتر مجیدی از این اختراع می توان برای تولید الکترودهای قابل نصب بر روی پوست برای شبیه سازی حرکات عضلات استفاده کرد تا اختلال های شبکه عصبی بدن افراد آسیب دیده برطرف شود. از این هیدرو ژل می توان برای تولید ربات های شناگر که می توانند از تمامی موانع و منافذ عبور کنند نیز استفاده کرد. وی معتقد است اختراع یادشده را می توان برای تولید پوشیدنی های تولیدکننده انرژی، نمایشگرهای منعطف و نیز حسگرهایی نیز به کار برد که قادر به دریافت و پردازش سیگنال های مغزی هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1304

به "هیدروژل رسانا برای ساخت ربات های منعطف تولید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیدروژل رسانا برای ساخت ربات های منعطف تولید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید