نمایشگاه هنر در مجتمع تجاری پر رفت و آمد ، هنر ایرانی در دنیا محبوب است

به گزارش سرگرمی تفریحی، اگر ساکن شمیران هستید و کمی ذوق و علاقه نسبت به عالم هنر به ویژه رشته نقاشی در وجودتان دارید، حداقل یک بار گذرتان به طبقه ششم پاساژ قائم(عج) افتاده است.این طبقه نمایشگاه های هنری متنوعی دارد و در واقع بازاری برای ارائه و فروش آثار هنری محسوب می گردد.

نمایشگاه هنر در مجتمع تجاری پر رفت و آمد ، هنر ایرانی در دنیا محبوب است

خبرنگاران - تندیس معصومی: هنرمندان به ویژه نقاشان در طبقه ششم پاساژ قائم(عج) حضور پر رنگی دارند و اغلب اوقات در نمایشگاه های پرشمار این بازار، هنرجویان مشتاق به یادگیری الفبای هنر مشغولند. امیر رحیمی یکی از همین هنرمندان است که در نمایشگاه اش به خلق آثار نقاشی و نگارگری روی شیشه و بعلاوه آموزش به علاقه مندان می پردازد.

قصه های خواندنی تهران را اینجا بببینید

در نمایشگاه کوچک رحیمی تا چشم کار می نماید، تابلوهای نگارگری و نقاشی روی شیشه دیده می گردد. آثار زیبایی که لبریز از اصالت و هویت ایرانی هستند. چند دقیقه ای محو تماشای آنها شدم تا اینکه در گوشه ای از نمایشگاه گفت وگو با این هنرمند آغاز شد.

او درباره ورودش به دنیای هنر می گوید: در دوران کودکی، عشق و علاقه عجیبی به نقاشی داشتم و هر چشم انداز زیبایی که می دیدم، خیلی سریع به تصویر می کشیدم. نا گفته نماند که پدر من هنرمند صنایع دستی بود و این موضوع در گرایش من به دنیای هنر تأثیر فراوانی داشته است. خوب به یاد دارم که نخستین بار چهره یکی از معلم ها را در دوران دبستان نقاشی کردم و تحسین شدم. این اتفاق باعث شد که انگیزه ام برای ادامه فعالیت هنری دو چندان گردد. او درباره آغاز کار هنری به صورت جدی شرح می دهد: اوایل کار، نقاشی های روی بوم و پشت شیشه ام را به قیمت 5 تومان به عتیقه فروشی های خیابان منوچهری می فروختم. البته آن روزها دنبال کسب عایدی نبودم، اما با این اتفاق به ادامه راه دلگرم می شدم. برای یادگیری صحیح نقاشی به هنرستان و نزد چند استاد هم رفته ام. نقاشی نگارگری را در حوزه های مینیاتور، اسطوره ای، مذهبی و مدرن ایرانی کار می کنم و در همه این سال ها علاقه ام به این رشته هنری نه تنها کم نشده، بلکه روز به روز بیشتر می گردد. چرا که نقاشی در زندگی من آثار مثبت فراوانی داشته که مهم ترین آنها احساس آرامش و اعتماد به نفس است.

نگاره های اصیل ایرانی

اغلب نقاشی هایی که روی دیوار نمایشگاه نصب شده، فضای بکر و دوست داشتنی زندگی در روستا را تصویر می نماید. رحیمی در حالی که به تابلوهای گوشه و کنار مغازه اش اشاره می نماید، درباره ایده اصلی خلق آثارش می گوید: به آداب و رسوم و فرهنگ غنی کشورم بسیار علاقه دارم. از سویی دیگر برای سربلندی این آب و خاک شهدای بسیاری جان فشانی نموده اند که باید قدردان آنها باشیم. به همین علت ایده اصلی بسیاری از آثارم را نقش و نگارهای اصیل ایرانی تشکیل می دهند. چرا که می خواهم فرهنگ و هنر ناب کشورم را زنده نگه دارم و توسعه بدهم. او 12 سالی می گردد که در شمیران به خلق آثار هنری و ارائه آن به هنردوستان در نمایشگاه اش مشغول است و در ادامه شرح می دهد: بانوان از هنر نگارگری بیشتر استقبال می نمایند و اغلب هنرجویانم را همین قشر تشکیل می دهند که در میان آنان، افراد 16 تا 60 ساله هستند. شمیران به واسطه مراکز فرهنگی متعدد و هنرمندان فراوان از توان فرهنگی و هنری بالایی برخوردار است. برای استفاده از این توان فرهنگی و هنری هم باید مسئولان با نیازسنجی از اهالی، برنامه های مناسب را طراحی و اجرا نمایند.

محبوبیت هنر ایرانی در دنیا

رحیمی درباره شناخت شهروندان و اهالی شمیران از آثار هنری می گوید: نمایشگاه من در یکی از نقاط پر تردد شهر قرار گرفته و به همین علت افراد زیادی از آثارم بازدید می نمایند. علاوه بر شهروندان و اهالی شمیران، گاهی مهمانان خارجی و سفیران کشورها برای بازدید به اینجا می آیند و از آثار هنری کلاسیک ایرانی خیلی خوششان می آید. علاقه مندی مردم کشورهای دیگر نسبت به هنر ایرانی اتفاقی فرخنده و ارزشمند است که باید بیش از اینها قدر آن را بدانیم. این هنرمند هم محله ای درباره آثار مثبت نقاشی در زندگی، حرف های جالبی برای گفتن دارد و می افزاید: رشته های هنری به ویژه همین نگارگری هنرمند را جزئی نگر و نکته سنج می نماید. چرا که هنرمند برای خلق یک اثر باید به جزییات دقیق و موشکافانه نگاه کند. به واسطه هنر نقاشی روی شیشه که اصالت ایرانی دارد، درباره تاریخ کشورم مطالعات گسترده انجام داده ام. دیگر اینکه به جرئت می توانم بگویم که نقاشی خاصیت آرامش بخشی به ویژه در زندگی ماشینی امروزی دارد. وقتی مشغول کار هستم، آرامش عجیبی دارم که نمی توانم آن را توصیف کنم.

هنرمند در یک نگاه

امیر رحیمی سال 1339 در شهر دلیجان از توابع استان فارس متولد شده است و از هنرمندان پیشکسوت در زمینه نقاشی نگارگری و پشت شیشه به شمار می رود. او از سن 12 سالگی، نقاشی را آغاز نموده و به قول خودش این سعادت را داشته که حتی نخستین آثارش را که شامل نقاشی های کوچک روی شیشه با مضامین مذهبی بوده، به عتیقه فروشی ها می فروخته است. وی از 20 سالگی، نمایشگاه های متعددی را در پارک لاله، هتل هما، پارک شهر و دو سالانه موزه هنرهای معاصر برگزار نموده است. از طرفی این هنرمند، سابقه برگزاری چند نمایشگاه را در زمینه نقاشی پشت شیشه در کشورهای امارات متحده عربی، آمریکا و ایتالیا نیز دارد. رحیمی سال 1390 پیروز به دریافت نشان برتر نگارگری جشنواره شمسه شده است. نگارش کتابی درباره نقاشی نگارگری و نقاشی پشت شیشه از برنامه های این هنرمند هم محله ای برای آینده است.

*منتشر شده در خبرنگاران محله منطقه یک به تاریخ 1393/11/4

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 بهمن 1401 بروزرسانی: 26 بهمن 1401 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1955

به "نمایشگاه هنر در مجتمع تجاری پر رفت و آمد ، هنر ایرانی در دنیا محبوب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه هنر در مجتمع تجاری پر رفت و آمد ، هنر ایرانی در دنیا محبوب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید