نازک ترین عینک واقعیت مجازی دنیا

به گزارش سرگرمی تفریحی، یکی از مشکلاتی که کاربران هدست های واقعیت مجازی با آن روبرو هستند، فرم و میزان بزرگ آن ها است؛ یک شی ء بزرگ و سنگین که روی چشم قرار می گیرد و کاربر معمولا تصور خوبی از ظاهر آن ندارد. انویدیا میخواهد که این مشکل را رفع کند.

نازک ترین عینک واقعیت مجازی دنیا

به گزارش خبرنگاران، به تازگی این شرکت با همکاری دانشگاه استنفورد یک مقاله تحقیقاتی منتشر نموده است که مفهوم یک جفت عینک هولوگرافی بسیار نازک واقعیت مجازی را نشان می دهد. حجیم بودن هدست های واقعیت مجازی امروزی به ذره بین اپتیک های نمایشگر VR مربوط می گردد.

طبق مقاله انویدیا و استنفورد، هدست های معمولی با لنز تصویر یک میکرو نمایشگر کوچک کار می نمایند. رسیدن به فناوری نمایشگر های VR مستلزم ایجاد فاصله زیاد بین لنز و میکرو نمایشگر است. همین موضوع باعث افزایش میزان هدست های امروزی می گردد. تا کنون تکنیک های مختلفی برای کاهش شکاف بین لنز و میکرو نمایشگر مورد آنالیز قرار گرفته اند، اما هر تکنیک محدودیت هایی نیز به همراه داشت؛ مانند استفاده از لنز های پنکیک که جهت نوری را به وسیله تا شدن کاهش می دهند؛ لنز های پنکیک تنها از تصاویر دو بعدی پشتیبانی می نمایند. بعضی روش ها نیز معایبی از جمله خروجی وضوح پایین به همراه داشتند.

اما فناوری تازه محققان انویدیا و استنفورد، با روش های قبلی فرق دارد. مفهوم آن ها دو نمایشگر نزدیک چشم هولوگرافیک با ضحامت تنها 2.5 میلی متر است که هر کدام از نمایشگر ها یک تصویر 2 بعدی یا سه بعدی را به هر چشم ارائه می دهند. عینک واقعیت مجازی انویدیا به جای ایجاد شکاف بین لنز و میکرو نمایشگر، از چیزی به نام مدولاتور نور فضایی استفاده می نماید که یک هولوگرام درست در مقابل چشمان کاربر ایجاد می نماید. به منظور بهبود کیفیت تصویر عینک واقعیت مجازی نازک انویدیا، محققان از تکنیک های هوش مصنوعی استفاده کردند تا بتوانند محاسبات هولوگرام های فراوری شده به وسیله کامپیوتر را تسریع بخشند.

به عبارتی دیگر آن ها کیفیت و میزان نمایشگر VR را به عنوان یک مسئله محاسباتی در نظر گرفتند و با استفاده از یک الگوریتم تازه، اقدام به طراحی اپتیک با بالاترین درجه خروجی نمودند. هدست های واقعیت مجازی مدت ها است که ارائه شده اند، اما آنچنان مورد استقبال کاربران قرار نگرفته اند. یکی از دلایل اصلی این موضوع فرم نامناسب آن ها است. هرچه دانشمندان بیشتر بتوانند با این موضوع مقابله نمایند و هدست های واقعیت مجازی را بیشتر شبیه عینک های معمولی نمایند، به زندگی واقعی نزدیک تر می شویم.

منبع: thenextweb

منبع: فرارو
انتشار: 13 تیر 1401 بروزرسانی: 13 تیر 1401 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1827

به "نازک ترین عینک واقعیت مجازی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نازک ترین عینک واقعیت مجازی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید