عارضه لختگی خون در آسترازنکا؛ بالاخره آسترازنکا بزنیم یا نزنیم؟

به گزارش سرگرمی تفریحی، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه واکسن آسترازنکا عارضه نادری دارد که ممکن است باعث لخته شدن خون در بعضی از عروق حیاتی و مهم بدن همانند عروق مغز، قلب و اندام ها گردد، درباره موارد منع استفاده از این واکسن که پیش از این نیز اطلاع رسانی شده، شرح داد.

عارضه لختگی خون در آسترازنکا؛ بالاخره آسترازنکا بزنیم یا نزنیم؟

به گزارش ایسنا، دکتر محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه واکسن یک ماده بیولوژیک است که وقتی وارد بدن انسان می گردد واکنش هایی در پی خواهد داشت، گفت: مهم ترین و ارزشمندترین واکنش بدن به واکسن، ایجاد ایمنی است که احتمال ابتلا به آن بیماری در فرد کاهش پیدا می نماید تا حدی که ممکن است به صفر هم برسد.

وی با بیان اینکه همه واکسن های جهان دارای برخی عوارض جانبی هستند، شرح داد: از جمله عوارض خفیف می توان به تب، سردرد، درد در محل تزریق، تهوع و استفراغ اشاره نمود. بعلاوه برخی عوارض هم که شدیدتر هستند در هنگام استفاده از واکسن ممکن است به ندرت در افراد رخ دهد، اما به علت رخداد نادر آن ها در برنامه های واکسیناسیون بعد از آنالیز های دقیق علمی، درمورد استفاده یا عدم استفاده از آن ها در سطح جهانی تصمیم گیری می گردد.

عارضه نادر لخته شدن خون در واکسن آسترازنکا، جمع آوری عوارض مرتبط با واکسن ها در سطح کشور

دکتر گویا در ادامه با اشاره به اینکه واکسن آسترازنکا عارضه نادری دارد که ممکن است باعث لخته شدن خون در برخی از عروق حیاتی و مهم بدن همانند عروق مغز، قلب و اندام ها گردد، بیان کرد: تمام عوارض مربوط به واکسن های کرونا در کشور در سطح استانی و کشوری جمع آوری و تجزیه و تحلیل می شوند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تاکید نمود: چنانچه عارضه ای بیش از حد مورد انتظار اتفاق افتاده باشد، کمیته کشوری آنالیز عوارض واکسن تصمیم گیری می نماید.

موارد منع استفاده از واکسن آسترازنکا

وی در ادامه بیان کرد: در رابطه با واکسن آسترازنکا در ابتدای امر اطلاع رسانی اجرا شده که افراد سنین باروری از این واکسن استفاده ننمایند و علت این موضوع هم همان عارضه یعنی احتمال لخته شدن خون مطرح شده بود. این موضوع به وسیله معاون بهداشت وقت وزارت بهداشت اعلام و در دستورالعمل وزارت بهداشت اطلاع رسانی شده است. بعلاوه توصیه شده که افراد زیر 50 سال تا حد امکان از واکسن های دیگر استفاده نمایند و علت امر هم شرح داده شده است.

هشدار به مسافران متقاضی تزریق آسترازنکا

دکتر گویا در انتها توضیح داد: متاسفانه برخی افراد به علت اخذ ویزا برای مسافرت به برخی از کشور ها متقاضی تزریق واکسن آسترازنکا هستند و علی رغم توصیه های جدی ماموران بهداشتی خواستار دریافت این واکسن هستند که بدیهی است احتمال وقوع چنین عوارضی هرچند بسیار نادر، اما غیرمعمول نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1734

به "عارضه لختگی خون در آسترازنکا؛ بالاخره آسترازنکا بزنیم یا نزنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عارضه لختگی خون در آسترازنکا؛ بالاخره آسترازنکا بزنیم یا نزنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید