سنا نتوانست بر وتوی ترامپ غلبه کند

به گزارش سرگرمی تفریحی، تازه ترین کوشش سنای آمریکا برای مسدود کردن فروش جنجالی سلاح هایی به ارزش 8 میلیارد و 100 میلیون دلار به عربستان سعودی ناکام ماند.

سنا نتوانست بر وتوی ترامپ غلبه کند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر با استفاده از حق وتو توانسته بود قطعنامه های دو مجلس کنگره برای منع فروش این تسلیحات به عربستان را دور بزند.

منتقدان نگرانند از این سلاح ها در جنگ یمن علیه غیرنظامیان استفاده گردد اما ترامپ استدلال نموده بود که جلوگیری از انجام این معامله قدرت رقابت جهانی آمریکا را تضعیف می نماید.

به نقل از شبکه خبری بی.بی.سی، رئیس جمهوری آمریکا هفته پیش به هنگام وتوی آن قطعنامه ها، استدلال کرد که این کار می تواند به روابط با متحدان آمریکا ضربه بزند.

با این حال شماری از قانونگذاران از جمله برخی جمهوری خواستار در سنا گفتند که دلیل مشروعی برای دور زدن کنگره وجود ندارد.

در رای گیری اول روز دوشنبه پنج جمهوری خواه برای فائق آمدن بر وتوی رئیس جمهوری به دموکرات ها پیوستند. این قطعنامه با 45 رای در مقابل 40 رای تصویب شد که کمتر از حد نصاب لازم بود. 15 سناتور از رای دادن امتناع کردند.

دو رای گیری هم به نتایج مشابهی منجر شد. برای آنکه طرح ها قابل وتو نباشد باید دو سوم اعضای سنا - که 100 کرسی دارد - به آن رای مثبت دهند.

دولت ترامپ در ماه مه گفت که فروش تسلیحات به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را پیش می برد.

رئیس جمهوری آمریکا برای پیش بردن این معامله یک وضعیت اضطراری ملی گفت و گفت که این تصمیم را به دلیل تهدید ناشی از ایران می گیرد.

تنش ها میان آمریکا و ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای بالا گرفته است.

سناتور رابرت، سناتور دموکرات پیش از رای گیری روز دوشنبه گفت، احتیاج فوری به بازنگری در روابط با عربستان وجود دارد و فروش سلاح هرگز عربستان و امارات را در مقابله با تهدیدات ایران حمایت نخواهد کرد.

منندز گفت، دلایلی برای منع فروش سلاح به عربستان وجود دارد که از جمله آنها حملات هوایی مجرمانه در یمن است که مواضع غیرنظامیان را ویران می نمایند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 43

به "سنا نتوانست بر وتوی ترامپ غلبه کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنا نتوانست بر وتوی ترامپ غلبه کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید