زایمان دوم و نکاتی که باید رعایت کنید

به گزارش سرگرمی تفریحی، روزنامه شهروند: بسیاری از زنان در نخستین بارداری خود تصور می نمایند همه چیز را به خوبی دانسته و تجربه زیادی در این زمینه به دست آورده اند؛ اما درست زمانی که برای دومین بار باردار می شوند حس جدید و متفاوتی را تجربه می نمایند و گاهی تصور می نمایند که هیچ چیز درباره بارداری و زایمان نمی دانسته اند و اینجاست که نگرانی به سراغشان می آید. در این جا به چند نکته قابل توجه در خصوص زنانی که برای دومین بار باردار شده اند، اشاره نموده ایم که با توجه به آن زایمانی سالم و آسان تر خواهند داشت.

زایمان دوم و نکاتی که باید رعایت کنید

1- اگر لازم شد، پزشک خود را عوض کنید

زنان در نخستین بارداری بیشتر زمان خود را صرف پیداکردن یک پزشک خوب می نمایند و اغلب هم نتیجه معکوس می گیرند. یافتن پزشکی که بتوان به او اعتماد کرد و به راحتی با او صحبت کرد، مهمترین کاری است که باید انجام دهید. اگر دیگر با پزشک زنان و زایمان خود در ارتباط نیستید، تحقیقات خود را در این زمینه شروع کنید و از مادرانی که تجربه دو یا چند زایمان داشته اند، برای یافتن یک پزشک مناسب، یاری بگیرید.

2- پرخوری نکنید

بسیاری از زنان در بارداری دوم اضافه وزن بیشتری نسبت به بارداری پیشین خود خواهند داشت. در حقیقت بارداری نباید بهانه ای برای پرخوری و تنبل شدن مادران گردد؛ زیرا کنترل وزن در دوران بارداری مسأله بسیار مهمی است. اگر از همان ابتدای بارداری نتوانستید با مشکل اضافه وزن خود مقابله کنید، خسته نشوید و دست از کوشش برندارید. حتی اگر در دومین بارداری شما شاخص وزن بدنتان بیشتر از حد معمول بود حتما باید روی رژیم غذایی سالم و ورزش تمرکز کنید. شاید افزایش وزن برای شما خیلی بد نباشد اما برای سلامت فرزندتان خطرناک خواهد بود و زایمان شما را سخت تر می نماید.

3- از نرمش های تقویت عضلات در زمان بارداری غافل نشوید

بیش از 60 درصد زنان از انواع مسائل عضلات شکمی پس از زایمان رنج می برند؛ زیرا به دلیل گسترده تر شدن فضای بین عضلات چپ و راست توده شکمی جلو می آید و این مسأله می تواند باعث بروز کمردرد، فشار به عضلات یا حتی بی اختیاری ادرار گردد. توصیه می گردد برای قوی تر شدن این عضلات ورزش های ویژه و پایه ای آن را انجام دهید؛ زیرا علاوه بر جلوگیری از مسائل یادشده، این ورزش ها به زایمان راحت شما یاری می نماید. 10 دقیقه ماساژهای عضلانی و ماهیچه ای در روز می تواند این فاصله را از بین برده و از مسائل شکمی دوران بارداری بکاهد. برای انجام این ورزش شکم تان را به درون بکشید و فشار دهید و با هر بازدم آن را رها کنید. همچنین در این دوران تمرینات مربوط به تقویت عضلات تحتانی لگن را هم از قلم نیاندازید.

4- کودک اول خود را برای ارتباط با عضو تازه وارد آماده کنید

وقتی قرار است برای دومین بار مادر شوید یکی از بزرگترین تغییرات و البته نگرانی ها درباره چگونگی برقراری ارتباط کودک اول با فرزند جدید است. پیش از به جهان آمدن نوزادتان بهتر است فرزند اول را برای پذیرش خواهر یا برادر جدید او آماده و تغییرات ساده ای را در زندگی روزمره خود ایجاد کنید. همچنین در خصوص تغییر تختخواب کودک بزرگتر تمهیداتی را در نظر بگیرید.

5- در فکر یک زایمان آسان تر باشید

دومین تجربه بارداری به این معنی نیست که شما از زایمان نمی ترسید؛ البته زایمان دوم اغلب راحت تر و مدت زمان آن کوتاه تر خواهد بود. اگر به دلیل این که زایمان اول شما سخت بوده، زایمان دوم شما را نگران نموده است، بهتر است در این مورد با پزشک خود صحبت کنید و در خصوص تکنیک های مدیریت درد از او سوال کنید. همچنین می توانید از یک پرستار کودک برای دوران پس از زایمان یاری بگیرید. مادرانی که زایمان اول آنها سزارین بود و نمی خواهند که این تجربه دوباره تکرار گردد باید با پزشک متخصص خود درباره این که آیا می توانند زایمان دوم را به شکل طبیعی انجام دهند یا نه مشورت نمایند.

6- زودتر به بیمارستان بروید

دومین زایمان همواره سریع تر از اولین زایمان است زیرا بدن می داند هنگام زایمان چه کارهایی باید انجام بدهد. حتما از چند هفته زودتر ساک وسایل بچه را آماده و با پزشک خود هماهنگی های لازم را انجام دهید. همچنین مسیرهای منتهی به بیمارستان مورد نظر را هم آنالیز نموده تا مجبور نشوید در ترافیک یا پارکینگ زایمان کنید.

7- نگران نباشید

اولین باری که باردار شدید حتما زمان زیادی را صرف آماده شدن کردید. کتاب ها و مقاله های زیادی در این مورد خواندید و با مادران دیگر گفت وگو کردید، حتی به کلاس های ویژه والدین رفتید؛ اما در بارداری دوم شاید زمان زیادی برای انجام این کارها اختصاص ندادید و شاید احساس گناه کنید اما نگران نباشید؛ در زایمان اول شما تجربه مادرشدن نداشتید برای همین مجبور بودید زمان زیادی را برای آموختن مسائل مختلف زایمان و بارداری صرف کنید ولی در بارداری دوم شما از پیش مادر بودید و می دانید که چه باید انجام دهید. شما از همین حالا باید انرژی خود را بین هر دو بچه و البته خودتان تقسیم کنید. بنابراین به جای مطالعه کتاب های رشد کودک با فرزند اول خود لگو بازی کنید و وقت بیشتری برایش صرف کنید.

منبع: برترین ها
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 20

به "زایمان دوم و نکاتی که باید رعایت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زایمان دوم و نکاتی که باید رعایت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید