روانشناسی رنگ ها؛ بنفشِ مرموز و عجیب

به گزارش سرگرمی تفریحی، احساسی که هر رنگ ایجاد می کند، می تواند بر اساس تجربه و فرهنگ متفاوت باشد و بنفش یکی از رنگ هایی است که می تواند باعث احساسات، عواطف و ارتباطات متفاوت شود

روانشناسی رنگ ها؛ بنفشِ مرموز و عجیب

هر رنگی برای خود یک روانشناسی خاص دارد و معنا و مفهوم خاصی را هم به مخاطبان خود منتقل می کند. روانشناسی رنگ یکی از موضوع های بسیار مهم است که برخی از حقایق ویژگی های شخصیتی افراد را بیان می کند.

روانشناسی رنگ نشان می دهد که رنگ ها می توانند تاثیر زیادی بر روحیه و حتی رفتار های ما داشته باشند و ظاهرا، هر رنگ تأثیر خاص خود را دارد، امّا احساسی که هر رنگ ایجاد می کند، می تواند بر اساس تجربه و فرهنگ متفاوت باشد و بنفش یکی از رنگ هایی است که می تواند باعث احساسات، عواطف و ارتباطات متفاوت شود.

مردم اغلب این رنگ را مرموز، معنوی و تخیلی توصیف می کنند و بنفش رنگی است که به ندرت در طبیعت وجود دارد. بنابراین، به عنوان یک رنگ نادر و جذاب شناخته می شود، این در حالی است که بنفش به طور طبیعی در طیف مرئی مشاهده می شود و در واقع ترکیبی از آبی و قرمز است.

مانند بسیاری از رنگ های دیگر، بنفش از جمله رنگ هایی است که احساسات ناشی از آن، اغلب بر انگیخته از ارتباطات فرهنگی است.

بنفش نماد سلطنت و ثروت است و در دوران باستان، درست کردن رنگ برای پارچه های رنگی، به ویژه برای رنگ های خاص اغلب به تلاش و هزینه زیادی احتیاج داشت و از آن جا که رنگ بنفش کمتر در طبیعت مشاهده می شود، منابع مورداحتیاج برای درست کردن این رنگ بسیار سخت تر بود و هزینه بیشتری داشت.

دلیل اینکه رنگ بنفش تداعی کننده ثروت و سلطنت بود، این است که غالبا ثروتمندان تنها افرادی بودند که توانایی خرید چنین وسایل گران قیمتی را داشتند.

در طول قرن پانزدهم، شهر تیر در امتداد ساحل فنیقی باستان با خرد کردن پوسته های یک حلزون کوچک دریایی، شروع به تولید رنگ بنفش کرد و رنگ حاصل از آن نیز به بنفش تیری معروف شد و شهرت آن به قدری بود که در ایلیاد هومر و ویرجیلِ آئنه ذکر شد که اسکندر بزرگ و پادشاهان مصر نیز لباسی به رنگ بنفش معروف تیری به تن داشتند.

این ارتباط با سلطنت فقط به دوران باستان محدود نمی شد و بنفش رنگ انتخابی برای بلیط های تاجگذاری ملکه الیزابت دوم در سال 1953 بود. بنفش همچنین نشان دهنده خرد و معنویت است و ماهیت نادر و مرموز آن شاید باعث شود که به نظر برسد این رنگ با چیز های ناشناخته، فوق طبیعی و الهی مرتبط است.

در نوشتن، گاهی اوقات از عبارت نثر بنفش برای توصیف نوشته ای استفاده می شود که نشان دهد آن متن دارای دروغ های بزرگ و اغراق بیش از حد است.

از نظر بصری، بنفش یکی از سخت ترین رنگ ها برای تشخیص است و همچنین این رنگ دارای قوی ترین طول موج الکترومغناطیسی است که فقط چند طول موج از اشعه ایکس و اشعه گاما بالاتر است و به همین دلیل، اغلب در توهمات بینایی مانند توهم تعقیب بنفش مورد استفاده قرار می گیرد.

در نظر بگیرید که رنگ بنفش چه حسی در شما ایجاد می کند و آیا شما رنگ بنفش را با برخی از ویژگی ها یا شرایط خاص مرتبط می دانید؟ دیگران نسبت به رنگ بنفش چه احساسی دارند؟ برخی از پاسخ های خوانندگان را که مردم در طول سال های گذشته به اشتراک گذاشته اند، بخوانید.

من بنفش را از زمان جوانی دوست داشتم، به طوری که در دوران دبیرستان، تمام مدت بنفش می پوشیدم و اکنون هم تمایلم به رنگ بنفش است و اتاق خواب اصلی من دارای دیوار های برجسته به رنگ بنفش انگوری است و دیوار های دیگر به رنگ خاکستری اسطوخودوسی و زیبا، چشم نواز و سلطنتی است! و من هنوز خیلی بنفش می پوشم و به همین خاطر باید به خودم یادآوری کنم که رنگ های دیگری نیز وجود دارد.

رنگ بنفش خوشبو، غنی، قابل لمس، شیرین و معطر است و این رنگ بسیار احساساتی است و می توانم آن را استشمام کنم، بنوشم، مزه کنم، لمس کنم، تصور کنم و همه حواس من را منفجر می کند.

بنفش دومین رنگ مورد علاقه من است و دقیقا مانند سبز، تأثیر آرام بخشی در ذهن من دارد و من عاشق لباس های بنفش و زمینه های بنفش هستم.

بنفش توجه مرا به خود جلب می کند و به نظر می رسد این جهان را به حالت روان و آرام تبدیل کرده و باعث آرامش من می شود و مثل ماه در تاریکی شب است و مثل این است که در اطراف شما باشد و فقط مرا به خود جلب می کند و در این میان، رنگ بنفش روشن مانند اسطوخودوس باعث رویاپردازی من می شود و به من احساس خوشبختی و آرامش می بخشد و آن ها مانند یک غبار سبک هستند.

هر وقت بنفش می بینم، باعث تعجب من در مورد مکان های عمیق و دور از فضا و زمین می شود و همیشه کمی خلاقیت را در ذهن من بر می انگیزد.

بنفش اغلب در طبیعت رخ نمی دهد و گاهی اوقات ممکن است عجیب و غریب یا مصنوعی به نظر برسد و به همین دلیل، این رنگ کاملا قطبی است و افراد مختلف یا واقعا این رنگ را دوست دارند و یا از ته دل از آن نفرت دارند.

برخی از کاربرد های نمادین رنگ بنفش را در نظر بگیرید. در ایالات متحده، قلب بنفش یکی از بالاترین افتخارات برای شجاعت در خدمت سربازی است، البته باید توجه کرد که پاسخ ها به رنگ بنفش می تواند به طور قابل توجهی از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد، امّا بسیاری از افراد احساس می کنند که این رنگ، سلطنتی و در عین حال مرموز به نظر می رسد.

منبع: فرادید
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1264

به "روانشناسی رنگ ها؛ بنفشِ مرموز و عجیب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روانشناسی رنگ ها؛ بنفشِ مرموز و عجیب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید