بازگرداندن ماموت های منقرض شده به زندگی

به گزارش سرگرمی تفریحی، 10 هزار سال از انقراض ماموت های پشمالو می گذرد و دانشمندان طی یک پروژه بلند پروازانه قصد دارند این جانوران را بار دیگر به زندگی بازگردانند.

بازگرداندن ماموت های منقرض شده به زندگی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گاردین، بازگرداندن ماموت ها به حیات وحش بیش از یک دهه است که مورد بحث قرار گرفته اما در روز دوشنبه محققان اعلام کردند که با کمک بودجه تازه می توان این رویا را به واقعیت تبدیل کرد.

شرکت علوم زیستی و ژنتیک Colossal که از طریق بن لم (Ben Lamm)، کارآفرین حوزه فناوری و نرم افزار و جورج چرچ (George Church)، استاد ژنتیک دانشگاه پزشکی هاروارد و از پیشگامان ویرایش ژن تاسیس شده بودجه ای 15 میلیون دلاری برای این کار فراهم کرده است.

دانشمندان می خواهند با ایجاد جنین هایی در آزمایشگاه که دی ان ای ماموت را در خود دارد یک حیوان دورگه فیل-ماموت متولد کنند.

برای چنین کاری محققان باید ژنوم بقایای یک ماموت پشمالو را توالی یابی کنند. آن ها سپس این ژنوم باستانی را با ژنوم فیل آسیایی مقایسه می کنند تا بخش هایی از دی ان ای که مربوط به مو و چربی های ماموت ها می شود و آن ها را برای زندگی در آب و هوای سرد سازگار می کند، معین کنند. این ماده ژنتیک سپس به سلول های پوست فیل آسیایی که در معرض انقراض است منتقل می شود. آن ها این سلول ها را به سلول های بنیادی متنوع تری که حاوی دی ان ای ماموت ها است تبدیل می کنند.

تخمک ساخته شده به جنین آزمایشگاهی تبدیل می شود و سپس در رحم مادر جایگزین یا رحم مصنوعی قرار می گیرد. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود امید می رود که اولین ماموت ها طی شش سال آینده متولد شوند.

چرچ به گاردین گفته است: هدف ما ایجاد فیل های مقاوم در برابر سرما است که شبیه ماموت ها هستند و مانند آن ها رفتار می کنند. ما نمی خواهیم کسی را فریب دهیم بلکه ما حیوانی می خواهیم که از نظر عملکرد مشابه ماموت ها باشد و بتواند در دماهای منفی 40 درجه سانتی گراد به زندگی خود ادامه دهد و مانند فیل ها و ماموت ها درختان را سرنگون کند.

هدف این پروژه حفظ فیل های آسیایی با افزودن ویژگی هایی است که آن ها را در برابر سرما حفظ می کند تا این حیوانات بتوانند در منطقه ها وسیعی از قطب شمال به نام استپ ماموت (mammoth steppe) زندگی کنند. علاوه بر آن دانشمندان معتقدند انتقال گله های دورگه فیل و ماموت به این منطقه ها باعث بازسازی زیستگاه های تخریب شده می شود و به رفع برخی از اثرات بحران جوی کمک می کند. برای مثال با سرنگون کردن درختان می توان به احیای مراتع کمک کرد.

با این حال همه دانشمندان باور ندارند که ایجاد حیوانات مشابه ماموت بتواند به بازسازی این منطقه ها کمک کند.

دکتر ویکتوریا هریدج (Victoria Herridge)، زیست شناس تکاملی از موزه تاریخ طبیعی می گوید: از نظر من استفاده از گله ای از ماموت ها برای بازسازی این منطقه ها ممکن نیست. برای انجام این آزمایش به صدها هزار ماموت نیاز است که مدت لازم برای تولد هرکدام 22 ماه است و 30 سال طول می کشد تا به بلوغ برسند.

لم می گوید: هدف ما تنها بازگرداندن ماموت ها نیست بلکه ما می خواهیم گله هایی با قابلیت زاد و ولد به وجود بیاوریم. اینکه فیل ها به زاد و ولد با این حیوانات دو رگه بپردازند یا خیر هنوز معین نیست.

گرت فینیکس (Gareth Phoenix)، استاد گیاه شناسی و تغییرات جهانی در دانشگاه شفیلد (Sheffield) می گوید: ما برای متوقف کردن تغییرات آب و هوایی باید رویکردهای متفاوتی پیش بگیریم. این چالشی بزرگ در قطب شمال است زیرا در این مکان اکوسیستم های گوناگونی در شرایط محیطی متفاوت وجود دارد و بردن ماموت ها به این منطقه ها می تواند عواقب غیرقابل پیش بینی داشته باشد.

در قطب شمال وجود درختان و پوشش خزه ها برای حفاظت از خاک منجمد ضروری است و از بین بردن این پوشش چیزی نیست که ما می خواهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 شهریور 1400 بروزرسانی: 25 شهریور 1400 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 1542

به "بازگرداندن ماموت های منقرض شده به زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگرداندن ماموت های منقرض شده به زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید