خطرات مایع ظرفشویی برای روده انسان!

به گزارش سرگرمی تفریحی، در این مطلب به شرح بیشتر در خصوص عملکرد مایع ظرفشویی در روده خواهیم پرداخت و شما را با پرخطرترین مواد تشکیل دهنده مایع ظرفشویی برای روده انسان، آشنا خواهیم کرد.

خطرات مایع ظرفشویی برای روده انسان!

به گزارش گروه اجتماعی سرگرمی تفریحی، همواره این طور نیست که میکروب ها، باکتری ها و مواد بیماری زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی باکتریال، آنتی بیوتیک ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری ها در بدن انسان هستند. یکی از این مسائل، بیماری های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می نماید. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه ما انسان ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی خبر باشیم!

در این مطلب به شرح بیشتر در خصوص عملکرد مایع ظرفشویی در روده خواهیم پرداخت و شما را با پرخطرترین مواد تشکیل دهنده مایع ظرفشویی برای روده انسان، آشنا خواهیم کرد.

نحوه ورود مایع ظرفشویی به روده انسان

تحقیقات نشان می دهند که مایع ظرفشویی بعد از آبکشی، به بافت سطحی ظروف می چسبد و روی ظروف تمیز باقی می ماند. در نتیجه وقتی ظروف تمیز روی حرارت قرار می گیرند، یا غذای گرم در آن ها سرو می گردد، ترکیبات شیمیایی مایع ظرفشویی، در اثر حرارت با مواد غذایی ترکیب شده و همراه با غذا، وارد بدن انسان می شوند. به این ترتیب معده و روده به طور مستقیم در معرض این مواد شیمیایی قرار می گیرند و به مرور زمان ممکن است، آسیب های جبران ناپذیری به آن ها وارد گردد.

عملکرد مایع ظرفشویی در روده

مایع ظرفشویی دارای ترکیبات آلی بسیار قوی است و این ترکیبات منجر به نابودی انواع لکه های روغن و انواع کثیفی ها می شوند. کافی است فقط یک بار، یک تابه روغنی خشک شده را با مایع ظرفشویی شسته باشید تا با قدرت پاک نمایندگی این ماده آشنا باشید. حال تصور کنید ماده ای با این قدرت، وارد روده انسان گردد و در تماس با سلول ها و مخاط های موجود در دیواره روده قرار بگیرد!

اگرچه این مخاط ها از ضخامت کافی برای مقابله با مواد مضر برخوردارند، اما ورود مایع ظرفشویی به روده در طولانی مدت، این نگرانی را به وجود می آورد که روده انسان تا چه حد می تواند، در برابر چنین ماده شیمیای قدرتمندی مقاومت کند؟!

پرخطرترین ماده تشکیل دهنده مایع ظرفشویی برای روده انسان

شاید خیلی از ما آنتی باکتریال بودن مایع ظرفشویی را یک مزیت بزرگ بدانیم، اما ضروری است بدانید، مایع ظرفشویی های آنتی باکتریال، دارای ماده ای به نام تری کلوسان (Triclosan) هستند. این ماده دارای مضرات فراوان برای بدن انسان است که از میان مهم ترین آن ها می توان، به آسیب رساندن به میکروبیوم (ریزاندامگان همزیست) دستگاه گوارش و به طور خاص روده بزرگ اشاره نمود. به این ترتیب ممکن است، روده ی انسان به مرور زمان با مسائل عملکردی روبرو گردد و مکانیزم طبیعی آن به هم بخورد.

تاثیر سفید نماینده ها و براق نماینده ها بر روی روده

بعضی مایع ظرفشویی ها، علاوه بر داشتن مواد شیمیایی که در فرمولاسیون اکثر آن ها استفاده می گردد، دارای موادی با قابلیت سفید نمایندگی و براق نمایندگی نیز هستند. این قابلیت ها که به عنوان ویژگی های خاص محصول، به آن اضافه می شوند، شاید باعث استقبال بیشتر از این محصولات شوند و افراد بیشتری به استفاده از آن تمایل پیدا نمایند؛ اما حقیقت این است که تمام این مواد، آسیب وارد شده به روده و معده را بیشتر می نمایند و در دراز مدت اثرات مخربی را بر روی دستگاه گوارش انسان برجای می گذارند.

غلظت مواد سمی و اثرگذاری آن ها در بدن انسان

در نهایت ضروری است بدانید، مواد سمی وقتی بر بدن ما اثر می گذارند که با غلظت کافی وارد بدن شوند. به همین دلیل، مقدار مایع ظرفشویی که استفاده می کنیم و آبکشی صحیح ظروف بعد از شستشو، برای مقابله با این مشکل بسیار مهم است. هرچه مایع ظرفشویی کم تری به هنگام شستن ظرف ها مورد استفاده قرار بگیرد و هرچه آبکشی ظرف ها با دقت بیشتری انجام گردد، غلظت مواد شیمیایی وارد شده به بدن و در نتیجه روده و معده، کم تر می گردد. اما این راه کار بازم هم نمی تواند جلوی بروز مسائل را به طور کامل بگیرد، زیرا ممکن است ورود تدریجی دوز پایینی از این مواد مضر به بدن، در نهایت منجر به آسیب های جبران ناپذیر برای افراد مختلف گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 358

به "خطرات مایع ظرفشویی برای روده انسان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطرات مایع ظرفشویی برای روده انسان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید