جنگ تجاری در سفره خانوار ، هزینه آمریکایی ها هزار دلار بالا می رود

به گزارش سرگرمی تفریحی، دولت آمریکا از روز یکشنبه اعمال تعرفه 10 درصدی بر واردات 112 میلیارد دلار کالای چینی را شروع می نماید. در مقابل چین نیز تعرفه واردات 75 میلیارد دلار کالای آمریکایی را از 5 درصد به 10 درصد افزایش می دهد.

جنگ تجاری در سفره خانوار ، هزینه آمریکایی ها هزار دلار بالا می رود

با این اقدام دامنه جنگ تجاری میان چین و آمریکا به سبد مصرفی روزانه خانوارها گسترده می گردد. از این پس مصرف بسیاری از کالاها از شیر گرفته تا لوازم ورزشی چینی برای خانوارهای آمریکایی حداقل 15 درصد گرانتر خواهد شد و در مجموع مطابق برآورد بانک سرمایه گذاری جی .پی مورگان، متوسط سبد مصرفی خانوارهای آمریکایی هزار دلار در سال افزایش خواهد یافت.

این سطح از رشد هزینه ها ناشی از وضع تعرفه واردات بر صدها قلم کالای مصرفی چینی است که فهرست رسمی آنها بالغ بر 122 صفحه است. این کالاها تنها بخشی از 300 میلیارد دلار کالای وارداتی چینی است که رئیس جمهوری آمریکا یک ماه پیش از لزوم وضع تعرفه 10 درصدی بر آنها سخن گفته بود.

در همین حال، شرکت ولز فارگو که در حوزه ارائه خدمات اقتصادی به شرکت های آمریکایی فعال است، اعلام نموده که تعرفه جدید وضع شده بر واردات کالاهای چینی، هزینه فراوری بیش از 160 گروه صنعتی را افزایش خواهد داد و در مجموع جنگ تجاری ایالات متحده و چین تاکنون موجب کاهش سودآوری 30 درصد از شرکت های آمریکایی شده است.

در مقابل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که علت اصلی آسیب خوردن بعضی شرکت ها از افزایش تعرفه واردات کالاهای چینی، مسائل ریشه دار مدیریتی و راهبری ناکارآمد آنها طی سالیان گذشته بوده است.

در حالی که رئیس جمهوری آمریکا همچنان به تهدید چین ادامه می دهد، دولت این کشور از طرف آمریکایی خواسته تا با خویشتن داری بیشتری مذاکرات تجاری را ادامه دهد و انتظار حل سریع مسایل را نداشته باشد.

با وجود این که اعلام شد، مذاکرات روز پنجشنبه گذشته دو طرف در سطحی متفاوت اجرا شده ولی کاخ سفید هنوز از انتشار جزئیات این مذاکرات امتناع نموده است. البته دو طرف تاکید نموده اند که در ماه سپتامبر نیز به مذاکرات خود ادامه خواهند داد.

جنگ تجاری میان چین و آمریکا از حدود یکسال و نیم پیش و با اعتراض دونالد ترامپ به کسری تجاری430 میلیارد دلاری ایالات متحده در قبال واردات کالاهای چینی شروع شد.

در این مدت آمریکا تعرفه واردات 250 میلیارد دلار کالای چینی را از 10 درصد به 25 درصد افزایش داده و دولت چین نیز در اقدامی متقابل واردات 110 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی آمریکایی را مشمول پرداخت تعرفه نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 105

به "جنگ تجاری در سفره خانوار ، هزینه آمریکایی ها هزار دلار بالا می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ تجاری در سفره خانوار ، هزینه آمریکایی ها هزار دلار بالا می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید