جنگ تجاری چه بر سر اقتصاد آمریکا آورد؟

به گزارش سرگرمی تفریحی، زیان جنگ تجاری با چین برای اقتصاد آمریکا احتمالا بیش از 300 میلیارد دلار خواهد بود.

جنگ تجاری چه بر سر اقتصاد آمریکا آورد؟

به گزارش سرگرمی تفریحی به نقل از بلومبرگ، دو اقتصاد بزرگ دنیا اکنون هفده ماه است که درگیر یک جنگ تجاری فراگیر شده اند که از آن به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل کاهش رشد اقتصاد دنیا و ریزش بازارهای بورسی نام برده می گردد. هر چند که طرفین تا حد زیادی در جهت کاهش تنش ها قرار گرفته اند و استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از احتمال امضای فاز نخست توافق تجاری تا سرانجام ماه آینده میلادی خبر می دهند اما جهتی طولانی تا سرانجام اختلافات باقی مانده است.

آنالیز های انجام شده توسط بلومبرگ نشان میدهد که تنها در امسال میلادی اقتصاد آمریکا در نتیجه جنگ تجاری با چین 134 میلیارد دلار خسارت دیده است و این خسارت احتمالا تا سرانجام سال آینده به 316 میلیارد دلار خواهد رسید که معادل 0.3 درصد تا 0.7 درصد کل فراوری ناخالص داخلی آمریکا خواهد بود.

در فاز نخست توافق تجاری قرار است دو طرف از برنامه قبلی خود برای افزایش بیشتر تعرفه های وارداتی روی محصولات یکدیگر خودداری نمایند و چین نیز میزان خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را افزایش دهد. دولت آمریکا نیز متعهد شده است تا تعرفه بر روی واردات کالاهایی به ارزش 120 میلیارد دلار از چین را از 15 درصد فعلی به 7.5 درصد کاهش دهد. با این حال هنوز 250 میلیارد دلار از محصولات وارداتی چینی مشمول تعرفه 25 درصدی خواهند بود.

یان شفردسون، کارشناس مسائل مالی در موسسه پانتئون مکرو اکونومیکس گفت: با وجود رسیدن به فاز نخست توافق، هنوز بسیاری از تعرفه ها به قوت خود باقی هستند و این مساله روی رشد بخش خرده فروشی، واردات و مصرف تاثیر منفی خواهد گذاشت. بنابراین انتظار نداریم فاز نخست خیلی چیزی را عوض کند.

به گفته انجمن تجارت آزاد آمریکا در حال حاضر 83 درصد واردات آمریکا از چین مشمول تعرفه اضافی است و طبق گفته آن ها، این تعرفه ها می تواند هزینه اضافی 831 دلاری را به هر شهروند آمریکایی تحمیل کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sargarmi-tafrihi.ir شناسه مطلب: 452

به "جنگ تجاری چه بر سر اقتصاد آمریکا آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ تجاری چه بر سر اقتصاد آمریکا آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید